Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

“Balerin Olmak İstiyorum!”

Balerin Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Baleyi isterseniz bir yetişkin olarak isterseniz de çocuğunuz için düşünün, hiç fark etmez, önce tutku olmalı! Balede, diğer dans türlerinden farklı olarak dansa karşı bir hayranlık vardır. Ve çoğu bale sanatçısı için bale, ömür boyu sürecek keyifli bir yolculuktur. Balerin olmak için gerekenlerden ilki, erken yaşta dans etme tutkusu kazanmaktır. 

Profesyonel olarak balerin olmak istiyorum diyorsanız oraya ulaşmanın zorlu bir süreç olacağını söyleyebiliriz. Balerinin özelliklerinden en önemlisi, kariyerini henüz çocukluk dönemindeyken belirlemiş olmasıdır. Ayrıca düzenli beslenme rutini, egzersiz ve stabil kalması gereken balerin vücut ölçüleri de bu zorlu sürecin bir parçasıdır. Dilerseniz gelin birlikte, balerin olmak istiyorum diyen çocuklar ve yetişkinler için balerinliğin tüm detaylarını ele alalım.

Balerin Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Balerin olmak istiyorum diyen bir çocuğunuz varsa onun bu hayalini gerçekleştirmek için size büyük bir görev düşüyor. Çocuğunuzu tütüyle dans ederken veya bir kuğu gibi süzülürken izlemek istiyorsanız ilk olarak güvenilir ve profesyonel bir çocuk bale kursu bulmanız gerekiyor. 3 yaşından itibaren çocuğunuzu bale kursuna gönderebilirsiniz. Balerin olmak için yaş sınırlaması olmasa da erken dönemde baleyle tanışmanın belli başlı avantajları olduğu kesin. 3 yaşından itibaren bale antrenmanları yapan bir kişi ile yetişkinlik döneminde bale kurslarına katılan bir kişinin, aynı performansları, aynı rahatlıkla göstermesi pek de mümkün değil. 

Balerin Olmak İçin Gerekenler – Üniversite Okumak Zorunda mıyım?

Balerin olmak istiyorum diyenler için elbette bir akademik zorunluluk yok. Ancak sahne sanatları konusunda ne kadar çok eğitim alınırsa performans olarak da o kadar başarılı olunur. Yani çocuğunuzun, çocuk bale kursundaki başarılarına bir de güzel sanatlar fakültesi eğitimi eklemesi, elbette onun kârına olacaktır. Ancak tekrar ifade etmek gerekir ki balerin olmak için gerekenler listesinde üniversite okuma zorunluluğu yoktur. 

Balerin Olmak İçin Kaç Kilo Olmak Gerekir? 

Balerin vücut ölçüleri hesaplanırken elbette tek kriter kilo değil. Balerin olmak istiyorum diyen kişinin boyu ve vücut tipi de önemli. Sahnede mükemmel görünmek ve etkileyici hareketler yapmak için vücudun orantılı ve fit olması gerekiyor. İdeal balerin vücut ölçülerini, 1.70 boy için 40-60 kg aralığıdır. Bu kilonun standart kadın fiziğinden az olması sizi endişelendirmesin. Kadınların göğüs ve kalça çevresindeki yağ dokusu erkeklerden fazla olduğu için balede daha az yuvarlak hatalara sahip olunması açısından bu aralık, ortalama değer olarak tutulur.

Balerinler Nasıl Beslenir? Sağlıklı Bir Beslenme Rutini Şart!

Balerin vücut ölçülerini korumak zorunda olduğu için akla ilk olarak balerinler nasıl beslenir sorusu gelir. Bir balerinin ideal kilosu, vücudu için en sağlıklı olan kilodur. Çünkü bale, zorlu antrenmanları olan bir dans türüdür. Dolayısıyla vücudun bu sıkı egzersizleri rahatlıkla karşılayabilmesi için düzenli ve dengeli beslenmeye ihtiyacı vardır. Ancak şu unutulmamalıdır ki hiçbir konuda mükemmellik olmadığı gibi balerin olmak istiyorum diyenlerin kilo ve boyunda da mükemmellik yoktur. 

Balerin olmak için ne yapmalıyım diyorsanız ilk olarak sağlıklı bir beslenme rutini edinmenizi öneriyoruz. Dans etmek için enerjiye ihtiyacınız var. Dolayısıyla yumurta, tavuk, fasulye, balık, patates ve mercimek gibi önemli proteinleri beslenme programlarınızdan eksik etmeyin. Protein ağırlıklı bir beslenme düzeni, sizin hiç kalori almadan yüksek enerjiye sahip olmanızı sağlar. Bu yüzden kahvaltı ve öğlen yemeğiniz, güçlü; akşam yemeğiniz ise hafif olmalıdır. 

Balerinler nasıl beslenir sorusunu yanıtladığımıza göre gelelim balerinler ne yemez sorusuna. Balerin olmak için gerekenlerden en önemlisi, sağlıklı ve fit olmak olduğu için tüketmemeniz gereken en önemli gıda, karbonhidrattır. Elbette ara ara kaçamaklar yapılabilir ancak pasta, beyaz ekmek ve kurabiye gibi basit karbonhidratları, komple yaşamınızdan çıkarmanız gerekir. 

Balerin Olmak İçin Profesyonel Bir Bale Kursunu Tercih Edin!

Bale kursları, balerin olmak istiyorum diyen herkese doğru yol haritası çıkarır. Yani hem kendiniz hem de çocuğunuz için bale üzerine oluşturduğunuz bir gelecek planı varsa iyi bir bale kursu ile bu planı, gerçekleştirmek için adım atabilirsiniz.

Bale Akademi olarak çocuk bale kursu ve yetişkin bale kursu konusunda Türkiye’nin en iyi okullarından biriyiz. Bale alanında uzman eğitmenlerimizle birlikte mini baleden yetişkin baleye kadar her yaş grubu için bale dersleri veriyoruz. Siz de balerin olmak istiyorum diyorsanız hemen bizi ziyaret edin, güvenilir bir destek alın!

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80