Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

7 Yaş Çocuk Kursları – 7 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

Okul Dönemi Çocuklar İçin En İyi 7 Yaş Kursları

Okula başlama dönemi olarak tanımlayabileceğimiz 7 yaş, çocuk gelişiminde ebeveynlerin en çok önem vermesi gereken dönemlerden biridir. Okula yeni başlayan çocuk hem anne babasından ayrı kalarak kendisini ebeveynleri olmaksızın ifade etmeye hem de aile dışında bir ortamda sosyalleşmeye hazırlanmalıdır. Bu nedenle 7 yaş çocuk kursları çocuğun okul hayatına alışmasını kolaylaştırmakta ve okul başarısını artırmasına da yardımcı olmaktadır.

Peki 7 yaş kursları içinde çocuk gelişimine sağladığı katkı ile öne çıkan seçenekler hangileridir? 7 yaş çocuk kursları arasında tercihte bulunurken dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir? Büyümenin ilk çocukluk dönemine göre daha yavaş olduğu 7 yaş döneminde çocuk kursları da küçük kas gelişimi, ince motor beceriler ve soyut düşünmeye yöneliktir. Özellikle bu dönemde çocuklar başarı duygusuyla yeni tanışmaktadır ve başarısızlık karşısında büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle 7 yaş için kurslar söz konusu olduğunda çocuğun kendisini gerçekleştirebileceği aktiviteleri tercih etmek daha faydalı olabilir.

 

Sağlıklı Sosyalleşmenin Evrensel Dili: Dans – 7 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

7 yaş çocuk için kurslar söz konusu olduğunda çocuğun gereksinimlerini doğru analiz etmek büyük önem taşımaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu dönemde çocukların başarı duygusunu tatmaya, sevgi dolu bir ortamda kendilerini ifade etmeye, üretmeye ve gerçekleştirdikleri işlerden keyif almaya ihtiyaçları vardır. Özellikle zorlandıkları bir şeyi öğrendiklerini fark ettiklerinde son derece mutlu olan 7 yaş çocuğun gidebileceği kurslar hakkında düşünürken bu noktaya dikkat etmek gerekir.

Nitekim dans ve çocuk bale kursu programlarında çocukların basitten başlayarak bale figürlerini eğlenceli bir şekilde öğrenmesi amaçlanır. Bu yönüyle oyun ve sanatsal üretimi bir araya getiren çocuk bale kursu programları çocukların başarı duygusunu tatma, kendilerini ifade etme ve sevgi dolu bir ortamda sosyalleşme gibi ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamaktadır. Ayrıca çocuk bale kursu yalnızca fiziksel anlamda değil, zihinsel anlamda da miniklerin esnek düşünmelerine yardımcı olmaktadır.

Elbette 7 yaş çocuk kursları arasında tek seçenek ve dans ve çocuk bale kursu değildir. İşte çocuklarınızın gelişimine katkı sağlayacak 7 yaş kurs önerileri:

 • Çocuk bale kursu,
 • Dans kursu,
 • Müzik kursu,
 • Çocuklar için gitar kursu,
 • Çocuklar için piyano kursu,
 • Çocuklar için keman kursu,
 • Yaratıcı drama kursu,
 • Ritim perküsyon kursu,
 • Zarafet kursu,
 • Müzik Orff kursu.

7 Yaş Çocuk Kursları Okul Başarısını Arttırıyor! – 7 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

7 yaş çocuğun gidebileceği kurslar hakkında anne babalar araştırma yaparken akıllarındaki en temel başlıklardan biri okul başarısına zarar vermemeleri, çocuğun okuldaki derslere olan ilgisini ya da dikkatini azaltmamalarıdır. Bu nedenle dans ve çocuk bale kursu gibi 7 yaş çocuk kursları çocukların okul stresini azaltmaya ve iletişim, esnek düşünme, sosyalleşme gibi becerilerini ise arttırmaya yöneliktir.

7 yaş kursları ile çocuklar birlikte çalışmanın hem değerini hem de temel ilkelerini öğrenir ve grup içi uyum, yardımlaşma, etkin iletişim, iş birliği gibi tüm yaşamları boyunca faydasını görecekleri kazanımları becerileri arasına ekler. Bu anlamda 7 yaş çocuk kursları okul yaşamı için bir engel değil, aksine önemli ölçüde destekleyici bir faaliyettir.

Sağlıklı Gelişim İçin Kurs Seçerken Bunlara Dikkat Edin! – 7 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

Çocuğunuzun gelişimsel dönemine en uygun 7 yaş çocuk kursları hakkında konuştuk. Ancak 7 yaş kursları hakkında tercihte bulunurken tek dikkat etmeniz gereken bu nokta değildir. Buna ek olarak çocuğunuzun gelişimini en iyi çocuk kursları ile desteklemek istiyorsanız kurs aldığınız kurumun bazı özelliklerine dikkat etmeniz ve gerçekten kaliteli bir eğitim kurumu seçmeniz gerekir. Biz de bu nedenle 7 yaş çocuk kursları için eğitim kurumlarında aramanız gereken nitelikleri sıraladık. İşte çocuk kurslarının sahip olması gereken özellikler:

 • Öncelikle kurs merkezinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ruhsat verilmiş bir kurum olduğundan emin olmalısınız.
 • Kurumdaki eğitmenler çocuk kurslarında eğitim verebilmek için pedagojik eğitim almış olmalıdır.
 • 7 yaş çocuk kursları için hazırlanan ders içerikleri hem gelişim dönemine hem de çocuğun okul yaşamını desteklemeye uygun olmalıdır.
 • 7 yaş çocuk kursları için hazırlanan içerikler konuyu oyun haline getirebilmeli, çocukların ilgisini canlı tutabilmeli ve eğlenceli olmalıdır.
 • 7 yaş çocuk kursları için çalışan eğitmenler yaş grubuyla iletişim kurma becerisine sahip olmalıdır.
 • Kurs merkezi konum itibariyle kolay ulaşılabilir, merkezi bir lokasyonda olmalıdır.

Her Çocuk Özeldir! Neden Kurs Programları Da Özel Olmasın?

7 yaş çocuğu hangi kurslara gidebilir diye düşünüyor, çocuklarınız için en iyi 7 yaş çocuk kursları hakkında araştırma mı yapıyorsunuz? Yukarıda sizler için dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettik. Ancak tüm bu faktörlere dikkat etseniz bile her çocuğun özel olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla en doğru çocuk kursu çocuğun ihtiyaçlarına göre planlanmış olandır.

Çocuklarınızın seviyesine, ihtiyaçlarına ve gelişim hızına göre özel olarak planlanmış 7 yaş çocuk kursları ile gelişimlerine ve okul yaşamlarına yardımcı olmak istiyorsanız Bale Akademi’ye gelin, eğitmenlerimiz ve eğitim danışmanlarımızla görüşün. Akademi’de çocuk bale kursu dışında müzikten oyunculuğa, yaratıcı dramadan resme kadar farklı eğitim programlarıyla sanatın büyülü dünyasını keşfediyor, çocuklarımızı sanatla iç içe yetiştiriyoruz.

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80