Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

MEB Onaylı Bale Kursu Sertifikası Alma Şartları

MEB Onaylı Sertifika Nedir, Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir özel eğitim kurumunun öğrencilerine herhangi bir alanda kurs verebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen eğitim ruhsatına sahip olması gerekir. MEB ruhsatı o kurumun Milli Eğitim Bakanlığı denetiminden geçtiğini gösterir. MEB onaylı sertifika da benzer bir biçimde ilgili kurs içeriğinin MEB müfredatıyla uyumlu bir şekilde hazırlandığı ve MEB tarafından onaylandığı anlamına gelir. MEB ruhsatına sahip olan bir kurum MEB onaylı sertifika dışında farklı sertifikalar verdiği kurslar da açabilir. Ancak MEB ruhsatı olmayan bir kurum MEB onaylı sertifika veremez! Dolayısıyla MEB onaylı sertifika veren kurumlar Milli Eğitim Bakanlığı denetiminden geçmiş kurs merkezleridir.

Peki MEB onaylı bale kursu sertifikası almak için ne yapmanız gerekir? Temel olarak MEB onaylı sertifika nasıl alınır sorusuna üç başlıkta cevap vermek mümkündür. Bunlar;

  • Kurumun MEB ruhsatlı olması,
  • Öğrencinin kursa katılım göstermesi,
  • Ve öğrencinin kurs sonu sınavında başarılı olması şeklindedir.

Eğer MEB onaylı sertifika nasıl alınır merak ediyor ve MEB onaylı sertifika şartları hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. Aşağıda sizler için MEB sertifika şartları hakkında detaylara yer verdik.

Eğitim Aldığınız Kurum MEB Onaylı Mı? - MEB Onaylı Sertifika Şartları

MEB onaylı bale kursu sertifikası için ilk dikkat etmeniz gereken konu eğitim alacağınız kurum olmalıdır. Yukarıda da MEB onaylı sertifika nasıl verilir sorusuna yanıt verirken söylediğimiz gibi MEB ruhsatı olmayan bir kurum MEB onaylı bale kursu sertifikası veremez. Dolayısıyla eğitim alacağınız kurumun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim ruhsatı verilmiş, güvenilir bir kurum olduğundan emin olmalısınız.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel kurs merkezleri başvurunuzun ardından ilgili evrakları ve bilgilerinizi il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne iletmekte, kayıttan itibaren kurs sürecinizin tamamen resmi prosedür kapsamında gerçekleşmesini sağlamaktadır.

%10 Devamsızlık Sınırı Olduğunu Unutmayın! - MEB Sertifika Şartları

MEB onaylı sertifika şartları arasında önemli bir konu da öğrencinin katılım zorunluluğudur. Milli Eğitim Bakanlığı güncel olarak MEB onaylı bale kursu sertifikası için %90 devam zorunluluğu getirmiştir. %10’dan daha fazla devamsızlığı bulunan öğrenciler MEB bale kursu sertifikası almaya hak kazanamaz.

Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı’nın devamsızlık konusuna büyük önem verdiğini ve bu konuyu yakından takip ettiğini vurgulamak gerekir. MEB onaylı bale kursu sertifikası için öğrencinin devam bilgileri yoklama yapılarak yoklama defterine kaydedilmeli, bu defter kurs sonunda Milli Eğitim Müdürlüğüne sunulmalı, aynı şekilde devamsızlık yapıldığı zaman bu durum öğrenci bilgi sistemine dijital olarak işlenmelidir.

Kurs Sonu Sınavında Başarılı Olmalısınız! - MEB Sertifika Nasıl Alınır?

MEB onaylı bale kursu sertifikası için son yapmanız gereken ise kurs sonunda yapılacak olan sertifika sınavında başarılı olmanızdır. Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği bir tarihte (kurs bitiminden 1 hafta ile 6 ay sonrası arasında) gerçekleştirilen sertifika sınavı için diğer bir koşul da sınavın gözetmen eşliğinde yapılmasıdır.

Öğrencinin eğitim aldığı kurumda gerçekleştirilen sınav esnasında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından atanan bir gözetmenin de yer alması gerekir.

MEB Onaylı Bale Kursu Sertifikası Nasıl Görünür? Aldığınız Belgenin Gerçek Olduğundan Nasıl Emin Olabilirsiniz?

MEB onaylı sertifika şartları hakkında detayları aktardığımıza göre son olarak aldığınız sertifikanın gerçekliğinden nasıl emin olabileceğinize değinelim. Her şeyden önce MEB onaylı bale kursu sertifikası üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı adına Milli Eğitim Müdürlüğünün mührü ve Milli Eğitim Müdürünün imzası bulunmalıdır. Eğer bu ibareler yoksa aldığınız sertifika MEB onaylı değildir!

Ancak belgenin üzerinde bunlar olmasına rağmen gerçekliğinden emin olamıyorsanız hemen basit bir ipucu daha verelim. MEB onaylı bale kursu sertifikası e-devlet üzerinden görüntülenebilir. Sertifika Sorgulama menüsünden sertifikanızı sorgulayabilirsiniz. Eğer hem sertifika üzerinde olması gereken ibareler yok veya gerçek gözükmüyor hem de e-devlet üzerinden sertifikanıza ulaşamıyorsanız eğitim aldığınız kurumu ilgili mercilere bildirmenizi öneririz.

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80