Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Hangi Kasları Çalıştırır? - Bale ile Bedeninizi Güçlendirin!

Hem Güçlü Hem Zarif Bir Bedene Sahip Olacaksınız!

Bedeninizi dinliyor, kaslarınız için iyi olanı mı istiyorsunuz? Bedeninizi biçimlendirirken kaslarınızı çalıştırmanın nasıl etkilere yol açacağını biliyor ve baleyi bu yüzden mi tercih etmek istiyorsunuz? Bale hangi kasları çalıştırır, balenin kaslara faydaları neler merak mı ediyorsunuz? 

Bale kasları çalıştırır mı, bale hangi kasları çalıştırır diye meraklar içerisinde kalmanıza izin vermiyor, bale ile çalışacak olan kaslarınızdan bahsedelim istiyoruz. Böylece balenin tam olarak nasıl bir etkiye sahip olduğunu bilerek sevdiğiniz bu dansı çok daha hevesli bir şekilde yapabileceksiniz. Öyleyse gelin balenin faydaları ve kaslara olan etkileri konusuna bir dalış yapalım ve bale ile kaslar nasıl gelişiyor detaylarıyla öğrenelim…

Bale Hangi Kasları Çalıştırır ve Güçlendirir?

Bale hem zarafet dolu hem de esnek bir performans sanatıdır. Bale yapan kişilerin kaslarının esnek olması bu yüzden kaçınılmazdır. Bale hangi kasları geliştirir diye soracak olursanız birçok kas grubunun bale esnasında çalışacağını en başından vurgulayarak konuya detaylarıyla inelim. 

Bale kasları çalıştırır mı diye soran kişilere öncelikle kesinlikle olumlu bir yanıt vermemiz gerekiyor. Bale ayrıca kasları çalıştırmakla kalmıyor, zihni de berraklaştırıyor, özgüveni de artırıyor. Balenin yararları o kadar fazla ki, çocuk yetişkin demeden herkesin yapmasını tavsiye ediyoruz. Bale ile kaslar konusuna geri dönecek olursak ve bale hangi kasları çalıştırır sorunuzun yanıtını verecek olursak şu kas gruplarından temel olarak bahsetmemiz gerekebilir:

  • Tüm Bacak Kasları

  • Kalça ve Gluteal Kaslar

  • Kalf Kasları ve Ayak Kasları

  • Sırt ve Gövde Kasları

Vücudun birçok kas grubunu çalıştıran bale dansının birçok yetişkin tarafından da tercih edilmesinin ana nedeni vücudu biçimlendirmesi ve kasları etkilemesidir.

Kasların Çalışması İçin Hangi Hareketler Sıkça Çalışılmalı?

Yukarıda temel olarak bahsettiğimiz kas grupları bale ile aktif olarak çalışıyor. Peki, bale hangi kasları çalıştırır sorusundan sonra hangi hareketlerin bu kasları tam olarak çalıştırdığını öğrenmek ister misiniz? İşte size birkaç tüyo…

Balenin faydaları saymakla bitmez demiştik. Elbette bunların en başında kasların gelişimi geliyor. Çocuk ya da yetişkin, bale yaparken birçok kas grubu aynı anda çalışabiliyor. Özellikle bazı hareketler var ki bunları yaparken belirli kaslar aktifleşiyor. 

Battement tendu, battement tendu jete, pliye, pike, fondü, frape, develope hareketleri bacak ve gövde kaslarınızı çalıştırmada etkilidir. Birçok hareket omuz aşağıda, karın ve popo içeride olacak şekilde çalışılır. Böylece hem gövde hem de gluteal kaslar aktif bir şekilde çalışır. Ayak pozisyonları balede önemli olduğundan ayak bileği, ayak tabanı, tüm bacak ve ayak kasları birçok harekette aktiftir. 

Her hareket benzer kas gruplarını çalıştırsa da, bazen farklılıklar da görülebilir. Bir harekette aktifleşen kaslar diğer harekette pasif olabilir ya da başka bir kas grubuna destekçi olabilir. Örneğin fondü hareketi her iki bacağın baldırlarını, dizleri ve ayak bileklerini çalıştırırken frape hareketi diz ve ayak bileğine ek olarak alt bacak ve ayak tabanını da çalıştırır. Develope hareketiyse bel, kalça ve tüm bacağı bir arada çalıştırmasıyla bilinir. 

Balede tüm hareketleri aktif bir şekilde pratik etmek ve bedeni buna alıştırmak kas gelişimi açısından çok değerlidir. Bale ile kaslar birbiriyle derinden ilişkilidir desek yanılmış olmayız.

Daha Sağlıklı ve Esnek Bir Beden Yapısı İçin Bale Yapmalısınız!

Balenin tüm kasları aktif bir şekilde çalıştırması ve beden üzerinde olumlu etkiler yaratması; bedeni biçimlendirmesi, kalori harcatması, kas gelişimini desteklemesi birçok kişi tarafından balenin tercih edilmesini sağlıyor. Balenin faydaları ve balenin kaslara faydaları konusuna kısaca değinsek de birçok psikolojik ve sosyal faydasını da es geçmemek gerekiyor. 

Baleyi seviyorsanız, kaslarınızı geliştirmek ve bedeninizi hoş bir forma sokmak istiyorsanız Bale Akademi olarak verdiğimiz bal derslerini incelemeli, yaşınıza ve seviyenize en uygun bale derslerini almaya başlamalısınız. Bale hangi kasları çalıştırır kendiniz görmek ve bedeninizde hissetmek için sizi de diğer öğrencilerimizin arasına bekliyoruz.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80