Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

4 Yaş Çocuk Kursları – 4 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

Sağlıklı Gelişim İçin Uzmanların Önerdiği Çocuk Kursları

Son yıllarda ebeveynler çocuklarının erken yaşlardan itibaren kendilerini geliştirdiklerini görmek, spor ve sanatla iç içe büyümelerini sağlamak istiyor! Buna bağlı olarak kreşlerin yerini günümüzde çocuk kursları almaya başladı. Peki çocuk gelişimi açısından 4 yaş kursları arasında çocuklara en faydalı olacak kurslar hangileri ve 4 yaş çocuk kursları çocukların gelişimine hangi açılardan katkı sağlıyor?

4 yaş, çocukların beden hakimiyetini ve kontrolünü sağlamaya başladığı dönemdir. Bu dönemde yürüme, zıplama, merdivenden inip çıkma, çatal kaşık kullanma, üç tekerlekli bisiklet sürme gibi hareketlerin her birini yapabilen çocukların ince motor becerileri de gelişmeye başlamıştır. Benzer şekilde zihinsel özelliklerinde de ciddi bir gelişim yaşanan 4 yaş çocuğu hangi kurslara gidebilir diyebilir diye merak ediyorsanız aşağıda sizler için 4 yaş kurs önerileri verdik. İşte 4 yaş kursları içinde çocuk gelişimi açısından en faydalı olanlar…

Kas Esnekliği İçin Erken Yaşlar Önemli! – 4 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

4 yaş kursları arasında fiziksel gelişimle zihinsel gelişimi bir araya getiren seçenekler büyük önem taşıyor. Bilhassa dans ve çocuk bale kursu gibi seçenekler çocukların tam da bu dönemde ihtiyaç duyacağı kas esnekliği için son derece etkili bir seçenek. Çünkü bu yaşlardaki duruş bozuklukları ve kas gelişiminde yaşanan problemleri ilerleyen yıllarda telafi etmek çok daha zor.

Buna karşılık mini bale kursu gibi 4 yaş çocuk kursları ile küçük çocuklarda sıklıkla karşılaşılan içe basma, bacak deformasyonu ve düztabanlık gibi sorunların kolaylıkla önüne geçilebilir. Çocuk bale kursu içerisindeki iskelet yapısını güçlendiren egzersizler, çocuğun sağlıklı bir gelişim dönemi açısından büyük katkı sağlıyor.

Sosyalleşen Çocuklar Daha Mutlu! – 4 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

4 yaş çocuğun gidebileceği kurslar üzerine düşünürken göz önüne alınması gereken tek faktör fiziksel gelişim değildir. 4 yaş dönemi çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal bakımdan da hızla geliştiği bir dönem için bu yaşta çocuğun güvenli bir ortamda nitelikli bir sosyalleşme deneyimi kazanması gelecekte insanlarla kuracağı iletişimi büyük oranda etkilemektedir.

4 yaş kursları içerisinde dans ve çocuk bale kursu gibi seçenekler çocukların akranlarıyla birlikte hem eğlenmesine hem de organize olarak beraber bir çalışma ortaya koymasını sağlamaktadır. Bu da grup içi uyum ve iş birliği gibi son derece önemli kazanımların erken yaşlarda edinilmesini destekler. Elbette bu tür kazanımlar yalnızca mini bale kursu için değil, 4 yaş çocuk kursları arasında sayabileceğimiz diğer eğitim programları için de geçerlidir. İşte çocuk bale kursuyla birlikte tercih edebileceğiniz diğer 4 yaş kurs önerileri:

 • Mini bale kursu,
 • Dans kursu,
 • Müzik kursu,
 • Yaratıcı drama kursu,
 • Ritim perküsyon kursu,
 • Zarafet kursu,
 • Müzik Orff kursu.

Kurs Seçerken Bunları Gözden Kaçırmayın! – 4 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

Yazımızda şu ana kadar 4 yaş kursları arasında seçim yaparken genel olarak hangi gelişimsel katkılara dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettik. Ancak işin bununla bitmediğini vurgulamamız gerekiyor. Birçok sektörde olduğu gibi eğitim sektöründe de yeterli uzmanlığa sahip olmayan ve geleceğimizi tehlikeye katan güvenilmez eğitim kurumları karşımıza çıkabiliyor. Bu noktada 4 yaş çocuğun gidebileceği kurslar kadar kurs merkezinin kalitesi de önem kazanıyor. Biz de ebeveynler için 4 yaş kurslar hakkında araştırma yaparken kurs merkezlerinde aramaları gereken özellikleri sıraladık. İşte 4 yaş çocuk kursları veren kurumlarda dikkat etmeniz gerekenler:

 • Kurumun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim ruhsatı verilmiş bir kurum olması,
 • Kurumdaki eğitmenlerin pedagojik eğitim almış olması,
 • 4 yaş kursları için hazırlanan kurs içeriklerinin gelişim dönemine uygun olması,
 • 4 yaş çocuk kursları için hazırlanan ders içeriklerinin eğlenceli ve oyunlaştırılmış bir formda olması,
 • Kurumdaki 4 yaş çocuk kursu eğitmenlerinin yaş grubuyla iletişim kurma becerisine sahip olması,
 • Kursun merkezi bir konumda kolay ulaşılabilir olması gibi faktörleri 4 yaş kursları seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar arasında sayabiliriz.

Bireysel Farklılıklara Göre Planlanan Eğitimler İçin Bale Akademi!

4 yaş kursları hakkında konuşurken her ne kadar gelişim dönemlerinin genel özelliklerine vurgu yapmış olsak da 4 yaş çocuğu hangi kurslara gidebilir diye düşünürken bireysel farklılıkların da büyük önem taşıdığını unutmamak gerekir. Bu nedenle çocuğunuz için en iyi eğitimi planlarken öncelikle gelişim durumu, ilgi alanları ve ihtiyaçları analiz edilmelidir.

Eğer çocuğunuzun ilgi alanlarına, ihtiyaçlarına ve gelişimine göre planlanan 4 yaş kursları almak istiyorsanız Bale Akademi’de sizler için son derece farklı seçenekler olduğunu vurgulayalım. Çocuk bale kursu başta olmak üzere dans ve müzik kurslarımızdan yararlanabilir, ayrıca diğer Akademilerimizde yer alan resim, oyunculuk, yaratıcı drama, zarafet kursu gibi seçenekleri de tercih edebilirsiniz.

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80