Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dünyanın En Ünlü Bale Gösterileri

Hafızalara Kazınan En Güzel Bale Gösterileri – Mutlaka İzleyin!

Birbirinden romantik ve duygu dolu hikayeleri izleyicilere aktaran ve unutulmaz anlar yaşatan ünlü bale gösterilerinden kaçını izlediniz? Balenin verdiği mesajı, sahnedeki duygu yoğunluklu performansı özümsemek için bale tutkunu olmanıza hiç gerek yok. Balenin ilham verici doğasını anlamak için yalnızca seyretmeniz yeterli.

Aslında bale, her ne kadar modern sanat biçimlerinden biri olan bilinse de aslında geçmişi çok eskiye dayanıyor. Sinema ve televizyonların günümüzdeki gibi yaygın olmadığı dönemlerde radyo tiyatroları, opera gösterileri ve ünlü bale gösterileri çok daha revaçtaydı. Dolayısıyla geçmişten günümüze sahnelenmeye devam eden en ünlü bale gösterileri, hala önemini ve popülaritesini korumaya devam ediyor. 

Her Biri Klasikleşmiş En Güzel Bale Gösterileri

Bale gösterisi profesyonel balerin ve baletler tarafından belirli bir koreografi dahilinde yapılıyor. Zaman içerisinde de benzersiz tarzı ile tüm sanat biçimlerinden ayrılıyor ve özgün bir hal alıyor. İzleyen herkese görkemli duygular yaşatan unutulmaz baleler, sanatın en güzel yönünü seyircilere yansıtıyor. Dünyanın en ünlü bale gösterilerinin pek çoğu Fransa, İngiltere ve Rusya gibi ülkelerde yapılıyor. Dilerseniz en güzel bale gösterilerinin neler olduğuna ve tüm klasiklere birlikte göz atalım…

Ünlü Bale Gösterileri – Fındıkkıran Balesi: Dünyanın pek çok yerinde bir Noel geleneği olarak sahnelenen Fındıkkıran balesi, Alman bir kızın Noel ağacının altında daldığı uykuda yaşadığı maceraları konu edinir. Fareler Kralı ve Fındıkkıran Prens ile keyif dolu bir yolculuğun her detayı, en ilgi çekici şekilde seyirciye yansıtılır. Dünya çapında en unutulmaz balelerden biri olan Fındıkkıran’ın bestecisi de Çaykovski’dir. Marius Petipa ve Lev Ivanov tarafından koreografisi yapılan Fındıkkıran Balesi ilk kez 1892 yılında Saint Petersburg’daki Imperial Mariinsky Tiyatrosu’nda gösterilir.

Ünlü Bale Gösterileri – Don Kişot Balesi: Dünyanın en ünlü bale gösterilerinden biri olan Don Kişot Balesi’nde Cervantes’in aynı adlı romanından esinlenilir. Don Kişot, Dulcinea’yı arayan romantik ve hayalperest bir şovalyedir. Don Kişot ilk kez 14 Aralık 1869'da Moskova'daki Bolşoy Tiyatrosu'nda temsil edilir. Ünlü koreograf Marius Petipa tarafından yaratılır. 

Ünlü Bale Gösterileri – Giselle Balesi: Romantik bale olarak kabul edilen Giselle’de aşık olduğu adamın aslında Silezya dükü Albrecht isminde bir asilzade olduğunu öğrenen ve aşklarının imkansız olduğuna inanan genç Giselle’in kırık kalpten dolayı yaşadığı acı son konu edinilir. Bestesi Adolph Adam tarafından yapılan ve en güzel bale gösterilerinden biri olan Giselle’in koreografisi Jean Coralli ve Jules Perrot’a aittir. Giselle’in dünya prömiyeri 1841’de Paris’te Salle Le Peletier’de yapılır. 

Ünlü Bale Gösterileri – Uyuyan Güzel Balesi: Bestesi Çaykovski tarafından yapılan ve ilk olarak 1890’da Saint Petersburg’daki Imperial Mariinsky Tiyatrosu’nda sahnelenen dünyanın en güzel bale gösterilerinden biri olan Uyuyan Güzel’de, Charles Perrealut’nun yazdığı masaldan esinlenilir. Prenses Aurora, kötü cadı Carabosse tarafından lanetlenir. Lanete göre prenses, elini bir iğneye batıracak ve 16 yaşında ölecektir. Ancak Uyuyan Güzel balesinin sonunda iyi bir peri gelir ve Aurora’yı ölüme terk etmektense sonsuz bir uykuya dalmasını sağlar. Bu uykudan Aurora’yı uyandıracak kişi ise yalnızca gerçek aşkıdır…

