Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dünyanın En Ünlü Bale Gösterileri

En Sevilen Klasik Bale Eserleri

Rönesans dönemi İtalya’sının insanlığa bir hediyesi olarak görülen bale, doğuşundan itibaren büyük merak uyandırarak ve değişik kültürlerde ilgi görüp yayılarak tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Çeşitli sanat dallarına konu olmuş, aynı zamanda ilgisi ve yeteneği olan insanların da bu dansı yaparak duygularını ifade etmeleri için bir araç olarak görülmüştür. 

Balenin dünya üzerinde etkisini güçlendiren ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan klasik bale eserleri, bugün büyük dans toplulukları tarafından sahnelenmektedir. Ünlü bestecilerin kaleminden çıkan ve yüzyıllardır aynı heyecan ve tutkuyla sahnelenen dünyanın en ünlü bale gösterileri:

Uyuyan Güzel Balesi

En sevilen klasik bale eserleri arasında yer alan Uyuyan Güzel, yüz yıl uykuya dalan bir prensesin öyküsünü anlatan eserdir. 1697’de Fransız yazar Charles Perrault’un ve 1812’de Alman masal derleyicisi Grimm Kardeşler’in yazıya geçirdiği masal, 1959 yılında Walt Disney tarafından uzun metrajlı bir çizgi filmi yapılmış; 1889’da Çaykovski tarafından bale olarak bestelenmiştir.

Konusu

Dünyanın en ünlü bale gösterileri arasında yer alan Uyuyan Güzel masalında güçlü bir hükümdarın kızının doğum gününü kutlamak için perilerin de davetli olduğu büyük bir parti verilir. Periler sırayla bebek prensese güzellik, sağlık, müzik yeteneği gibi hediyeler verir. Kötü kalpli peri ise bebeği lanetler.  Prenses 16 yaşına geldiğinde eline batacak bir iğne ile ölecektir.

Konuklar arasından iyi kalpli bir başka peri ortaya çıkar ve laneti hafifletir. Prensesin ölmesini engeller ancak yüzyıllık bir uykuya dalmasını önleyemez. Kral, kızını korumak için ülkedeki tüm sivri uçlu iğneleri toplatır ve iğne kullanmayı yasaklar. Ancak yine de prenses 16 yaşına geldiğinde kötü kalpli perinin iğnesi ile uyutulur. Yüz yıl sonra ise bir prens büyülü sarayı bulur; uyuyan güzel prensesi öper ve onu uyandırır. Bale eserleri arasında en çok izlenenlerden biri olan Uyuyan Güzel, halen bale gösterileri sahnelerinde yerini almaktadır.

Fındıkkıran Balesi 

Rus besteci Çaykovski’nin 1891 yılında bestelediği son bale eseri olan Fındıkkıran, dünyanın en ünlü bale gösterileri arasındadır. Küçük Alman kız Clara Stahlbaum’un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağı ile ilgili rüyalarını konu alan bale eseri, ilk defa 1892’de St. Petersburg’da sahnelenmiştir.

Fındıkkıran Balesi’nin başarıya ulaşması 1950’lerde gerçekleşmiştir. New York Şehir Balesi tarafından sahneye konulan Fındıkkıran Balesi, o yıllardan itibaren dünyanın her yerindeki bale merkezlerinde eser sahnelenmiş ve dünyanın en çok sahnelenen bale eserlerinden birisi haline gelmiştir.

Konusu 

Dünyanın en ünlü bale gösterisi Fındıkkıran’ın konusu küçük Alman kız Clara Stahlbaum’un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağıyla ilgilidir. Oyuncakla ilgili çeşitli rüyalara dalan minik kız fantastik bir dünyanın kapılarını aralar. Sonrası ise küçük kızın başına gelen olayların yansıtılması şeklindedir.

Kuğu Gölü Balesi 

Dünyanın en ünlü bale gösterileri listesinde kuşkusuz yer alan Kuğu Gölü Balesi, Pyotr İlyiç Çaykovski tarafından bestelenmiş dört perdelik bale eseridir. Kuğu Gölü’nde bir büyücü tarafından arkadaşları ile birlikte kuğuya dönüştürülen ve ancak bir erkeğin aşkı ile tekrar insan kılığına dönüşebilecek olan Odette ile Prens Siegfried arasındaki aşk anlatılır.

Rus Kraliyet Tiyatrosu’nun isteği üzerine 1875’te bestelenen bale gösterisi, 1877 yılında sahnelenmiştir. İlk sahnelenişinde başarılı bulunmayan eser yüzünden Çaykovski 12 yıl boyunca başka eser bestelememiştir. Ünlü koreograflar Petipa ve Ivanov’un koreografisi ile yeniden sahnelenen Kuğu Gölü Balesi, bu sefer başarıyı yakalamış ve günümüzde yetmişe yakın varyasyon ile sahnelenmeye devam etmiştir. Ünlü bale gösterileri listemizde belki de en beğenileni olan Kuğu Gölü hakkında filmler ve kitaplar da vardır.

Konusu

Ünlü bale eseri Kuğu Gölü, Prens Siegfried’ın göl kenarında dolaşması ile başlar. Kuğuların arasından ortaya çıkan biri ona Prenses Odette olduğunu ve büyücünün onu ve arkadaşlarını kuğu şekline soktuğunu; ancak gece yarısı insan olabildiklerini anlatır. Ayrıca büyünün bozulması için bir erkeğin kızlardan birine aşık olup aşkına yemin etmesi gerekmektedir.

Prens’in 21. doğum günü nedeniyle tertip edilen baloda Prens’in kendisine gösterilen kızlardan biriyle evlenmesi gerekmektedir. Büyücü Rothbart yanında Odette’in yüzünü kullanan kızı Odile ile gelir. Prens, Odile’in Odette olduğunu zannederek onu sevdiğine dair yemin eder. Durumu fark eden Prens, Odette’den af diler ancak büyücü Rothbart çıkagelir ve prense kızıyla evlenmek için ettiği yemini hatırlatır. Ayrılmak istemeyen aşıkların sevgisi büyüyü bozar ve tüm kuğular insana dönüşür. Bale eseri mutlu sonla biter.

Dünyanın en ünlü bale gösterileri olan bu 3 eser tüm dünyada ve Avrupa’da farklı versiyonlar ve sonlarla tekrar tekrar sahnelenmiştir. Yüzyıllar boyunca bale yapan öğrenciler ve profesyoneller tarafından öğrenilmiştir. Günümüzde de hiç eskimeden sahnelerdeki yerini almaya devam etmektedir.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80