Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Profesyonel Dansçı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almalısınız?

Geleceğinizi Yeteneklerinizle Şekillendirin!

Neredeyse tüm insanlar çocukluklarında dans etmeye bayılır! Ancak bu tutkuyu çocukluktan çok daha ötesine taşıyarak profesyonel dansçı olmak için kendilerini geliştirmeye çalışan geleceğin sanatçılarını da unutmamak gerekiyor. Yine de kabul etmek gerekiyor ki profesyonel dansçı olmak o kadar da kolay değil ve bunun tek bir yolu yok!

Peki profesyonel dansçı nasıl olunur? Her ne kadar profesyonel dansçı olmak için tek bir yol yok desek de bununla almanız gereken eğitimleri kastetmediğimiz açık! En nihayetinde dansçı olmak için bedeninizi doğru şekilde eğitmeli, gereken kas esnekliği ve hafızasına sahip olmalısınız. Elbette profesyonel dansçı olmak isteyen herkesin farklı eksikleri veya ihtiyaçları olabilir, buna göre de alacağı eğitimi özel olarak düzenlemek gerekir. Ancak bireysel farklılıklara karşılık profesyonel dansçı olmak isteyen herkesin öğrenmesi gereken temel noktalar olduğunu da unutmamak gerekiyor. Biz de yazımızda sizler için bu noktalara göz attık. İşte dansçı olmak için gerekenler ve almanız gereken eğitimler…

Dansın Disiplinli Bir Meslek Olduğunu Unutmayın! – Dansçı Nasıl Olunur?

Elbette dans etmek son derece eğlenceli bir aktivite. Ancak bir meslek olarak profesyonel dansçı nasıl olunur diye düşünmeye başladıysanız işin eğlenceli yönlerini de unutmadan çok çalışmalı ve disiplinli bir çalışma sistemi oturtmalısınız. Alacağınız dans ve bale kursları hiç kuşkusuz bedeninizi daha iyi kullanabilmeniz açısından size yardımcı olacaktır. Ama kendiniz yeterli çabayı göstermediğiniz ve disiplinli çalışmadığınız takdirde profesyonel dansçı olmak yalnızca bir hayal olarak kalabilir. Dansçı olmak için gerekenler ve alabileceğiniz eğitimlere değinmeden önce bu noktayı hatırlatmak istedik…

Önce Bedeninizi Hazırlamalısınız! – Profesyonel Dansçı Nasıl Olunur?

Dans koreografilerini sadece izlediğinizde yapılması son derece zor birçok hareketin hızlı bir şekilde gerçekleştirildiğine tanıklık edebilirsiniz. Peki böylesine yüksek bir beden kabiliyetine ulaşmak nasıl mümkün? Profesyonel dansçı olmak için işe dans figürlerinden değil, beden egzersizlerinden başlamalısınız. Esneme çalışmaları, parmak ve el egzersizleri, duruş bozukluklarının düzeltilmesi, yer hareketleri ve ağırlık transferi gibi temel çalışmaların tamamı doğrudan bir dans figürü olmasa da bedeninizin dans figürlerini öğrenmesini kolaylaştırır.

Müzik Kulağı Olmazsa Olmaz! – Profesyonel Dansçı Nasıl Olunur?

Bir müzisyenden sonra müziği en iyi bilen kim diye soran olursa muhtemelen en doğru yanıt dansçılar olacaktır! Profesyonel dansçı olmak için müziği bilmek bir kenara hissetmeniz ve her adımınızı, her hareketinizi buna göre planlamanız gerekir. Elbette bir profesyonel dansçı için tüm bunlar doğal süreçler, yine de işin başında biraz zorlanmanıza neden olabilir. Yine de profesyonel dansçı olmaya giden yolda müzik kulağını geliştirecek egzersizler, temel müzik ve ritim bilgisi, müzik dinleme ve ritim tutma, müzikle uyumlu adım atma gibi başlıklar büyük önem taşır!

Beden Dili Dansın Bir Parçasıdır! – Profesyonel Dansçı Nasıl Olunur?

W. B. Yeats’in şiirinde söylediği gibi “nasıl ayırabiliriz dansçıyı danstan?” Beden dili dans koreografisinin başlıca unsurlarından biridir ve profesyonel dansçı olmak için beden dilinizi koreografinize uygun bir şekilde yönetebilmeniz gerekir. Bu nedenle dansçı olmak için gerekenler arasında kesinlikle jest – mimik kullanımı, göz teması ve bakışlar, el kol koordinasyonu, etkin beden dili kullanımı, dansta doğru iletişim, kıyafet ve aksesuar taşıma gibi konular sayılmalıdır.

Dans Eğitimi Size Sahne Deneyimi De Kazandırmalı! – Profesyonel Dansçı Nasıl Olunur?

Elbette profesyonel dansçı olmak için farklı dans türlerinde koreografi çalışmaları yapmalı, çok sayıda dans türünün ileri tekniklerini öğrenmeli ve kas hafızanıza eklemelisiniz. Ancak bunların tek başına yeterli olmadığını da söylemek gerekiyor. Sahne sanatları söz konusu olduğunda bilmek kadar önemli olan bir diğer nokta da deneyim kazanmak! Profesyonel dansçı olmak için eğitim alırken size sahne deneyimi kazandıracak bir program seçtiğinizden emin olmalı, bir dans grubuyla birlikte hazırlanarak dans pistinde olmanın heyecanını yaşamalısınız.

Bale Akademi’de geleceğini dans yeteneğiyle şekillendirmek isteyenler için hazırladığımız özel kurs programları sizleri bekliyor! Gelin; eksiklerinizi, ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi analiz ederek sizin için en uygun dans kursu programını sizinle birlikte hazırlayalım, profesyonel dansçı olma yolunda Türkiye’nin en iyi bale eğitim merkezinden eğitim almanın ayrıcalığını yaşayın…

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80