Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Balede Vücut Tipleri - Balet ve Balerinlerin Boyu Kaç Olmalı?

Bedeniniz Dans İçin Hazır Mı? - Bale Dansçıları İçin İdeal Vücut Ölçüleri Nedir?

Geleceğin balet ve balerinleri olmak isteyen dans tutkunlarının en çok merak ettiği konulardan biri balede vücut tipleri ve balet ya da balerin boy kilo oranlarıdır. Balenin ne kadar zorlu bir dans olduğu ve bale performansında vücudun aslında ne kadar ağır bir aktivite yaptığı göz önüne alınırsa böyle bir endişenin olmasını son derece doğal karşılamak gerekir.

Peki ideal bir bale vücudu ve ölçülerinden söz etmek mümkün mü? Gerçekten bale vücut ölçüleriyle doğrudan doğruya bu kadar ilgili bir dans mı? Gelin, bu soruya birlikte yanıt vermeye çalışalım ve profesyonel dansçı olmak isteyenlerin vücutlarına nasıl bakmaları gerektiğine göz atalım…

Hobi Olarak Bale Yapmak İçin Bir Engel Yok! – Balet ve Balerinlerin Boyu Kaç Olmalı?

Hemen bir noktayı vurgulayarak başlayalım, balet ve balerinlerin boyu kaç olmalı gibi bir soru yalnızca profesyonel bir dans kariyeri hedefleyen bale tutkunları için geçerlidir. Yalnızca hobi edinmek veya vücut sağlığına yatırım yapmak için bale öğrenmek isteyenlere bale vücut ölçüleriyle ilgili herhangi bir şart koşmaya gerek yoktur. Nitekim hobi bale kursları söz konusu olduğunda kursiyerlerin kendilerini zorlayacak hareketlerden çok vücutlarına esneklik kazandıracak temel bale egzersizlerine odaklandığını belirtelim.

Profesyonel Dansçı Olmak İsteyenler İçin Balede Vücut Tipleri

Profesyonel bir kariyer yapmak isteyen balet ve balerin boyu ya da kilosu için kesin ölçülerden söz edilemez. Elbette ideal bir vücut tipi kategorisine vurgu yapılmaktadır. Ancak balede vücut tipleri için bunun dışında seçeneklerden de bahsetmek mümkündür. Bale vücut çizgisinin son derece önem arz ettiği danslardan biri olduğu için vücut tipi dansın kolay icra edilmesine yardımcı olur. Gelin, fazla uzatmadan bale vücut tiplerine göz atalım. İşte balede vücut tipleri:

  • İdeal bale vücudu: Baletler için 1.85, balerin boyu içinse 1.65 ile 1.75 arası ideal ölçü kabul edilir. Ancak ideal balerin boy sınırı gibi bir şeyden bahsetmek doğru olmaz. Bunun dışında ideal bale vücut tipinde kol ve bacaklar çok uzun, eklemler esnek ve pelvis dardır.
  • Kısa gövdeli bale vücudu: Genellikle ideal balerin boyu ile kıyaslandığında kısa sayılabilecek bu tipte kol ve bacaklar uzun kalacağı istenen orantı yakalanabilir.
  • Uzun boy: Balede vücut tipleri açısından uzun boy, hem gövdenin hem de bacakların uzun olduğu türlerdir. İlk iki bale vücudu ile kıyaslandığında daha az derli toplu olsa da bu vücut tipine sahip ünlü balerinlerden bahsedilebilir.
  • Geniş vücut: Bale vücut ölçüleri arasında geniş vücutlu dansçıları da saymak gerekir. Ancak elbette bununla iri veya şişmanlığı kastetmiyor, yalnızca kemik ve vücut yapısının genişliğinden bahsediyoruz.

Vücudunuz Bu Kategorilere Uymuyorsa Endişe Etmeyin!

Balede vücut tipleri arasında en çok rastlanan bu dört kategori elbette her zaman bir bütün olarak karşımıza çıkmaz ve birbirleriyle kombinlenebilir. Dolayısıyla bu kategorilere bakıp balet ve balerin boyu açısından istenen ölçülerde olmadığınızı düşünerek dansçı olamayacağınız endişesine kapılmayın. Üstelik bale eğitimi sırasında düz taban veya duruş bozuklukları gibi sorunların giderilebildiğini de göz ardı etmeyin.

Geleceğinizi profesyonel bir dansçı olarak şekillendirmenin en iyi yolu uzman ve deneyimli bir eğitmenden geçer. Eğitmeninizin beslenme ve egzersiz önerilerini takip ederek vücut formunuzu koruyabilir, vücudunuzu performansınıza yardımcı olacak bir fitliğe kavuşturabilirsiniz.

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80