Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Esneklik Nasıl Kazanılır? Daha Esnek Bir Vücut İçin Neler Yapılmalıdır?

Vücudum Hiç Esnek Değil Diyorsanız…

Daha esnek bir vücut için neler yapılabilir diye araştırıyor ve hep spor sonucuna mı ulaşıyorsunuz? Spor salonlarında sıkılıyor ve bir türlü istediğiniz istikrarı tutturamıyor olabilirsiniz. Vücudum hiç esnek değil ama kardiyo yaparken de sıkılıyorum, neler yapabilirim diye düşünüyorsanız vücuda esneklik kazandırmak için yapabileceğiniz farklı aktiviteler de var!

Esnek olmak için yapılan hareketler yalnızca koşu, bisiklet, yürüme bandı ve pilates gibi sportif egzersizlerle sınırlı değil. Aslında daha esnek bir vücut için yapılabilecek keyifli aktiviteler de var. Esneklik egzersizlerini nasıl eğlenceli bir hale dönüştürebiliriz, gelin birlikte bakalım. 

Daha Esnek Bir Vücut İçin Neler Yapılabilir?

Sürekli olarak sırtınız ya da beliniz tutuluyor, kaslarınız veya kemikleriniz ağrıyorsa daha esnek bir vücut için harekete geçmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Beden kondisyonunuzun artması, bedeninizin hareket alanının genişlemesi ve kaslarınızın daha güçlü olması açısından da vücuda esneklik kazandırmak önemlidir. 

Daha esnek bir vücut için elbette tek yöntem, spor değil. Dans ederken de esnek olmak için yapılan hareketleri uygulayabilirsiniz. Bu sayede duruş bozukluklarınızı giderebilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz. Nasıl mı? Cevabı, yazımızın devamında…

Esneklik Sonradan Kazanılır mı?

“Vücudum hiç esnek değil, daha esnek bir vücut için geç mi kaldım?” Çoğu kişi, esnekliğin küçük yaşlarda edinilmesi gerektiğini düşünebilir. Ancak doğru egzersizlerle esneklik her yaşta geliştirilebilir. Elbette, 5 yaşındaki bir çocuğun ulaştığı esneklikle 40 yaşındaki bir kişinin esnekliği bir olmayabilir. Yaşınız ne kadar büyükse vücuda esneklik kazandırmak için yapmanız gerekenler de o kadar uzun sürer. 

Daha esnek bir vücut için erken dönemlerde egzersizlere başlanmasının nedeni, yaşlandıkça bağ dokularımızda meydana gelen değişikliklerdir. Yaş aldıkça vücutta su miktarı azaldığı için esneklik kaybı da görülebilmektedir. Ancak elbette bu, esneklik egzersizlerinden ve esnek olmak için yapılan hareketlerden vazgeçmeniz anlamına gelmiyor. Yalnızca daha sıkı, düzenli ve dikkatli çalışmanız gerekiyor. 

Daha Esnek Bir Vücut İçin Baleyi Deneyin!

Dünyaca ünlü balerin ve baletlerin ne kadar esnek olduğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Deyim yerindeyse tıpkı bir lastik gibi esnek ve estetikler. Zıplarken, gerinirken ve koşarken adeta bir kuğu gibi görünüyorlar. Bunun nedeni, düzenli olarak yapılan esneklik egzersizlerinin bağ dokularının gerilmesine ve gevşemesine neden olmasıdır. Yani bale, sıkıcı bir spor salonunda, yürüme bandının üzerinde esnek olmak için yapılan hareketlerden hem çok daha fazla eğlenceli hem renkli bir spordur. Dolayısıyla daha esnek bir vücut için yapılabilecek en ideal, en keyifli ve en etkili antrenmanlardan biridir. 

Battement tendu, frape ve fondüs gibi esneklik egzersizleri, balenin temel hareketleridir. Dolayısıyla bale kursunda vücudunuzu istediğiniz esnekliğe getirebilmeniz için elverişli bir ortam vardır. Bale kursları; duruş bozukluklarının giderilmesi için de etkili bir yöntemdir. Ayrıca balenin esneklik egzersizlerini düzenli olarak yapan kişilerin vücudu, daha zarif ve kaslı olmaktadır. Siz de bale kursları ile hayal ettiğiniz esnekliğe kavuşun, daha sağlıklı bir vücudunuz olsun!

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80