Ünlü Bale Gösterileri – Kuğu Gölü Balesi: En unutulmaz balelerden biri olan Kuğu Gölü, dünya çapında başarılı başyapıtlar arasında yer alır. Dünyanın en ünlü bale gösterilerinden olan Kuğu Gölü Balesi ile ilgili enteresan bir bilgi de eserin yaratıldığında hiç ilgi görmemesidir. Hatta Kuğu Gölü balesinin bestecisi Çaykovski, bu durumdan kendini sorumlu tutmuş ve başarısızlığının bedeli olarak 12 yıl boyunca hiç bale bestelememiştir. Bestelendiği 1875 yılından bu yana hem koreografi hem de son bölüm olarak pek çok farklı versiyonu yaratılan Kuğu Gölü balesinde, annesi tarafından evleneceği eşi seçilen Prens Siegfried’ın kuğu avlamaya çıkması, bu esnada bir kuğunun Odette adlı güzel bir prenses dönüşmesi ve yapılan büyüyü sona erdirmek üzere çıktıkları yolculuk konu edinilir. Bir büyücünün lanetiyle gündüzleri kuğu, geceleri ise prenses olan genç bir kızın hüzünlü hikayesini anlatan Kuğu Gölü, unutulmaz baleler arasında yer alır. 1875'te Julius Reisinger tarafından koreografisi hazırlanan Kuğu Gölü balesinin 1877'de Rusya'nın Moskova kentindeki Bolşoy Tiyatrosu'nda prömiyeri yapılır.

Ünlü Bale Gösterileri – Külkedisi Balesi: Charles Perreault tarafından yazılan klasik masallardan biri olan Külkedisi, dünyanın en ünlü bale gösterilerinden birine de konu olur. Üvey annesi ve üvey kız kardeşleriyle birlikte yaşayan Cinderealla’nın yaşadığı zor hayat, üvey ailesinin yaptığı eziyetler ve mutsuzluk, bir akşam düzenlenen balo ile son bulur. Unutulmaz bale gösterileri denince akla ilk gelen eserlerden biri olan Külkedisi balesinde oldukça güzel bir elbise ve camdan ayakkabılarla baloya giden Cinderella’nın hikayesi anlatılır. Bestesi Sergei Prokofiev tarafından yapılan Külkedisi balesinin 1945'te Moskova'daki Bolşoy Tiyatrosu'nda prömiyer yapılır.

Ünlü Bale Gösterileri – La Bayaderè Balesi: Unutulmaz balelerden biri olan La Bayaderè’de tapınak dansçısı Nikiya ile savaşçı sevgilisi Solor’un hikayesi anlatılır. Birbirlerine bağlılık yemin eden aşıkların arasına Yüce Brahman girer ve Nikiya’nın ölümüne neden olur. Büyük aşkları ölümden sonra da devam eder. Ludwig Minkus tarafından bestesi yapılan La Bayaderè, dünyanın en güzel bale gösterilerinden biri olarak hafızalara kazınır. Eserin koreografı Marius Petipa’dır. Dünya prömiyeri 1877’de Saint Petersburg’daki Imperial Bolşoy Kamenny Tiyatrosu’nda yapılır.

Ünlü Bale Gösterileri – Coppèlia Balesi: Dünyanın en ünlü bale gösterilerinden biri olan Coppèlia, Doktor Coppelius tarafından yaratılan gerçek boyutlu mekanik bebek ile Franz’ın aşkını anlatır. Coppelius’un aşkını, gerçek bir kıza dönüştürebilmesi için bir kişi kurban etmesi gerekir ancak Swanhilda sevgilisini bu seçimi yapmaktan kurtarır. Unutulmaz balelerden biri arasına girmeyi başaran Coppèlia’nın prömiyeri, 1870'de Paris'teki Salle Le Peletier'de yapılır.

Ünlü Bale Gösterileri – Romeo ve Juliet: Aşkları, romanlara ve filmlere konu olan Romeo ve Juliet’in hikayesini Sergei Prokofiev, baleye uyarlar. Aşklarını yaşama imkanı verilmeyen genç çiftin hüzünlü hayatını konu edinen Romeo ve Juliet’in koreografisi Ivo Váña-Psota tarafından yapılır. En güzel bale gösterilerinden biri olan Romeo ve Juliet balesindeki akıcı figürler, iki aşığın birlikte ölümü seçtiği acı sonu daha etkileyici bir şekilde sunar. Unutulmaz balelerden biri olan eserin ilk kez 1938'de Çekoslovakya'daki Mahen Tiyatrosu'nda prömiyeri yapılır.

Ünlü Bale Gösterileri – La Sylphide Balesi: En güzel bale gösterilerinden biri olan La Sylphide’ta James, mitolojik bir kahrama aşık olur. İkisini bekleyen trajik kader, balenin anlatımıyla birlikte daha güçlü bir hal alır. La Sylphide balesini, Jean-Madeleine Schneitzhoeffer besteler. Eserin koreografisi ise balerinin babası, Filippo Taglioni tarafından yapılır. Eserin 1832'de Salle Le Peletier'de prömiyeri yapılır.

Unutulmaz Baleleri İzlemeyi Yapılacaklar Listenizin En Başına Yazın!

Bale gösterileri, mutlaka herkesin bir kez olsun izlemesi gereken mükemmel sahnelerdir. Baleye olan ilgi, coğrafyadan coğrafyaya değişir. Ancak iddia ediyoruz ki dünyanın en ünlü balelerinden birini, bir kez izlediğinizde kendinizi diğer bale gösterisi biletlerini araştırırken bulacaksınız…

Aşkı ve romantizmi, bale kadar iyi anlatan bir sanat formu daha bulmak gerçekten zor. Siz de hemen listemizden bir bale gösterisi seçin ve en kısa süre içerisinde bu unutulmaz klasiklerden birini izleme fırsatı yaratın!

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80