Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Temel Bale Pozisyonları - Kendinizi Bale ile İfade Etmeyi Öğrenin!

Klasik Balenin 5 Temel Ayak Pozisyonu

Baleyi öğrenmeye yeni başlayanların karşılaştığı ilk egzersizlerden biri temel bale pozisyonlarıdır. Beş pozisyondan oluşan temel bale pozisyonları klasik balenin sistematize hale geldiği ilk dönemlerden itibaren balenin en vazgeçilmez bileşenlerinden biri haline gelmiştir. Peki bale ayak pozisyonları neden bu kadar önemli?

Aslında bu sorunun yanıtı son derece basittir. Baledeki her hareket aşağıda sayacağımız beş bale ayak pozisyonundan biriyle başlar ya da bunlardan biriyle tamamlanır. Doğru bale ayak pozisyonları ile hareketlere başlamak veya bitirmeyi öğrenmek için başlangıç seviyesinden itibaren temel bale pozisyonları üzerinde durulur ve dansçıların bunu adeta bir alışkanlık haline getirmesi amaçlanır. Tüm bu açıklamaları yaptığımıza göre artık temel bale pozisyonları nelermiş görebiliriz.

 

Klasik Balenin Vazgeçilmezi: Balede Temel Pozisyonlar

Aşağıda sizler için temel bale pozisyonlarını sıraladık ve son derece basit olan bu adım duruşlarını açıklamaya çalıştık. İşte balede ayak pozisyonları…

  • Birinci Pozisyon

Temel bale pozisyonları ve adımlarının ilkinde topuklar birbirine temas eder ve ayaklar dışarı doğru bakar. Ayaklarınızın bir doğru halinde zıt taraflara baktığını düşünebilirsiniz.

  • İkinci Pozisyon

İlk pozisyonla son derece benzeyen bu pozisyonda yine ayaklar dışarı doğru, topuklar ise birbirine bakar. Ancak ilk pozisyondan farklı olarak topuklar birbirine temas etmez. İki ayak arasında bir adımlık mesafe vardır.

  • Üçüncü Pozisyon

Temel bale pozisyonları arasında dengenin önem kazandığı üçüncü pozisyonda ayaklardan biri diğerinin önündedir. Ancak önde olan ayağın topuk bölümü diğer ayağın orta kısmına değecek şekilde konumlanır.

  • Dördüncü Pozisyon

Tıpkı bir ve ikinci bale ayak pozisyonları gibi üç ve dördüncü pozisyonlar da birbirine son derece benzer. Dördüncü pozisyonun üçüncü pozisyondan tek farkı ayaklar arasında bir adımlık mesafe bulunmasıdır.

  • Beşinci Pozisyon

Temel bale pozisyonları arasında son adımımız olan beşinci pozisyonda ayaklar birbirlerine zıt şekilde konumlanır. Her iki ayağın da baş parmakları diğer ayağın orta veya arka kısmına temas eder.

Temelden Zirveye Gitmek İçin İlk Adımı Atın!

Temel bale pozisyonları, klasik balenin en basit ancak en önemli noktalarından biridir. Bu nedenle bale egzersizlerinde ayak pozisyonlarının öğretilmesi değil, birer alışkanlık haline getirilmesi amaçlanır. Bir bale dansçısının hangi harekete hangi pozisyonda başlayacağını ve bitireceğini bilmesi gerekir.

Eğer siz de balenin dilini vücudunuzla konuşmak istiyorsanız Bale Akademi’de sizin seviyenize, isteklerinize ve beklentilerinize göre hazırladığımız bale kursları ile yeteneklerinizi geliştirmenize destek oluyor, balenin inceliklerini her yaştan insana aktarıyoruz. Gelin, bu büyülü dünyayı birlikte keşfedelim…

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80