Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Yapmak Zararlı Mı? - Tüm Soru İşaretlerinden Kurtulun!

Balenin Zararları ve Yararları Neler? 

Balerinler ve baletler kuğu gibi süzülüyorlarsa, her izleyişinizde keyiften dört köşe oluyorsanız ve hobi olarak bale yapmak istiyorsanız fakat bale yapmak zararlı mı diye merak ediyorsanız detayları öğrenmelisiniz. Bale yapmanın ne gibi bir zararı olabileceğini merak edip çevrenizden duyduklarınızla endişeye kapılmadan önce baleyle ilgili detayları öğrenmeli, aklınızdaki tüm soru işaretlerini geride bırakmalısınız. 

Bale yapmanın zararları var mı, balenin faydaları mı çok yoksa zararları mı gibi sorular aklınızda dönüp duruyorsa sizin için konuyu inceledik. O halde gelin; bale yapmak zararlı mı, balenin zararları neler ya da bale yapmanın faydaları neler konularına bir göz atalım. 

Balerin Hastalığına Yakalanmak İstemiyorsanız Önlem Alın! – Balenin Zararları

Bale yapmak genellikle birçok yararı beraberinde getiren aktivitelerdendir. Dans kategorisinde yer alan balenin bazı hastalıklara yol açtığına dair söylemler de bulunuyor. 

Ayak bileklerinde sinir sıkışması şeklinde görülen hastalık genellikle topuklu ayakkabıların fazla giyilmesinden ötürü oluşsa da balerin hastalığı adıyla anılıyor. İşte bu sebeple bale yaparken yanlış ve ters bir hareket uygulamamaya gayret etmeli, egzersizleri doğru şekilleriyle yapmalısınız ki ayaklarınızı incitmeyin. İşte bu sebeple bale yaparken deneyim sahibi, profesyonelliğiyle göz dolduran, sürekli size destek olacak ve doğru bilgiler verecek bale eğitmenlerinin yanında olmalısınız.

Ayrıca çok sık antrenman, uzun saatler boyunca çalışma yapma ve benzeri durumlarla bale yapan kişilerin bel, boyun ve eklem ağrıları bulunabilir. Bu durum da oldukça normaldir. Ancak bale esnasında yanlış bir hareket sonucunda bilek burkulması, düşme gibi sorunlar da bale yapmanın zararları arasında yer alabilecek bir durum olabilir.

Çocuğunuzu çocuk bale kursu programlarına yazdırmayı düşünüyorsanız da yaşına uygun sınıflarda bale eğitimine katılmasını sağlamalı, kemik ve kas gelişimini her an göz önünde bulundurmalısınız. Küçük çocukların bazı bale hareketlerini yapmamaları gerektiğini bilmelisiniz. Örneğin balede point hareketi, 10 yaşından küçük çocukların yapmaması gereken bir harekettir. Bale zararlı mı diye sorduğunuzda yukarıda bahsettiklerimize dikkat ederseniz balenin birçok faydasını görebilirsiniz.

Bale Yapmak Avantaj Sağlıyor! – Balenin Faydaları

Oldukça fazla disiplin gerektiren balenin zararları konusuna değindik ancak balenin bilinen ve bilinmeyen birçok yararı da var. Bale yapmanın faydaları zararından daha fazla olduğundan uzmanlar tarafından da öneriliyor. Çocukların özellikle 10-12 yaş sonrası profesyonel bale çalışmalarına geçmeleri, disiplin ve yetenek kazanmaları önemli.

Çocukların sosyalleşmelerini sağlaması, bedenlerini tanımaya başlamaları, bedensel aktivitelerle mutluluk hormonu salgılamalarını artırması, kol ve bacak koordinasyonu kazanmaları, disiplin kazanmaları bale yapmanın faydaları olarak sayılabilir. Bale yapmak zararlı mı diye soruyor, endişelerinizi atamıyorsanız bu yararları da göz önünde bulundurmalısınız. 

Bale Eğitimi Almak İçin Profesyonelleri Tercih Edin!

Bale yapmak sizin de hayaliniz miydi? Çocuğunuzun bale yapması, gözlerinizi ondan alamamanıza mı neden olacak? Öyleyse bale yapmaktan çekinmemeli, bale zararlı mı diye sorgulamanın ötesinde kimlerden bale eğitimi alabileceğinizi araştırmalısınız. 

Bale yapmak zararlı mı diye soranlara verilebilecek en iyi tavsiye profesyonel eğitmenlerle çalışmaları ve baleyi profesyonel eğitmenlerden öğrenmeye başlamalarıdır. Çünkü o zaman bale zararlı olmaktan çıkarak yararlarını ortaya koyabilecektir. 

Bale yapmak, bedensel ve zihinsel gelişime katkı sağladığı gibi sosyal gelişimi de destekler. Çocuklarınızın yaşıtlarıyla iyi ve kaliteli zaman geçirmesini sağlayan çocuk bale eğitimi uzman eğitmenlerle ve doğru tekniklerle yapılırsa birçok olumlu gelişmeye sebebiyet verir. Güvenebileceğiniz bale dersleri ve kaliteli bir eğitim için Bale Akademi olarak verdiğimiz eğitimlerden yararlanabilir, severek bale yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80