Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Balede Temel Bar Egzersizleri Neler? – Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Vücudunuzu Bu Egzersizlerle Esnetin!

Balenin dünyanın en zarif ama aynı zamanda en zor danslarından biri olduğu sır değil. Bu nedenle bale çalışmaya başlarken öncelikle vücudunuzun buna hazır olduğundan emin olmanız gerekiyor. İşte tam da bu noktada devreye giren temel bar egzersizleri vücudunuzun ihtiyaç duyduğu esnekliği ve kas gücünü yakalamasına yardımcı oluyor.

Peki balede bar egzersizleri neler? Yazımızda bale eğitiminde kullanılan temel barre egzersizleri hakkında bilgi verecek, uluslararası bale eğitim metotları arasında en çok yer bulan bar egzersizleri ile vücudunuzu dans etmeye nasıl hazırladığınıza göz atacağız…

Isınmanızı Sağlayacak Basit Hareketler – Balede Bar Egzersizleri

Bale çalışmasına hazırlanırken temel bar egzersizleri için planınızı basitten karmaşığa doğru yapmanız büyük önem taşır. Çünkü yeterince ısınmadığınız takdirde bazı kas ve tendonların gereğinden fazla zorlanması söz konusu olabilir. Bu tür istenmedik durumların önüne geçmek için işe basit ısınma bar hareketleri ile başlamanız çok daha mantıklıdır. İşte bunlardan bazıları:

Strectching – Balede Bar Egzersizleri 

Temel bar egzersizleri söz konusu olduğunda belki de ilk vurgulamamız gereken nokta streching. Genel olarak germe ve esnetme çalışmaları şeklinde özetleyebileceğimiz streching barre egzersizleri, vücudunuzu şpagat gibi zorlu hareketleri yapabilecek bir esnekliğe kavuşturmayı amaçlar. Ancak elbette yeni başlayanlar için şpagat gibi zorlu teknikleri denemek tavsiye edilmez. Bunun yerine bacakların sırasıyla bar üzerine konarak esnetilmesi başlangıç seviyesi temel bar egzersizleri için yeterlidir.

Pliye – Balede Bar Egzersizleri

Temel bar egzersizleri arasında en sık başvurulan çalışmalardan biri de pliyedir. Pliye temel olarak bacakların diz bölümünden itibaren bükülmesi ve yana doğru açılması hareketlerini kapsar. Sırasıyla önce dömi-pliye yapılır ve ardından topuklar yerden kalkacak noktaya gelinceye kadar dizler bükülür. Bunun akabinde ise grand pliye yapmaya geçilir.

Tendu ve Dégagé Egzersizleri – Balede Bar Hareketleri

Tendu çalışmaları özellikle yeni başlayanlar için ayağı point pozisyonuna hazırlamakta son derece faydalıdır. Ayakların birinci pozisyonda başladığı bu egzersizde point konuma gelene kadar ayak yavaşça zemine doğru yaslanır. Point pozisyonuna olabildiğince yaklaştıktan sonra ise başlangıç pozisyonuna geri dönülür.

Dégagé de tendu’ya oldukça benzer bar egzersizleri arasındadır. Çalışma sırasında bacağın üst bölümü tamamen gerilecek şekilde ayak parmağı bükülerek açılır. Ancak tendu’nun aksine dégagé’de başlangıç pozisyonuna dönülmeden yeni bir harekete geçilir.

Artık Daha Karmaşık Egzersizlere Geçebilirsiniz! – Balede Bar Egzersizleri

Kaslarınız yeterince ısındıktan sonra artık daha karmaşık ve zorlu temel bar egzersizleri ile çalışmanıza devam edebilirsiniz. Aşağıda bunlardan bazılarını sizler için sıraladık:

Rond de Jambe par Terre – Balede Bar Egzersizleri

Bacakları güçlendirmeye yönelik bu bar egzersizi, son derece zarif ve bir o kadar da eğlenceli ancak aynı zamanda da karmaşık birtakım hareketleri barındırır. Önce yukarıda da kısaca değindiğimiz tendu hareketlerinden battement tendu yapılır, ardından ise ayak ve bacağın gerginliğini koruyarak D harfi çizilecek şekilde bacak arkaya doğru atılır.

Rond de Jambe en L’air – Balede Bar Hareketleri

Balede bar egzersizleri arasında zorlu hareketlerden biri de bu egzersizdir. Temel olarak rond de jambe en l’air, bacağın havada daire çizdiği bir bar egzersizi olarak tanımlanabilir. Bacak yana açıldıktan sonra diz indirilmeksizin sırasıyla öne, yana ve arkaya götürülür ve başlangıç pozisyonuna dönülür. Ardından hareket tersinden yani en dedans şeklinde yeniden yapılır.

Adage – Balede Bar Egzersizleri

Birkaç hareketin birleşimiyle olan adage’yi de karmaşık bar egzersizleri arasına ekleyebiliriz. Bir adage egzersizinde öncelikle yukarıda bahsettiğimiz pliye hareketi, ardından ise yine yukarıda değindiğimiz rond de jambe en l’air yapılır. Bunun ardından ise développe adı verilen ve dansçının gövdesini hareket ettirmeden ayağını bacağının yanına çekmesi ve ardından öne ve yana uzatması hareketi yapılır. Temel bar egzersizleri arasında adage’yi bu kadar zorlu kılan şey ise ayağın asla aşağı inmemesidir. Bu nedenle bel, kalça ve bacak kaslarını oldukça güçlü bir biçimde çalıştırır.

Doğru Eğitimlerle Vücudunuzu Dansa Hazırlayın!

Hatırlarsanız yazımıza balenin dünyanın en zarif ve en zor danslarından biri olduğunu vurgulayarak başladık. Aynı durum henüz baleye giriş aşaması sayabileceğimiz temel bar egzersizleri için de geçerlidir. Elbette bu hareketlerin her birinin sağlık açısından risk içerdiğini söyleyemeyiz, ancak profesyonel bir eğitmen eşliğinde bar egzersizleri yapmanız olası bir sakatlanma ve yaralanma olasılığını minimize etmeniz açısından son derece önemlidir.

Bale Akademi’de uzman ve deneyimli eğitmenlerimizle bar hareketleri ve diğer tüm egzersizlerimizde öğrencilerimizin seviyesine ve ihtiyaçlarına göre planlama yapıyor, bedeninizi gereğinden fazla zorlayarak sağlığınızı ve dans geleceğinizi riske atmıyoruz…

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80