Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kolay Bale Hareketleri – Öğrenmeye Hızlı Başlamak İstemez Misiniz?

Kolay Bale Hareketleri İle Baleye Hızlı Bir Giriş Yapabilirsiniz!

Esneklik açısından diğer dans türlerinden ayrılan ve büyük emekler gerektiren baleyi gerçekten yapmak istiyor musunuz? “Neden daha önce başlamadım ki” diye hayıflanıyor musunuz? Öyleyse üzülmeyin! Kolay bale hareketleri ile baleye giriş yaparak kendinizi geliştirebilir, üzerine eklediklerinizle başarı elde edebilirsiniz.

Bale yapmayı bilmeyen ama çok isteyen kişiler öncelikle biraz çekinirler. Çünkü balenin zor bir dans olduğunun farkındadırlar. Bale eğitimi alarak ne kadar ilerleyebileceklerini bilmediklerinden en başından basit bale hareketleri ile başlayıp başlayamayacaklarını merak ederler. Eğer siz de onlardansanız ve kolay bale hareketleri neler, nasıl yapılır merak ediyorsanız sizin için biraz bilgi vermek istiyoruz. Böylece çok istediğiniz ve hayalini kurduğunuz baleden kopmayacak, başarılarınızı gösterebileceksiniz. Yeni başlayanlar için bale hareketleri arıyorsanız işte size kolay bale hareketleri…

Yeni Başlayanlar İçin Bale Hareketleri – Yerde Esneme Hareketleri 

Her bale yapmak isteyen bir anda bale hareketlerini yapmaya geçmiyor, öncelikle yoğun bir egzersiz programına dahil olmak gerekiyor. Yani siz bale yapmak istiyorum dediğiniz andan itibaren zaten kolay bale hareketleri ile başlayacak, hızlı bir giriş yaparak balenin temellerini öğrenmeye başlayacaksınız.

Temel bale hareketleri, bale yapmak isteyen kişilerce mutlaka bilinmesi gereken hareketlerdir. Bu sebeple öncelikle temel bale hareketleri öğrenilmeli, ardından ileri seviyelere geçilmelidir. Bale yapmayı öğrenmek istediğinizde basit bale hareketleri arıyorsanız bu yüzden endişelenmemelisiniz. Hatta temel bale hareketlerine geçmeden önce ısınma hareketleriyle vücudunuzu baleye alıştırmaya başlamalısınız. Böylece zor hareketleri de kolayca yapabilmek için bir zemin oluşturursunuz. 

Yeni başlayanlar için bale hareketleri nasıl yapılır diye merak ediyorsanız öncelikle oturur pozisyondayken ayak parmaklarınızı ileri ve geri hareket ettirerek kasları ısıtmalısınız. Yine oturur pozisyondayken bacaklarınızı iki yana açarak esneme hareketi yapmalısınız. Bacağınızı gergin tutarak yukarı-aşağı çevirme hareketleri, açabildiğiniz kadar açmaya çalışmanız da doğru ısınma egzersizlerini ifade eder. Yani iki bacağınızı da tek tek esnetmeli, saat yönüne veya saat yönünün tersine hareket ettirmelisiniz. 

Oturur pozisyonda gerçekleştirilen ısınma hareketlerinden biri de tek bacağınız yerde gergin dururken tüm bedeninizle üzerine kapanarak yaptığınız harekettir. Her iki bacak için de tek tek bu esneme hareketini yapabilirsiniz. Pozisyon değiştirme zamanınız geldiğindeyse yerde yan bir şekilde uzanarak bacaklarınızı yana doğru açmak olacaktır. Yine her iki bacak için de aynı esneme hareketini yapabilirsiniz. Yeni başlayanlar için bale hareketleri esneme hareketleriyle başlayarak zaman içinde kademeli bir şekilde ilerleyecektir. 

Temel Bale Hareketleri Nelerdir? – Kolay Bale Hareketleri Temelde Nasıldır?

Klasik balede kullanılan temel bale hareketleri ısınma sonrası yapılacak hareketlerdir ve sizi bir balerin ya da balet gibi hissettirirler. Temel bale hareketlerini bilmeden bale yapıyorum diyemezsiniz. İşte bu sebeple şu bale hareketlerini öğrenmeniz şart:

  • Battement tendu: Kolay bale hareketleri arıyorsanız ve yapabileceğiniz hareketleri merak ediyorsanız yerde ısınma hareketleri sonrası yapabileceğiniz en temel bale hareketlerinden biri battement tendu oluyor. Bu hareketle birlikte kalçayı açık bir pozisyonda tutarken dizinizi gergin bir şekilde yana doğru uzatmanız gerekiyor. Ayağınızın ucunu yerden ayırmadan başladığınız pozisyona dönmeniz bekleniyor.  

