Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Balerin Topuzu Neden Önemli? - Sahnede Her Şey Kusursuz Olmalı!

Dansınızın Önüne Hiçbir Şey Geçemez! Saçlarınız Dahil…

Daha önce izlediğiniz bale gösterilerinde balerinlerin saç ve aksesuarlarına dikkat ettiniz mi? Eğer dikkat ettiyseniz alternatif koreografiler dışında neredeyse tüm balerinlerin saçlarını balerin topuzu ismi verilen şekilde bağladığını görmüşsünüzdür. Peki neden böyle yapıyorlar? Balerin saçı için gerçekten dikkat etmeniz gereken noktalar mı var?

Bu noktada hepimizin bildiği bir şeyi yeniden hatırlatalım. Bale, dünyanın en zarif danslarından biri olduğu kadar aynı zamanda dünyanın en zor danslarından da biri. Bu nedenle kusursuz bir bale gösterisi sergilemek için her detaya dikkat etmek gerekiyor. Ve balerin topuz saç modelleri de bu detaylardan biri…

Balerin Topuzu Dansınıza Odaklanmanızı Kolaylaştırıyor!

Balerin saç topuz modellerinin bale gösterilerinde bu kadar tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri hiç kuşkusuz dansçının konforlu bir biçimde performansına odaklanmasını sağlamak. Zorlu bir dönüş sırasında saçlarınızın adeta bir kamçı gibi yüzünüze çarptığını düşünün. Dikkatinizin dağılacağı bir gerçek ama ya dengenizi de kaybederseniz? Elbette balerin saç topuzu yalnızca bunun için önemli değil. Bale gösterilerinde balerin topuzu neden kullanılıyor sorusuna cevap vermek için şunları da sıralayabiliriz:

  • Gösteri sırasında balerinin görüş açısının kapanmaması dengesini sağlaması için son derece önemlidir. Bale saç topuzu dansçının gözlerine inen saçlar nedeniyle görüş açısının kapanmasına engel olur.
  • Balenin fiziksel açıdan ağır bir aktivite olduğunu unutmamak gerekir. Bale saçı yapılmadığı takdirde balerinin terleyerek rahatsız olmaya başlaması mümkündür. Ayrıca seyirciye daha hoş bir bale gösterisi sunmak açısından da bunun önüne geçmek önemlidir.
  • Balerin topuzu, balerin kıyafetleri ve diğer tüm aksesuarlar dansçının dikkatini dağıtacak tüm etkenleri ortadan kaldırmak ve performansını en iyi seviyeye çıkarmak üzere tasarlanır.

Balerin Topuzu Yapmak Aslında Çok Kolay!

Tüm bu gerekçeler bir kenara balerin topuzu söz konusu olduğunda büyütülecek bir zorlukla karşı karşıya olmadığınızı da hemen vurgulayalım. Hele ki balenin zorlu hareketleri ve teknikleriyle kıyaslandığında… Nitekim balerin topuz saç modelleri, kuaförlerin yaptığı topuz modelleri gibi aşırı abartılı ya da süslü bir model de değildir. Aksine performans öncesinde birkaç dakikanızı ayırmanız balerin topuzu yapmak için yeterli!

Bale Kursları İçin Balerin Topuzu Şart Değil!

Balerin topuzu için kimi eğitim kurumlarının erken yaşta disipline vurgu yaparak zorunlu bir kural gibi bahsettiklerine tanıklık etmiş olabilirsiniz. Ancak böylesine katı bir bale topuzu kuralı koymak çok da makul değil. Birincisi bale eğitimi son derece küçük yaşlardan itibaren başlayan bir eğitimdir ve disiplinin aksine çocukların bale eğitimiyle oyunu bir araya getirmesi, eğlenmesi ve dans etmekten keyif alması çok daha önemli. Ayrıca mini bale kursu ve çocuk bale eğitimi gibi programlarda balenin zorlu ve ileri seviye teknikleri değil, vücut esnekliği ve gelişimine yönelik konular yer alır. Bu nedenle balerin topuzu yaparak saçların performansın önüne geçmesini engellemek gibi bir durumdan bahsetmek pek de doğru olmaz.

Elbette bale eğitimi sırasında öğrencilerin sahne deneyimi kazanması için yıl sonu gösterileri gibi farklı etkinlikler düzenlenebilir ve bu etkinlikler sırasında gerçek bir bale gösterisinin atmosferini tatması için balerin topuzu da dahil olmak üzere tüm kıyafet ve aksesuarlarda detaylara çok daha ciddiyetle yaklaşmak faydalı olabilir. Ancak ileri seviye eğitimler dışında bale kursu için balerin topuzu yapmak gibi bir zorunluluktan bahsetmek yerine öğrencilerin egzersizler sırasında nasıl rahat edeceklerse öyle giyinmelerini doğal karşılamak gerekir.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80