Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En Çok İzlenen 20 Bale Filmi

Etkisinden Çıkamayacağınız 20 Müthiş Film! 

Bale dünyanın en eski ve beğenilen danslarından biri olduğundan ötürü pek çok sinema filmine konu olmuştur. Film yapımcıları ve yönetmenler balenin duyguları harekete geçiren bir dans türü olduğunun farkında oldukları için hayal gücünün sınırlarını zorlayan muhteşem senaryolar ve görsel düzenlemelerle unutulmaz bale filmleri çekmişlerdir. En çok izlenen bale filmleri Avrupa ve Amerika sinemalarını doldurarak sanatın başka bir alanında da balenin yayılmasını sağlamıştır. Dünyaca ünlü oyuncuların yer aldığı filmlerde klasik bale koreografileri sergilenmiştir. 

Daha önce bale dahi yapmamış oyuncuların karakterlerini başarıyla canlandırdığı, gişe rekorları kıran, tutkunları olan ve sinema dilleri beğenilen bale filmleri:

1. BALLERINA  ( Balerin ve Afacan Mucit)

Yönetmenliğini Eric Summer ve Eric Warin’in paylaştığı, türü animasyon olan Ballerina filmi, 1880’ler Fransa’sında Bretonya kasabasında yaşayan 11 yaşında ve annesiz büyüyen Felicie’nin bale dansçısı olma hayali ve bu hayalin etrafında gelişen olayları konu almaktadır. 

2. BALLET SHOES ( Bale Pabuçları)

Noel Streatfeild’ın film ile aynı adı taşıyan kitabının 2007 yılında Sandra Goldbacher yönetmenliğinde beyazperdeye yansıtıldığı Ballet Shoes, tuhaf bir kaşif tarafından evlat olarak alınan ve büyütülen üç kimsesiz kızın hayatını konu almaktadır. En çok izlenen bale filmleri arasında, animasyon izlemekten keyif alanların da seveceği bir filmdir. 

3. BALLETS RUSSES

En çok izlenen bale filmleri arasında yer alan Ballet Russes, farklı yönetmenler tarafından 20’ye yakın balerin ve dansçının çalışmalarından ve hayatlarından görüntüler şeklinde düzenlenmiştir. En iyi belgesel dalında ödüller kazanmıştır.

4. THE CHILDREN OF THE THEATRE STREET 

1977 yapımı film, Amerikan bale belgeselidir. En çok izlenen bale filmleri arasında yer alır, öğretici ve yol gösterici bir kaynaktır.

5. THE RED SHOES ( Kırmızı Pabuçlar) 

Dünyaca ünlü Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in 1845 yılında kaleme aldığı peri masalından uyarlanan bir filmdir. Başarılı bir balerin olma hayalleri kuran ve bu yolda ilerleyen Vicky Page’in bale yolculuğunu konu almaktadır. 1949 yılında iki Oscar ödülü almıştır. 

6. WHİTE NIGHTS  ( Beyaz Geceler )

1985 yılında beyazperdeye yansıtılan ve yönetmenliğini Taylor Hackford’un üstlendiği White Nights, Sovyet Rusya’dan Amerika’ya kaçmış ünlü bir balerin olan Nikolai Rodchenko’nun bir gösteri için Tokya’ya giderken uçağının arızalanmasıyla başlayan hikayesini konu almaktadır. En çok izlenen bale filmleri arasına adını yazdıran White Nights, bale tutkunlarının izlemesi gereken önemli bir filmdir.

7. SUMMER INTERLUDE (Yaz Oyunları)

1951 yılında gösterime giren ve yönetmeni Ingmar Bergman olan bu muhteşem bale filmi, yetenekli balerin Marie’nin yaz aşkı Henrik ile yaşadığı günleri ve Henrik’in trajik ölümünden sonra kariyerine yoğunlaşmasını anlatmaktadır. 

8. LA DANSE – LE BALLET DE L’OPÉRA DE PARIS 

Yönetmenliğini Frederick Wiseman’ın yaptığı ve bale filmleri arasında adından söz ettiren bu film, 2009 yılında gösterime girmiştir. İzleyicileri mükemmel bale performansı sahneleriyle adeta büyülemiştir. 