  • Battement tendu jete: Bu harekette tendu hareketindeki gibi ayak gergin bir şekilde uzatılıyor fakat parmak ucu yerden 25 derece kadar kaldırılıyor. Ayağınızı yere 25 derecelik bir açıyla tutarken yer süpürme hareketi yaparak başladığınız pozisyona geri dönmeniz gerekiyor. Tüm bacak ve ayak tabanı bu şekilde çalıştırılıyor. 

  • Rond de jamber: Yine barla yapılan bir harekettir ve kolay bale hareketleri arayanlar için en iyisi budur. Tek ayağın ilk pozisyonundan çıkarılarak ve öne doğru germe hareketi yapılarak yarım daire çizilmesi ve tekrar eski yöne doğru yarım daire çizerek geri getirilmesi şeklinde uygulanır. 

  • Frape: Yeni başlayanlar için bale hareketleri arasında yer alan frape hareketinde ayak öne, arkaya ve yana doğru sert bir vuruş şeklinde açılır. Bu hareketle diz, alt bacak, ayağın taban kısmı ve bilek kasları aktif bir şekilde çalışıyor. 

  • Fondü: Temel bale hareketleri öğrenirken en önem verilmesi gereken hareketlerden biri de fondüdür. Bu hareketle birlikte tek ayak yukarı koyulup çekilir ve destek bacak pliye yapar. Aktif olan bacaksa parmak ucuna kadar gergin bir şekilde uzatılmalıdır. Bu hareket dönüş hareketlerin temelini oluşturacağından gayet önemlidir.

Balede çok daha fazla teknik hareket olsa da basit bale hareketlerini soranlar için yukarıdaki hareketlerin muhakkak bilinmesi gerekiyor. 

Çocuklar İçin Bale Hareketleri Nasıl Olmalı?

Çocukların baleye olan sevgisini bilmeyen yoktur. Özellikle kız çocuklar baleye bayılırlar ve balerin olmak isterler. Ailelerse çocuklarının kas ve sosyal gelişimlerini desteklemek için bale eğitimi almalarını isterler ve bale eğitimlerine bir hayli önem verirler. Yetişkinlerle bale eğitimlerinin küçük farkları olur ve çocuklar kademeli olarak ileri seviyelere geçebilirler. İşte bu sebeple çocuklar için bale hareketleri de temelden başlar, hatta değişiklik gösterebilir.

Çocukların 10 yaşına kadar kemik gelişimleri devam eder ve henüz yumuşak, şekil alabilen kemiklere sahip çocukların bazı hareketlerden kaçınması tavsiye edilir. Deneyimli eğitmenler bunu bilir ve çocuklar için bu duruma göre davranırlar. Örneğin parmak ucunda yükselme hareketi olan point hareketini kemik gelişimleri tamamlanmayan, 10 yaş altındaki çocukların yapmaması gerekiyor.

Basit Bale Hareketleri İle Sanatınızı Göstermeye Başlayın!

Bale teknikleri insanı gerçekten cezbeder ve zarafeti derinlerde hissettirir, aynı zamanda da zorlayıcı görünür. Bale yapmayı gerçekten istiyorsanız zoru başarabileceğinizi söyleyelim. Alacağınız kapsamlı bir bale eğitimi sizi yükseklere taşıyabilir. Ancak yine de kolay bale hareketleri arıyorsanız ısınma hareketlerinden temel hareketlere kadar birçok hareketi yapmaya başlayabilir, zamanla seviye atlayabilirsiniz. 

Basit bale hareketleri ile herkes balerin ya da balet olma yolunda emin adımlar atabilir. Özellikle küçük yaşlarda başlanan bale eğitimi ile hedefe ulaşmamak mümkün değil! Tek yapmanız gereken kendinize inanmak ve sıkı bir çalışmaya adanmak! Bunun için eğitimlerimize göz atabilir, seviyenize uygun bale dersleri almaya başlayabilirsiniz. 

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80