Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Balede Point Tekniği Nedir? – Yeni Başlayanlar İçin Bale Point Egzersizleri

Parmak Uçlarında Durmanın Sırrı – Point Tekniği Nedir?

Tek başına balede point dediğimizde aslında balerin ayakkabılarını kastetmiş oluruz. Nitekim point tekniği de aslında bu ayakkabının tasarımıyla ilgilidir. Point ayakkabıların ön tarafları parmak uçlarında durmayı kolaylaştırmak için alt yarısı sert bir biçimde tasarlanır ve giyilirken ucuna pamuk konur. Bu sayede bale point tekniği dediğimiz parmak ucunda durma hareketini yapmak da kolaylaşır.

Peki point tekniği gerçekten abartıldığı kadar yapılması zor bir teknik mi? Yapmak için ne kadar çalışmak gerekiyor? Açıkçası balede point hareketinin pek de kolay bir teknik olmadığını söyleyelim, ancak yeterli egzersizle her şey mümkün. Point tekniği nedir sorusuna kısaca yanıt verdiğimize göre bale point egzersizleri ve diğer merak ettiğiniz konulara daha yakından bakabiliriz.

Hep Balerinlerden Bahsettik, Peki Ya Baletler? – Bale Point Tekniği

Point bale söz konusu olduğunda daha çok balerinlerin kullandığı bir tekniktir. Nitekim point ayakkabı da genellikle balerinler için üretilir. Ancak farklı bale topluluklarında point tekniği kullanan baletlere de rastlamak mümkün. Dolayısıyla balede point hareketinin yalnızca hanımlara özgü olduğunu söyleyemeyiz. Örneğin; Trockaderos isimli tamamı erkeklerden oluşan biraz da mizahi bir yönü bulunan bale grubunda baletlerin de point tekniği uyguladığını görebilirsiniz.

Buna karşılık gerek ülkemizde gerekse Avrupa’da bale eğitimi için sınıflar bir yaştan sonra bölünür ve balerinler bale point tekniğini öğrenirken baletler ise büyük sıçramaları ve dönüşleri öğrenir.

Point Tekniği Acıtıyor Mu? – Balede Point Tekniği 

Bu soruya hem evet hem hayır şeklinde yanıt verebiliriz. Pek çok insan bale point tekniğinin daha çok ayak parmakları için acı verici olduğunu düşünür. Ancak point ayakkabılar, ayak parmaklarına binen ağırlığı ayağa eşit bir biçimde dağıtmak üzere tasarlanmıştır. Dolayısıyla aslında baskının yoğunlaştığı yerler daha çok ayak bileği ve ayak parmaklarınızın yan kısımlarıdır.

Point ayakkabı içerisinde hiç kuşkusuz ev terliklerindeki gibi rahat hissetmezsiniz. Ancak merak etmeyin, balede point tekniği dayanılmaz bir acı hissedeceğiniz bir deneyim sunmaz. Eğer bu türden dayanılmaz bir acı hissediyorsanız ayakkabınızda bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz.

Point Tekniği İçin Hazır Olmak… Balede Point Egzersizleri

Yukarıda da vurguladığımız gibi balede point tekniği tüm vücut ağırlığınızı ayak parmaklarınıza vermeyi içerir. Nitekim bu nedenle 10 yaşından küçük çocukların point egzersizleri yapmaması daha doğru kabul edilir. Çünkü bu ağırlığı tam anlamıyla taşıyacak kemik yapısı oluşmamıştır. Ayrıca vücudunuz henüz hazır olmadan point yapabilmeyi denemek zihinsel açıdan da zorlayıcı ve sinir bozucu olabilir.

Eğitmenler genellikle balede point tekniği için vücudun hazır olup olmadığını üç ana kategoride değerlendirir. Bunları kuvvet, bilek hareketleri ve bale bilgisi olarak sıralayabiliriz…

Point Tekniği İçin Kuvvet – Bale Point Egzersizleri

Balede point tekniği her zaman düzenli olarak kullanmadığımız birçok küçük kas gerektirir. Bu nedenle bale point tekniğine hazır olmanız için ekstra çalışmaya ihtiyacınız vardır. Turn-out kasları, çekirdek kaslar, ayak bileği ve alt bacak kasları yeterli oranda kuvvetli olmadığı sürece balede point hareketini yapmak pek mümkün değildir. Nitekim bu nedenle bale point egzersizleri arasında pliye gibi dönüş, pa dö bure gibi adım ve rölöve gibi yükselme çalışmaları bir arada bulunur.

Point Tekniği İçin Ayak Bilekleri – Bale Point Egzersizleri

Balede point lingo denilen uzun parmak ucunda duruş hareketini yapabilecek hale geldiğinizde ayak bileğinizin yanına bir cetvel koyabilirsiniz. Bunun anlamı ayak bileklerinizin rölöve gibi egzersizlerde düzleşmeye o denli yakın olmasıdır.

Ancak bale point egzersizleri söz konusu olduğunda böylesi bir esneklik ve hareketliliğe ulaşmak için son derece sabırlı olmanız gerektiğini hatırlatalım. Ayak bölgesindeki bağlar ve tendonlar oldukça hassastır ve yanlışlıkla fazla germeniz, bunun sonucunda da sakatlanmalar yaşamanız mümkündür. Bu nedenle çoğu zaman bale eğitmenleri manuel bir germe yöntemini tercih eder ve balerini çalıştırırken ayak bileğini kendi eliyle son derece nazik bir biçimde esnetir.

Balede Point Tekniği Tek Başına Öğrenilir Mi?

Elbette bir insanın birçok şeyi olduğu gibi bale point tekniğini de tek başına öğrenmesi mümkün. Ancak burada vurgulanması gereken bir nokta var! Point bale hareketleri içerisindeki en zor tekniklerden biri. Ayrıca bunun yanı sıra bale point egzersizleri sırasında dikkatli davranmazsanız dans serüveninizi etkileyebilecek yaralanmalar yaşamanız olası. Bu nedenle uzman bir eğitmenden destek almak hem geleceğiniz hem de vücut sağlığınız için çok daha doğru bir yol gibi gözüküyor.

Nitekim Bale Akademi’de bale point tekniği de dahil olmak üzere bale eğitimlerimizde gösterdiğimiz hareketler ve gerçekleştirdiğimiz uygulamaları öğrencilerimizin seviyesine göre belirliyor, henüz vücudunuzun hazır olmadığı bir hareketle kaslarınızı zorlayarak geleceğinizi riske atmıyor, uzun yıllar gerektiren bale eğitimi için uzun ömürlü bir planlama dahilinde adım adım birlikte ilerliyoruz…

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80