Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Ayakkabısı Nasıl Seçilir? – İlk Adımda Bunlara Dikkat Edin!

Yeni Başlayanlar İçin Bale Ayakkabısı Önerileri

Bir dansçı için ayaklarını etkili bir şekilde kullanabilmek son derece önemlidir. Hele ki söz konusu bale olduğunda bu durumun çok daha fazla öne çıktığını söyleyebiliriz. Her dans gibi balede de yapılması gereken çoğu teknikte ayakların belli pozisyonları alması gerekir. Nitekim bale ayakkabısı da dansçının bu ayak pozisyonlarını daha rahat bir şekilde alabilmesi ve ayak hareketlerini daha kolay şekilde gerçekleştirebilmesi için özel olarak tasarlanmıştır.

Peki point ayakkabı da denilen bale ayakkabısı nasıl olmalıdır? Bale ayakkabı seçiminde nelere dikkat etmelisiniz? Özellikle yeni başlayanlar için point ayakkabı seçeneklerinin gerçekten sınırsıza yakın olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ayakkabınızı seçmeden önce nelere ihtiyacınız olduğunu iyi anlamalı, dans ederken vücut sağlığınıza zarar verecek modellerden uzak durmalısınız.

Ayakkabınız Destekleyici Olmalı! – Bale Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Tüm dans ayakkabısı modelleri için geçerli olduğunu söyleyebileceğimiz bu kural, özellikle point ayakkabı için kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Peki destekleyiciden ne anlamalıyız? Her şeyden önce point isminin parmak uçlarında durulan ve dönülen bale hareketinden geldiğini söyleyelim. Dolayısıyla bale sırasında ayaklarınız çoğu zaman doğal pozisyonlarının dışında kalacak!

Bu noktada bale ayakkabısı ayağı destekleyerek doğal dışı bu tür pozisyon ve hareketlerde daha rahat kalabilmesini sağlar. Ancak doğru şekilde tasarlanmamış ve ayağınıza tam oturmayan bir point ayakkabı elbette tüm bu faktörler açısından geride kalacaktır. Bunun dışında bale ayakkabısı seçiminde dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Point ayakkabı içinde kendinizi rahat ve güvende hissetmelisiniz.
  • Bale dans ayakkabısı ayaklarınızı korumalı ve performans sırasında ayağınızın yaralanması, sakatlanması gibi olasılıkları minimuma indirmeli.
  • Ayağınızın hatlarını tam anlamıyla takip eden bir bale ayakkabısı performans sırasında daha iyi çizgiler elde etmenizi kolaylaştırır.
  • Bale ayakkabısı seçerken dar olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayaklarınızı ezen, parmaklarınızı rahatsız eden bale ayakkabıları uzun süreli kullanımda tahriş ve yaralanmalara neden olabilir.
  • Bale ayakkabısı kenarlarındaki kanatların doğru uzunlukta olduğundan emin olun. Kısa kanatlar ayak bileğinizi yeterince saramayarak veya çok sıkı sarmanıza neden olarak hareketlerinizi engelleyebilir. Uzun kanatlar ise ayağınıza dolaşabilir ve performansınızı riske sokabilir.
  • Özellikle başlangıç için daha yumuşak bir bale ayakkabısı seçmeniz iyi olabilir. Daha hızlı ve keskin hareketler için sert bale ayakkabıları çok daha doğru bir tercihtir. Ancak başlangıçta bu türden bale ayakkabısı modellerini kullanmak sizi zorlayabilir.

Bale Eğitmeninizden Destek Alın! – Bale Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Eğer bale ayakkabısı için nasıl bir seçim yapmanız gerektiğinden emin olamıyor, sizin için en iyi çiftin hangisi olacağı konusunda kararsız kalıyorsanız eğitmeninizden destek almanız iyi bir fikir olabilir. İlk defa alanlar için point ayakkabı seçimi kafa karıştırıcı ve yorucu bir deneyimdir. Ancak işin püf noktalarını bir kere öğrendiniz mi gelecekte aklınızın çok daha rahat olacağı kesin…

Eğer point ayakkabı için seçiminizi yaptıysanız ve diğer aksesuarlarınız da hazırsa bale derslerine başlamaya ne dersiniz? Bale Akademi’de öğrencilerimize yalnızca bale tekniklerini öğretmekle kalmıyor, bale ayakkabısı, bale kıyafetleri gibi konularda da bilgi edinmelerini sağlayarak performanslarını yukarı taşıyacak detaylarda onlara destek oluyoruz.

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80