Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuğunuzun Tıpkı Bir Prens/Prenses Gibi Görünmesini İster misiniz?

Bale Malzemeleri – Bale Kursuna Giderken Ne Giyilir?

Her anne baba, çocuğunu sahnede tıpkı bir peri kızı gibi dans ederken görmek ister. Özellikle de söz konusu bale olduğunda küçük çocuklar, sahnede adeta devleşir ve tüm yeteneklerini sergiler. Erken yaşta atıldıkları bu sanat dolu yolculuk, aslında onların sosyal, kişisel ve bilişsel gelişimlerini de destekler. Pek çok bale okulu da çocukları sanatla tanıştırırken aslında gelişimlerini sürdürmeyi ve kendilerini fark etmelerini sağlamayı amaçlar.

Çoğu çocuk gelişim uzmanı ve eğitmen tarafından da önerilen bale dersi, çocuklar için oldukça faydalı ve keyifli bir hobidir. Siz de çocuğunu bale okuluna yazdırmayı düşünen sorumluluk sahibi ebeveynlerden biriyseniz hem çocuğunuzun baleye olan tutkusunu artıracak hem de sizin çocuğunuzla birlikte çok daha unutulmaz anlar yaşamanızı sağlayacak bale malzemelerini keşfetmeye başlayabilirsiniz! İşte, çocukların bale yolculuğunu adeta görsel bir şölene dönüştüren bale malzemeleri…

Çocuklar İçin Bale Kıyafetleri – Dansın Büyüsüne Kapılsınlar!

Kıyafet ve müzik, dansın olmazsa olmazlarıdır. Özellikle de çocukların, kendilerini çok daha profesyonel hissedebilmesi, baleye karşı daha büyük merak ve ilgi duyabilmesi için rengarenk bale kıyafetleri, saç tokaları ve bale ayakkabıları, çok önemlidir. Dilerseniz ilk olarak bale malzemelerinden ayakkabıyı inceleyelim.

Bale Ayakkabısı Nedir? Bale Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Çocuğunuz için bale ayakkabısı yalnızca renginden ibaret olabilir. Ancak bale ayakkabısının farklı farklı türleri vardır. Bu konuda elbette bale kursu eğitmenlerinden destek alabilirsiniz. Bale ayakkabısı; balenin tüm esnekliğine ayak uydurabilmesini sağlayan hafif ayakkabıdır; bu yüzden de kanvas veya deri olarak satılır. Kanvas bale ayakkabıları, ayak tipine göre daha esnek bir hal alır; dolayısıyla önceliğiniz çocuğunuzun rahatlığı ise kanvas bale ayakkabısını tercih edebilirsiniz. Eğer çocuğunuz bale dersinde daha hızlı tempolu figürler uyguluyorsa kanvasa göre daha dayanıklı olan deri bale ayakkabılarını seçebilirsiniz. 

Bale patiğinin bir diğer özelliği ise tam taban veya iki tabanlı olmasıdır. Çocuğunuz küçükse ya da bale dersine yeni başlıyorsa ayak topuğunda ve ön tarafta taban desteği bulunan iki tabanlı bale ayakkabısı, daha doğru bir seçim olur. Eğer çocuğunuz uzunca bir süredir bir bale okulunda eğitim alıyorsa tam tabanlı bale patiği de tercih edilebilir.

Bale Kursuna Giderken Ne Giyilir?  Bale Kıyafetleri Nelerdir?

Tütülü bale kostümü, bale malzemeleri denince akla gelen ilk şeydir. Kabarık tül etekler, hem çocukları hem de yetişkinleri tıpkı bir masaldan fırlamış gibi gösterir ve dansa olan tutkularını artırır. Ancak bale kıyafeti seçerken görsellikten daha önemli bir şey varsa o da esnekliktir. Bale kıyafetinin hem çocuklarda hem yetişkinlerde hareketleri kısıtlayıcı olmaması gerekir. Yani bale dersinde dans figürlerini en etkili şekilde sergileyebilmek için rahat ve yumuşak dokulu bale kıyafeti seçilmesi önemlidir. Uzun kollu bale mayosu, mendil etek, kısa kollu bale mayosu, streç kol bale mayosu, tütü etek, kendinden etekli bale mayosu ve çocuk bale taytı, en çok tercih edilen bale malzemeleridir.

Yetişkin Bale Kıyafeti - Doğru Bale Malzemelerini Seçmek Önemli!

Bale kıyafeti yetişkinde de bale patiği, bale kıyafeti ve bale tozluğu olarak aynı ürünler tercih edilir. Yalnızca bale patiğinde ve bale kıyafetinde, profesyonelliğe bağlı olarak daha fonksiyonel ve daha esnek olan modeller seçilir. Bale kıyafeti çocuklarda gösterişli tütüler demek iken yetişkinlerde daha çok, tayt ve dar tişörtler popülerdir. Ayrıca son dönemlerde tüm dans türlerinde ve sportif egzersizlerde tercih edilen spor atletler ve spor büstiyerler de yetişkin bale kıyafeti olarak tercih edilir.

Bale Dersindeki Atmosferi Bale Malzemeleri ile Güçlendirin!

İster bale ister başka bir dans olsun, kıyafetiniz yaptığınız dansa ve bulunduğunuz ortama ne kadar uygun olursa kendinizi dansın ve müziğin ruhuna kaptırmanız da o kadar kolay olur. Bu çocuklarda da motivasyon için oldukça önemlidir. Çocuklar balenin tüm inceliklerini öğrenirken bir yandan da bale malzemeleri ile kendilerini çok güzel ve özel hissederler.

Sözün kısası, rahatça hareket edilebilecek, esnek, terletmeyen kumaştan yapılan ve rengarenk bale malzemeleri, kendinizi baleyle bir bütün hissetmenizi sağlar. Bale dersinin olmazsa olmazı, bale malzemelerini alırken bu püf noktaları aklınızdan çıkarmayın!

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80