Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Temel Bale Dönüşleri – Dans Pistinde Başınızın Dönmemesi İçin Hazırlık Yapın!

Bale 101: Bale Dönüş Teknikleri Nelerdir, Nasıl Yapılırlar?

Dansında ustalaşmış balerinlerin zarafet dolu dönüşleri, hiç kuşkusuz dünyanın en zor ve en zarif dansı olan balenin ikonik hareketlerinden biridir. Eğitimsiz bir göz bile bu bale dönüşleri hakkında bir fikir sahibi olmasa ve bale dönüş tekniklerini hiç bilmese bile zarafetini kolaylıkla fark edebilir. Genel olarak konuşursak temel bale dönüşleri arasında balet ve balerin dönüşü olarak piruetleri ve dallarını sayabiliriz, ancak bunların dışında adım dönüşlerini de unutmamak gerekir.

Gelin, aşağıda bale dönüş teknikleri nelermiş birlikte bakalım. Yalnızca isimleriyle yetinmeyecek, her bale dönüşü için nasıl yapılır sorusuna da yanıt vermeye çalışacağız. İşte bale gösterilerinde en sık karşılaştığımız zarif bale dönüş teknikleri…

Chaînés – En Zarif Bale Dönüş Teknikleri

Fransızca bilmenize gerek yok, biraz İngilizceniz varsa chaînés ibaresinin zincirler demek olduğunu hemen fark etmişsinizdir. Bu bale dönüşü aslında bir çizgi veya daire içinde hareket etmeye devam edebilmek için her iki ayak da ileri ve geri hareket ettiğinde gerçekleştirilen iki aşamalı bir dönüştür, iki adımda tam bir dönüş tamamlanır. Denge yükü tek bacak yerine iki bacak arasında paylaşıldığından nispeten kolay bir bale dönüşü olarak kabul edilir ve hevesli dans tutkunlarına ilk öğretilen bale dönüşleri arasındadır.

Pirouette – Temel Bale Dönüşleri

Geçmişte izlediği bir bale gösterisini hatırlamaya çalışan insanların çoğu zaman aklına pirouette dönüşleri gelir. Peki pirouette bale dönüşü nasıl yapılır? Pirouette bale dönüşü temel olarak vücudun tek ayak üzerinde tam bir dönüş yapmasıdır. Vücut iki yönde dönebildiği için iki farklı pirouette vardır. Pirouette en dedans’ta dönüş destek ayağına doğru iken pirouette en dehors’ta ise dışa doğrudur.

Fouette – Bale Dönüş Teknikleri

Hareketli bale dönüşleri arasında saymamız gereken fouette’in sözlük karşılığı kırbaçlamadır. Nitekim bale dönüşü sırasında hareketi yaratan ayak, destek ayağının etrafında tam olarak bu hareketi yapar ve önünden veya arkasından başlayarak sürekli ters yöne geçer. Ancak bale dönüşleri arasında iki farklı fouette tekniği olduğunu da hatırlatalım:

  • Rus Fouette Dönüşü: Tam bir pirouette ile başlayan ve daha sonra havadaki ayakla pliyeye geçilen bu dönüş, yana doğru kamçı yapan bir hareketle devam eder ve son olarak bacağın passé’ye geri dönmesiyle tamamlanır.
  • İtalyan Fouette Dönüşü: Rus bale dönüşleri kadar yaygın olmasa da İtalyan fouette’i de son derece yaygındır. Daha çok bir balerin dönüşü olan bu teknik temel olarak bir rölöve ve bir développe’den oluşur.

Attitude – En Zarif Bale Dönüşleri

Bale dönüşleri arasındaki en zorlu tekniklerden biri olan attitude temel bale dönüşleri içinde yer alsa da ileri seviye dansçılar için olduğunu vurgulayalım. Bu dönüşte bir bacak havadadır ve balet ya da balerin dönüşe başlamak için 145 derecelik bir açıyla bükülmüş olmalıdır. Sadece bu basit tarif bile attitude bale dönüşü için ciddi ölçüde güç ve beden kontrolü gerektirdiğini gösteriyor.

Usta Bir Eğitmenle Adım Adım Kendinizi Geliştirin!

Bale, dönüşleri başta olmak üzere duruş pozisyonlarından sıçrama ve hatta yüz mimiklerine kadar son derece detaylı ve zorlu bir danstır. Bu nedenle kendinizi geliştirmek için tek başınıza çabalamanız yalnızca başlangıç aşaması için yeterli olabilir ki bu aşamada bile bir uzmandan destek almadan ilerlemeniz çok zordur.

Eğer bale dönüşleri ve bale repertuvarı hakkında daha fazla bilgi edinmek, dans yeteneklerinizi açığa çıkarmak istiyorsanız kesinlikle güvenilir bir kurum ve deneyimli bir bale eğitmeninden ders almalısınız. Aksi takdirde zorlu bale dönüşleri ve hareketleri sırasında sakatlanma veya yaralanma gibi istenmedik durumlarla karşılaşmanız olasıdır

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80