Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Balede Arabesk Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır?

Temel Bale Hareketleri ile Kendinizi Geliştirin!

Bale gösterilerinde sıklıkla karşılaştığımız bale pozisyonlarından biri olan arabesk, bale egzersizleri için de önemli bir yere sahiptir. Özellikle temel bale egzersizleri söz konusu olduğunda balede arabesk duruş becerisi kazanmanıza yönelik birçok alıştırma olduğunu söyleyebiliriz. Basitçe tek ayak üzerinde durulan ve vücudun geri kalan bölümünün arkaya doğru uzandığı bale arabesk hareketi sırasında yerde olan bacağın bükülmeksizin düz kalması büyük önem taşır.

Sadece bu basit tanımla bile balede arabesk duruş hakkında zihninizde bir imaj oluştuğuna eminiz, çünkü bale gösterilerinde bu pozisyonla karşılaşmamanız neredeyse imkansızdır. Ayrıca yalnızca bale değil, diğer dans türlerinde de arabesk bale duruş tekniğine biraz değiştirilmiş ve farklı şeylerle birleştirilmiş halde bile olsa rastlayabilirsiniz.

Peki balede arabesk duruş için nasıl çalışmalısınız? Bilhassa bar egzersizlerinin bale arabesk hareketi için son derece faydalı olduğunu söyleyebiliriz. İşte balede arabesk duruş için yapmanız gereken egzersizler…

Bar Egzersizleri Balede Arabesk Duruş Yapmayı Kolaylaştırıyor!

Yukarıda da vurguladığımız gibi bale arabesk hareketi için en verimli egzersizlerin başında bar egzersizleri geliyor. Bara tutunarak ayağınızı yukarı kaldırabilir ve tek ayağınız üzerinde dengenizi sağlamayı öğrenebilirsiniz. Ancak uyaralım; bara tutunmaya fazla alışmayın. Çünkü bu egzersizler sırasında asıl amacınız sabit ayağınızı güçlendirmek ve tek ayak üzerinde vücut dengenizi kurmayı öğrenmek.

Adım Adım Balede Arabesk Duruş Nasıl Yapılır?

Eğer temel seviyede bale eğitiminiz varsa balede arabesk hareketi balenin en kolay ve en zarif tekniklerinden biridir. Bunun için sadece şu adımları izlemeniz yeterli:

  • İlk olarak sol ayağınızı hangi pozisyonda bale arabesk hareketi yapacaksanız o pozisyona getirin. Balede arabesk duruş 5 farklı bale pozisyonunda yapılabilir.
  • Ardından sağ ayağınızı sırtınıza doğru hafif bir kavisle yukarı kaldırın.
  • Sağ ayağınızı kaldırırken sol bacağınızın dengede kalması için kalçalarınızla ileri doğru ittirme hareketi yapabilirsiniz.
  • İleri seviyede bale arabesk hareketi için gövdenizi eğmeden ve sol bacağınızı bükmeden 90 derecelik bir açı yaratmanız gerekir. Bunu aşmak içinse mecburen gövdenizi eğmek zorundasınız.

En Zorlu Tekniklerden Biri: Arabesque en Pointe – Balede Arabesk Duruşu

İsminden de anlaşılacağı üzere arabesque en pointe balede arabesk duruşu ile point tekniğini bir araya getirdiğiniz bir pozisyondur. İtiraf edelim, bu duruşu öğrenmeniz için uzun bir süre boyunca egzersiz yapmanız gerekebilir. Sağ ayağınızı yukarı kaldırırken sol ayağınızın parmak uçları üzerinde durmanız gereken bu arabesk bale pozisyonunda tüm vücut ağırlığınızın tek bir ayak ucunuza odaklandığını göz önüne alarak neden uzun bir süre çalışmanız gerektiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Temel seviyede kolay bir teknik olsa bile bale arabesk hareketi farklı tekniklerle bir araya gelerek zorlaşabilen bir bale pozisyonudur. Ayrıca eğer yeterince dans ve egzersiz geçmişiniz yoksa temel arabesk bale duruşunda da zorlanmanız olasıdır. Bu noktada kendi başınıza ilerlemek yerine profesyonel bir bale eğitmeninden destek alarak çok daha hızlı ve sağlıklı bir gelişim sağlayabilir, kısa sürede balede arabesk hareketini dans becerileriniz arasına ekleyebilirsiniz.

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80