Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Klasik Bale ve Modern Dans Arasındaki Farklar

Klasik Balenin Kuralcılığı Karşısında Modern Dansın Özgür Ruhu! 

Klasik balenin kuralcılığına karşı modern dansın özgür ruhu, dansçıları her zaman klasik balenin ve modern dansın birbirine tamamen zıt iki dans türü olduğuna inandırmıştır. Fakat balenin doğuşu ve gelişme sürecine baktığımız zaman bu iki dansın da tam olarak birbirinden bağımsız olduğunu söylemek yanlış olur.

16. ve 17. yüzyıllarda ortaya çıkan klasik bale ile 19. ve 20. yüzyıllarda ortaya çıkan modern dans birbirinden keskin çizgilerle ayrılmamaktadır. Klasik bale ve modern dans arasındaki farklar, bakış açılarıyla değişmektedir. Modern dans klasik baleye karşı çıkarak geliştirilse de baleden beslendiği aşikârdır.

Klasik bale katı kuralları ile güç, esneklik, dayanıklılık ve zarafeti koşul saymaktadır. Değişmez kuralları ve geleneksel yaklaşımı ile eleştirilen klasik baleye alternatif olarak 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında ise üç Amerikalı kadın dansçı modern dansı ortaya çıkarmıştır. Klasik balenin şekilciliği ve kemikleşmiş tutumuna karşı çıkan bu dansçılar:

 • Loie Fuller
 • Isadora Duncan
 • Ruth St. Denis’dir.

Modern dansın ilk kuşağı olarak adlandırılan bu dansçılar ve yine baleye tepkili olan çağdaş isimler, modern dansı geliştirerek tüm dünyaya yaymışlardır. Modern dans doğduğu dönemden itibaren dansçılara özgürlük vadetmesi ile tanınmış ve ilgiyi üzerinde toplamıştır. Bale ve modern dans arasındaki farklar temelde iki dansın bakış açılarının ne olduğu ile özetlenebilir. 

Bale ve Modern Dansı Birbirinden Ayıran Özellikler

Bale modern dans farkı balenin yüzyıllar öncesine dayanan ve tüm dansların hatta modern dansın öncüsü olan bir tür olması ile başlar. Balenin sahip olduğu katı kurallar uzun yıllar süren bir eğitimle öğrenilir ve uzun soluklu bir çalışma süreci ile büyük emek harcamayı gerektirir. Balenin kurallarını esneten modern dans ise her yaştan kişi tarafından özgürce yapılmasıyla dikkat çeker. Bunun dışında klasik bale ve modern dans arasındaki farklar:

 • Kısaca tanımlamak gerekirse klasik bale kurallı, modern dans ise özgür adımların dansıdır. Bale modern dans arasındaki farklar bu cümleyle özetlenebilir.
 • Erkek dansçılara “balet”, kadın dansçılara “balerin” denir. Modern dansta böyle bir tanım yoktur. Bale ve modern dans arasındaki farklar açısından en net çizgilerden biridir.
 • Balede tayt, mayo ve tütü denilen özel giysiler kullanılır. Modern dansta dansçı hangi kıyafetle rahat ediyorsa onu giyer. Bale ve modern dans arasındaki farklar kıyafetlerinden de anlaşılabilir.
 • Balede parmak ucuna basılarak dans edilir. Modern dansta böyle bir kısıtlama yoktur. Klasik bale ve modern dans arasındaki farklar denildiğinde ilk akla gelenlerden biridir.
 • Balede teknik çok önemlidir. Her hareketin bir kuralı ve düzeltilmesi gereken bir noktası vardır. Modern dans tekniğe değil özgür hareketlere önem verir.
 • Bale modern dans arasındaki farklar içinde balede dansçılar her zaman dik durmak zorunluluğu yer alır. Modern dansta diğer danslardan figürler ve hareket esnekliği tanınır.
 • Klasik balenin uluslararası ölçütlerde kabul görmüş matematiği ve kurallı bir yapısı bulunur. Yoruma kapalıdır ve kişisel değildir. Modern dans her dansçının kendine özgü yorumlarına açıktır ve çeşitlendirilebilir.
 • Klasik balede doğru ve yanlış vardır. Modern dansın doğru ya da yanlış gibi keskin bir çizgisi bulunmaz. Bale modern dans arasındaki farklar iki türün dansa bakışı ile keşfedilebilir.
 • Balede belirli müziklerle dans edilir. Modern dansçılar ise her türlü müzik türü ile dans edebilirler.
 • Balede duruşlar doğal değildir. Modern dansta ise amaç vücudun doğal duruşundan yararlanmaktır.
 • Bale ve modern dans farkı duruş şekillerinde de görülebilir. Balerin ve baletler dengelerini korumak için bükülme, kıvrılma, hızlı dönmelere karşı dayanıklı olmalıdır. Modern dansçılar ise özgür hareketlerinde dengeyi istedikleri zaman bozabilirler.
 • Klasik bale eğitimi alanlar modern dansı istedikleri zaman yapabilirken klasik bale yapmak isteyen modern dansçıların belirli bir eğitimden geçmesi gerekiyor.

Seyir zevki yüksek olan modern dans ve bale, birbirlerine tepkili iki ayrı dans olarak duruyor. Estetik açıdan her ikisinin de kalitesi tartışılmazken birinin kuralcılığı ve asaleti, diğerinin özgürlüğü ve çağdaşlığı dikkat çekiyor. Dileyen dansçılar her ikisini de öğrenerek kendilerini geliştirebiliyor.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80