Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuğum Telefon Bağımlısı Ne Yapmalıyım?

Çocuğumu Telefon Bağımlılığından Nasıl Kurtarabilirim?

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı, uzunca bir süredir tüm psikologların ve çocuk gelişim uzmanlarının gündeminde. Henüz 2, 3 yaşındaki çocukların bile telefon kullanımını bilmesi, normal karşılanabilecek bir durum değil. Bu yüzden de anne babaların en çok şikayet ettiği konu, çocuklarda telefon bağımlılığı ve internet bağımlılığı.

Oyun, video, çizgi film ya da müzik derken çocuklar farkında olmadan tüm günlerini telefon, tablet ve bilgisayar başında harcıyor. Çoğu zaman farklı sorumluluklarına odaklanmak ya da işlerini halletmek zorunda olan ebeveynler de bu duruma göz yumuyor. Ancak çocuklarda teknoloji bağımlılığı sanıldığından çok daha tehlikeli bir durum!

Çocuğum Bilgisayar Başından Kalkmıyor Ne Yapabilirim?

Kızım/oğlum bilgisayar başından kalkmıyor, tüm gün odasında vakit geçiriyor diyorsanız hem psikolojik hem zihinsel hem de sosyal olarak ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Çocuklarda teknoloji bağımlılığı, başta asosyallik, özgüvensizlik, boşvermişlik ve sosyal hayattan kopma gibi durumlara neden olurken psikolojik olarak da agresif davranuşlar, depresyon ve konsantrasyon problemlerine zemin oluşturabilir. Ayrıca bilgisayar başında aperitif ağırlıklı sağlıksız beslenme düzeni edinilmesi, okulda başarının ve istikranın sağlanamaması, göz yorgunluğu, eklem ve kas rahatsızlıkları gibi durumlar da kızım/oğlum bilgisayar başından kalkmıyor, tüm gün telefonla uğraşıyor diyen anne babaların gözlemlendiği etkilerdir.

Çocuğum bilgisayar başından kalkmıyor, ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız ilk olarak bir uzmandan destek almanız gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü çocuklarda teknoloji bağımlılığının altında yatan farklı nedenler olabilir. Çocuk ailesi tarafından önemsenmiyor, ilgi görmüyor veya erteleniyor olabilir. Ya da sınıfta arkadaşları tarafından dışlanıyor, sevilmiyor ve zorbalığa uğruyor da olabilir. Çocuklarda bilgisayar ve telefon bağımlılığı nedenlerinin tam olarak anlaşılabilmesi için bir uzmandan destek almak gerekir. Çocuk psikoloğu, ergen psikiyatristi ya da çocuk gelişim uzmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

Ergenlerde Telefon Bağımlılığı Sorunu Nasıl Çözülür?

Çocuğum bilgisayar başından kalkmıyor diyen anne babalar kadar, telefon bağımlılığıyla uğraşan ebeveynler de zorlu bir süreçten geçiyor. Hatta çocuklarda telefon bağımlılığının yaşı öyle düştü ki çoğu zaman 1.5-2 yaşındaki çocukların bile oyun oynaması ve gelişm göstermesi gereken zamanda telefon oyunları ile uğraştığını görüyoruz. Psikologlara en çok danışılan konunun 3 yaş telefon bağımlılığı ve bebek telefon bağımlılığı sorunlarının olması da durumun ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını gösteriyor. 

Çocuklarda teknoloji bağımlılığının önlemek için profesyonel desteğe ek olarak onlar için bir sosyal ortam da yaratmak gerekiyor. Yani çocuk ev ve okul arasında mekik dokuduğu ve faydalı bir aktivite içinde bulunmadığından dolayı da teknolojiye bağımlı hale gelmiş olabilir. Dolayısıyla onları eğlendirecek bir aktivite bulmak, her zaman iyi bir yöntem. Peki, bu konuda neler yapabilirsiniz?

Bale Kursu: Bale kursu, çocukların kendi yaşıtlarıyla bir arada bulunduğu faydalı bir ortam. Sanatla bir arada bulunan çocukların pek çoğu, kısa süre içerisinde boş vakitlerinin tamamını bale kurslarında geçirmek istiyor. Bale derslerinde geçirdikleri eğlenceli anlar, dahil oldukları yeni gruplar ve öğrendikleri yeni beceriler, çocuklarda teknoloji bağımlılığının yerini almaya başlıyor. Dolayısıyla bale kursları, çocukların yepyeni bir yaşam tarzını benimsemelerinde etkili bir seçenek.

Resim Kursu: Bale kursundan sonra bir diğer seçeneğimiz de resim kursları. Çocuklar karikatür çizerken, ahşap boyarken ya da bir taşın üstüne hayal gücünü yansıtırken zamanın nasıl geçtiğini fark etmedikleri için telefon ve bilgisayar düşünmek akıllarına bile gelmiyor. Hem kendi akranlarıyla etkileşim halinde bulunuyorlar hem de profesyonel bir beceriye sahip oluyorlar.

Çocuk Fotoğrafçılık Kursu: Çocuklar, oldukça dikkatli ve detaycılar. Bu yönlerini, bir yere aktarabilmeleri ve yaşamlarını daha faydalı bir hobi ile sürdürebilmeleri için çocuk fotoğrafçılık kursları, güzel bir seçenek. Üsteilk çocuk fotoğrafçılık kursuna katılan çocuklar, doğa gezileri yapıyor, boş vakitlerinde farklı insanları, farklı mekanları ve farklı şeyleri keşfediyor.

Çocuklarda Telefon Bağımlılığının Çözümü Sosyallikte!

İster bale dersleri isterseniz de resim dersleri ile çocuğunuzu hiç tanımadığı renkli ve eğlenceli bir ortamla buluşturabilirsiniz. Çocuklar, zaten içinde bulundukları dönem gereği oyun oynamaya, yeni şeyler keşfetmeye ve eğlenmeye meyilliler. Ailelere düşense onları düştükleri bu teknoloji bağımlılığından kurtarmak ve gözlerini açmak…

Çocuğunuz sosyalleşeceği kurslara katıldıktan sonra çok daha neşeli, çok daha aktif ve sağlıklı olacak. Bale kursu, müzik kursu ve fotoğrafçılık kursu gibi aktivitelerin faydasını çok geçmeden siz de fark edecek, çocuğunuzun sosyal gelişimine yakından şahit olacaksınız!

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80