Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Balede Pliye Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır?

Bedeniniz Baleye Hazır Mı Emin Olun!

Balenin en temel adımlarından biri olan pliye hareketi, gerek bale egzersizlerinde gerekse bale performanslarında sıklıkla yer alır. Üstelik yalnızca temel adımlardan biri olduğu söylemek muhtemelen yeterli olmayacaktır. Çünkü neredeyse her hareket balede pliye adımı ile başlar ve tamamlanır. Buna bağlı olarak ilk yapılan egzersizler ve ilk öğretilen teknik de bale pliye hareketidir.

Peki balede pliye nedir, nasıl yapılır? Neredeyse her hareketin başında ve sonunda yer alması neden bu kadar önemli? Gelin balede pliye hareketi hakkında ayrıntılara birlikte göz atalım…

Basit Ama Önemli! – Pliye Nedir?

En basit tanımıyla balede pliye hareketi dizleri bükmeyi ifade eder. Nitekim pliye Fransızca bükmek ve bükülmek anlamlarına gelir. Balede pliye hareketi iki türlüdür. Grand pliye hareketi tam bir diz bükülmesidir ve bu harekette dizler uyluklar yatay olana kadar bükülür. Bu pozisyonda mecburen topuklar yerden yükselir, topukların yere değmesi ve dizin düzleşmesi ile hareket sona erer.

Demi pliye hareketi ise isminden de anlaşılabileceği üzere yarım pliyedir ve burada topuklar yerde kalır. Dolayısıyla yarım pliye hareketi aslında grand pliyeye kıyasla yarım derinlikte bir diz bükülmesiyle sonuçlanır.

Balede Pliye Hareketi Neden Önemli?

Tahmin ediyoruz ki dizleri bükmek ve yeniden düzleştirmek size de çok zor gözükmemiştir. Ancak balede pliye hareketi için en önemli hareketlerden biri olduğunu yeniden vurgulayalım. Çünkü en başta pliye hareketi yeni bir harekete geçmeden önce ihtiyacınız olan gücü vücudunuzu, kaslarınızı ve tendonları koruyarak toplamanıza imkan tanır. Bu nedenle doğru bir biçimde yapılması büyük önem taşır. Ayrıca bale çalışmalarının büyük bir bölümünde pliye egzersizi için ayrılmasının da en temel nedeni budur. 

Temiz bir pliye hareketi hem sonrasında yapacağınız hareketi kolaylaştırır hem de dansınızın çok daha şık ve zarif görünmesini sağlar.

Balede Pliye Hareketi Nasıl Yapılır?

Balede pliye hareketi basitçe bacaklarınızın diz bölümünden yana doğru açılmasıyla yapılır. Topuklar yerden kalkacak noktaya gelinceye kadar yaptığınız pliye hareketi yarım pliye, topukların yerden kalktığı hali ise büyük pliye adını alır. Pliye egzersizleri son derece basittir ve bar çalışmalarına geçilirken kısa süre tek başına yatmak yeterlidir. Sonrasında hareket başlangıç ve sonlarında temiz bir pliye hareketi için eğitmen gözetiminde tekrarlar ve düzeltmeler yapılabilir.

Doğru ve Verimli Egzersizler İçin Uzman Eğitmenlerden Ders Alın!

Balede pliye egzersizi her ne kadar kolay olsa da zorlu hareket ve tekniklerle birlikte temiz bir pliye hareketi çıkarmanın son derece zor olduğunu hatırlatalım. Üstelik pliyenin yaşayabileceğiniz sakatlıkların önüne geçmede büyük rolü olduğu düşünülürse farklı hareket ve pozisyonlarda tekniğe aşina olmanız son derece önemlidir.

Eğer vücudunuzun dilini anlamak ve sizin için doğru eğitimlerle becerilerinizi şekillendirmek istiyorsanız uzman eğitmenlerden bale eğitimi alın. Aksi takdirde hem gelişiminizi aksatmış hem de sağlığınızı riske atmış olursunuz…

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80