9. BILLY ELLIOT 

Balet olmak isteyen yoksul bir çocuğun öyküsünü işleyen bu duygusal bale filmi, 1980’lerin kuzey İngiltere’sinde geçmektedir. Film,  Billy’nin babasının zoruyla gittiği ve bir aile geleneği olan boks antrenmanlarını asarak, ailesinden habersiz bale kursuna başlaması ve sonrasında gelişen konuları ele almaktadır.

10. ONLY WHEN I DANCE 

Balenin varlıklı ve beyaz elitlerin elinde olduğu zihniyetini hiçe sayan belgesel film, en çok izlenen bale filmleri arasındadır. Brezilya’da geçen filmin senaryosu izleyenlere oldukça ilgi çekici gelmiştir. 

11. BALLET 

Yönetmeni Frederick Wiseman olan Balet 1995 yapımı bir Amerikan belgeseli. Amerikan Bale Tiyatrosu’nun günlük işlerini, koreografi çalışmalarını, dansçıların yaşamlarını gözler önüne sermektedir.

12. THE TURNING POINT 

Arthur Laurents tarafından senaryosu yazılan ve Herbert Ross tarafından yönetilen 1977 yapımı ABD filmidir. En çok izlenen bale filmleri arasında olan The Turning Point, Altın Küre Ödülleri’nde de adaylık kazanmıştır.

13. MAO’S LAST DANCER 

Yönetmeni Bruce Beresford olan, efsanevi Çinli balet Li Cunxin’in, “özgürlükler ülkesi” Amerika’yla tanışmasını anlatan, harika bir bale filmi.

14. OF HEART AND COURAGE, BALLET BEJART LAUSANNE 

En çok izlenen 20 bale filmi arasında kendine yer bulan Of Heart and Courage, belgesel niteliğinde ve etkileyici dans sahneleri içermektedir.

15. LIMELIGHT (Sahne Işıkları)

1952 yılında Charlie Chaplin’in yazıp yönettiği ve oynadığı bale filmi komedi ve drama öğelerini bir arada bulundurmaktadır. Bir zamanlar ünlü bir palyaçonun genç dansçı Terry’i cinayetten koruması ile başlayan bir dans filmidir.

16. DRACULA: PAGES FROM A VIRGIN’S DIARY 

Siyah beyaz, cesur bir bale filmi olan Dracula: Pages From A Virgin’s Diary en çok izlenen bale filmleri arasındadır. İlginç tarzı ile sinemaseverleri farklı bir yolculuğa çıkarır.

17. SUSPIRIA 

Film Amerikalı bale öğrencisi Suzy Banyon’un, ünlü bir dans okulunda öğrenim görmek üzere Almanya’ya gidişiyle başlar. Ardından okulda meydana gelen garip olayların anlatıldığı film aynı zamanda bir gerilim filmidir.

18. BLACK SWAN (Siyah Kuğu)

Tchaikovsky’nin Kuğu Gölü bale gösterisi etrafında şekillenen Black Swan en çok izlenen bale filmi listesinde ilk sıradadır. Natalie Portman bu filmiyle ilk Akademi Ödülü’nü almıştır.

19. CENTER STAGE (Şöhret Yolu)

Prestijli bir kurum olan American Ballet Company’de yer alabilmek amacıyla rekabet eden bir grup dans öğrencisinin arasında geçen çatışmaları ve kıskançlıkları anlatır, en iyi bale filmleri arasındadır.

20.THE COMPANY 

Balerin ve balet dünyasının içine giren The Company, dansçıların profesyonel ve kişisel hayatlarını anlatır. Heyecan verici koreografiler içeren bale filmi en çok izlenenler arasındadır.

Hem baleyi hem de bale dansçılarını yakından tanımayı sağlayan bale filmleri, izleyenlerin klasik ve modern balenin büyüsüne kapılmalarına neden olur. Muhteşem sahneler ve gerçek dansçılar filmlerin izlenirliğini artırır.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80