Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En Çok Kullanılan Bale Besteleri Hangileri?

Bale Müzikleri – Dansınızı Mükemmel Ritimlerle Buluşturun!

Dansta, özellikle de balede en önemli şey, müziktir. Figürlerle istediğiniz mesajı verebilmeniz, duygularınızı en iyi şekilde yansıtabilmeniz ve baleyi çok daha somut bir hale getirebilmeniz için en iyi bale müziklerine ihtiyacınız vardır. Bale müzikleri ne kadar çok anlam taşır, ne kadar çok yaratıcılığınızı desteklerse bale ile verdiğiniz mesajlar da o kadar kuvvetli olur. 

Bale müziğinin temelleri 17. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan yeni bir dans formuyla önem kazanmıştır. Siz de en ünlü koreografların ve bale sanatçılarının dans etmekten asla vazgeçemediği bale dans müziklerini öğrenmek ve en çok kullanılan bale besteleri ile figürlerinizi yeni baştan yaratmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Ünlü Bale Müzikleri – Bu Listede En Önemli Müzikallerin Besteleri Var!

Bale patiklerinizi giydiniz ve balenin büyülü dünyasında yolculuğa çıkmak üzeresiniz! Peki, neden bale figürlerinizi çok daha esnek, anlamlı ve duygusal bir hale getirecek bale dans müziklerini keşfetmiyorsunuz? Her biri tarihe damgasını vurmuş ünlü bale gösterilerinin en çok kullanılan bale bestelerini dinleyin, siz de zarafetin dansını çok daha etkili bir şekilde yapın. İşte, en çok kullanılan bale besteleri:

1-Bale Müzikleri: Adolphe Adam - Giselle

1842’de prömiyerinin yapılmasının ardından hızla ünlenen Giselle, utangaç Silezya Dükü Albrecht ile Giselle arasındaki aşkı konu edinir. Fransız besteci ve müzik eleştirmeni, Adolphe Adam tarafından bestelenmiştir. 

2- Bale Müzikleri: Çaykovski – Kuğu Gölü

Bir büyücünün yaptığı sihirle zarif bir kuğuya dönüşen ve gerçek aşkının edeceği yemini bekleyen Kuğu Gölü, en etkileyici ve popüler bale gösterilerinden biridir. Klasik bale müziklerinin unutulmazları arasında yer almaktadır.

3- Bale Müzikleri: Çaykovski - Fındıkkıran

Balerin müziği denince akla gelen ilk eserlerden biri olan Fındıkkıran, 1892 yılında Çaykovski tarafından bestelenmiştir. Noel kutlamaları ile sahnelenmesi bir gelenek haline gelmiştir. Bu bale müziğinden esinlenen Alman Yazar Amadeus Hoffmann, Fındıkkıran ve Fareler Kralı adlı bir öykü yazmıştır. Fındıkkıran’da, tüm olaylar Şekerleme Ülkesi adı verilen bir peri masalında gerçekleşmektedir.

4- Bale Müzikleri: Maurice Ravel – Daphnis ve Chloe

Fransız bestekar Maurice Ravel tarafından tek perde olarak bestelenen Daphnis ve Chloe, koreografili senfoni olarak tanımlanmaktadır. Bale dans müzikleri içerisinde önemli bir yeri bulunan bu eserde, keçi çobanı Daphnis ile çoban Chloe arasındaki romantik aşk hikayesine yer verilmektedir. 

5- Bale Müzikleri: Sergei Prokofiev – Romeo ve Juliet

Klasik bale müzikleri sıralamasında kendisine yer bulan Romeo ve Juliet, Rus besteci Prokofiev tarafından büyük bir aşkı kaleme almak üzere bestelenmiştir. Büyük ve tutkulu dolu bir aşkın, balenin zarif hareketleri ile buluşması, bu esere ayrıcalıklı bir yer kazandırmıştır. Tüm zamanların en iyi ve en ünlü bale müziklerinden biri olan Romeo ve Juliet, hala bale gösterilerinde öncelikli olarak tercih edilmektedir.

6- Bale Müzikleri: Cervantes - Don Kişot 

1740 yılında romandan baleye uyarlanan Don Kişot, güzeller güzeli Kitri ile berber Basil’in aşkını konu edinmektedir. Kusursuz bale teknikleri ile sergilenen ve seyircilere mükemmel bir atmosfer sunan Don Kişot’un bale müziği, hareketli bale müzikleri içinde en çok sahnelenenlerden biridir. 

7- Bale Müzikleri: Leo Delibes – Coppelia

1870 yılında koreografisi yapılan Coppelia, hareketli bale müziklerinden biridir. Üç perde olarak bestelenmiştir. Coppelia'da dans eden bir bebek ve ona aşık olan genç bir adamın hikayesi anlatılmaktadır. Delibes, E.T.A Hoffman’ın bir hikayesinden esinlenerek bu bale müziğini bestelemiştir.

Hareketli ve Klasik Bale Müzikleri ile Dansınıza Anlam Katın!

Bale, yoğun duygu ve anlam içeren bir dans türü olduğu için en çok kullanılan bale bestelerinden birini seçmek ve dansa duygu katmak çok önemlidir. Her biri dünyaca ünlü müzikaller için bestelenen bale dans müzikleri ile hareketlere yaratıcılık ve duygu kazandırılmaktadır. 

İşte parmak uçlarınıza uzanacağınız, kendinizi çok daha özgür, duygularınızı çok daha ulaşılabilir ve somut hissedebileceğiniz en ünlü bale müzikleri… Sizler için listelediğimiz klasiklere ek olarak Gluck’un Kutsal Ruhların Dansı, Stravinsky’nin Ateş Kuşu ve Bahar Ayini, Hala’nin Sahdji’si ve Ailey’nin Vahiyler’i de en çok bilinen balerin müziğine örnektir.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80