Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Balede Isınma Hareketleri - Bedeninizi Baleye Nasıl Hazırlarsınız?

Önce Vücudunuzu Esnetmeli, Sonra Dans Etmeye Başlamalısınız! – Balede Isınma Egzersizleri

Bale olmasa bile eğer daha önce fiziksel bir aktiviteyle uğraştıysanız veya profesyonel bir eğitmen yardımıyla spor yaptıysanız asıl aktiviteye geçmeden önce çeşitli egzersizlerin ve ısınma hareketlerinin yapıldığına tanıklık etmiş olmanız muhtemeldir. Tıpkı spor ve diğer fiziksel aktivitelerde olduğu gibi balede ısınma hareketleri de son derece önemlidir.

Bale yapmaya başlamadan önce bale ısınma hareketleri ile bedenin esnemesi sağlanmalı, vücut dans etmek için hazırlanmalıdır. Peki balede ısınma hareketleri nelerdir? Gelin bu soruyla birlikte balede ısınma hareketlerinin neden önemli olduğuna aşağıda daha detaylı bir şekilde birlikte yanıt bulmaya çalışalım.

Temel Bale Isınma Hareketleri ile Bale Yapmaya Hazırlanın!

Balede ısınma egzersizleri tıpkı asıl bale figürleri gibi seviyeye göre değişkenlik gösterir. Ancak yine de temel seviyeden en ileri seviyeye kadar bazı bale ısınma hareketlerinin her zaman kullanıldığını söylemek gerekir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Port de Bras (Por dö Bra) – Balede Isınma Hareketleri

Balede ısınma egzersizleri arasında en yaygın ve temel hareketlerden biridir. Kolların taşınması anlamına gelen bu hareket ayaktayken yapılır. Port de Bras ile birlikte ayakları 6. ve 7. pozisyona çekerek kollar yana, öne ve arkaya götürülür. Ardından baş diz hizasına gelecek şekilde eğilir.

  • Flex – Balede Isınma Egzersizleri

Port de Bras; flex hareketiyle birleştirilerek ısınma sürdürülebilir. Bunun için yere sırt üstü gergin bir pozisyonda uzandıktan sonra ayak uçlarını geriye doğru çekmek ve ardından ayak parmaklarını ileri iterek parmak uçlarıyla yere değdirilir.

  • Plie (Pliye) – Balede Isınma Hareketleri

Bu harekette bacaklar dizlerden yanlara doğru bükülür ve ayaklar point pozisyonuna getirilir. Temel seviyenin biraz daha ilerisindeki bale ısınma egzersizleri arasında kabul edilebilecek pliye hareketini bir eğitmenle birlikte yapmanız önemlidir.

Elbette bunların dışında bale ısınma hareketleri arasında sayabileceğimiz egzersizler de vardır. Öğrencinin seviyesine göre barre egzersizleri, ısınma tandüsü gibi farklı hareketler yapılarak beden dans etmeye hazır hale getirilebilir.

Balede Isınma Hareketleri Neden İhmal Edilmemeli?

Sporcular ve dansçılar için ısınma hareketlerinin önemi son derece büyüktür. Çünkü vücudun, kemik ve kas yapısının zorlandığı bu tür fiziksel aktivitelere soğuk şekilde başlamak sakatlanmalara, kas tutulmalarına, çekmelere ve ağrılara neden olabilir. Aynı durum balede ısınma hareketleri için de geçerlidir.

Bale ısınma hareketleri ile dansa başlamak vücudunuzun zorlu figürlere erkenden hazır olmasını sağlar. Bu yönüyle ısınma hareketlerini adeta vücudunuza az sonra yapacağınız figürler hakkında önceden haber vermek gibi kabul edebilirsiniz. Böylelikle kaslar yavaş yavaş bale yapmaya hazırlanır, bu da hem sizi sakatlanmalardan korur hem de bale hareketlerini çok daha kolay yapabilmenize imkan verir.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80