Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuğum Asosyal Ne Yapmalıyım?

Anne Babaların Dikkatine! Asosyal Çocuklar İçin Neler Yapabilirsiniz?

İçine kapanık biri olmaktan nasıl kurtulurum, asosyallik tedavisi mümkün müdür diye mi merak ediyorsunuz? Asosyallik, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilen bir problem. Ancak doğru yöntemler uygulanır ve destekleyici aktivitelerden faydalanılırsa olumlu sonuçlar alınabilir. 

Çocuklarda asosyallik, yetişkinlere göre çok daha sık karşılaşılan ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Çocuklarda asosyal davranışlar fark edilir edilmez, bir çocuk psikoloğuna ya da gelişim uzmanına başvurulması gerekmektedir. Asosyallik tedavisine başlandıktan sonra çocuğun sosyal ve renkli bir ortamda, dış dünyayı keşfetmesi sağlanmalıdır. 

Çocuklarda Asosyallik Erken Dönemde Tedavi Edilmelidir!

İçine kapanık ve sosyal hayata uyum sağlayamayan pek çok yetişkinin bu durumunun, çocukluk ve gençlik döneminde ortaya çıktığı bilinmektedir. Doğru şekilde asosyallik tedavisi uygulanmayan ya da asosyal davranışları fark edilmeyen çocuklar, ileride de büyük problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Peki, çocuklarda asosyallik nasıl anlaşılır, hangi davranışlar çocuklarda içe kapanıklık belirtisidir, öğrenmek ister misiniz?

  • Çocuğunuz odasından çıkmıyor,

  • Okulda neler yaptığını anlatmıyor,

  • Okul veya mahalle arkadaşları ile anlaşamıyor,

  • İletişime geçmekten çekiniyor, 

  • Tüm vaktini bilgisayar veya televizyon başında geçiriyor,

  • Sürekli olarak sessiz ve sakin bir hal alıyor,

  • Okulda düzenlenen organizasyonlara ve gezilere katılmak istemiyor,

  • Grup çalışmalarında ve ödevlerinde yalnız kalıyorsa asosyallik söz konusu olabilir. Elbette tüm çevresel ve kişisel faktörlerin bir bütün olarak ele alınabilmesi için bir uzmanla görüşülmesi çok daha doğru olur.

Çocuklarda Asosyallik Nasıl Geçer? Asosyallik Tedavisi Mümkün müdür?

Çocuklarda asosyal davranışlara günümüzde çok sık rastlanılmaktadır. Genellikle teknolojinin etkisi ile çocukları evlere bağımlı hale getiren bilgisayarlar, konsol oyunları, uygulamalar ve diziler, çocuklarda içe kapanıklıkta etkili olan çevresel faktörlerdendir. Elbette, yetersiz aile ilgisi, arkadaş ortamında dışlanma ve çeşitli psikolojik problemler de çocuklarda asosyal davranışlar görülmesinde etkilidir. 

Psikologlar ve gelişim uzmanları, asosyallik nasıl geçer sorusunu, hobi edinme, seyahat etme, kurslara katılma ve iletişim kurma gibi önerilerle cevaplamaktadır. Bu doğrultuda, en büyük görev anne babalara düşmektedir. Çocuklarda asosyal davranışlar fark edilir edilmez, onları hem eğlenebilecekleri hem sosyalleşebilecekleri hem de fayda sağlayacakları bir kursa yönlendirmek oldukça doğru bir yöntemdir. 

Çoğu uzman tarafından önerilen bale kursu da asosyallik tedavisinde etkilidir. Çocukların yaşıtlarıyla bir arada bulunduğu, ortak paylaşımlar yaptığı, okul yaşamının dışında farklı bir ortam keşfettiği ve sosyallik kazandığı bale kursları, içine kapanık çocuğa nasıl davranmalı diyen anne babalar için en iyi önerilerden biridir. 

Çocuklarda Asosyallik En İyi Bale Kursları ile Çözüme Kavuşturulur!

Bale kursu, çocuklar için hem renkli ve eğlenceli bir dünyanın kapılarını aralar hem de yeni yetenekler keşfetmelerini sağlayarak özgüvenlerini yerine getirir. Özgüveni tazelenen çocuklar da kabuklarına çekilmekten, geri planda kalmayı tercih etmekten vazgeçer. Dolayısıyla bale kursu, çocuklar için mükemmel bir sosyalleşme etkinliği olur.

Siz de çocuklarda asosyal davranışların nasıl önleneceğini araştırıyor, çocuğunuza yardımcı olmayı istiyorsanız Bale Akademi’nin çocuklar için bale kursunu arayıp ona mükemmel bir hediye verebilirsiniz! Üstelik Bale Akademi olarak çocuklarımızın yaşlarına göre sınıflar açıyor, onlara direkt olarak kendi yaşıtları ile bir arada olma imkanı sunuyoruz.

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80