Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Ünlü Balerin ve Baletler – Başarılı Bale Sanatçılarından İlham Alın!

Yaşamını Baleye Adamış Ünlü Bale Sanatçıları

Bale, aslında bir danstan çok daha fazlası… Duyguların, düşüncelerin en iyi ifade şekli… Bir nevi bir öykünün ya da oyunun canlandırılması gibi. Elbette belli başlı bale teknikleri ve bale hareketleri var ancak balede esas olan seyircilerde mükemmel bir his uyandırmak… Bu noktada da en büyük görev, bale sanatçılarının tabii.

Dünyaca ünlü balerin ve baletler… Her biri balenin ikonu olmuş, danslarındaki derinlik ve yoğunlukla hafızalara kazınmış isimler… Dünyaca ünlü bale gösterilerinde sahne alıyor ve başarılarını ispat etmeye devam ediyorlar. Sıra dışı teknikleri, duygu ağırlıklı performansları ile izleyenlere enfes şölenler yaşatıyorlar. Gelin, birlikte unutulmaz performanslara imza atmış ünlü balerin ve baletleri tanıyalım…

Tutkusunu En İyi Şekilde Yansıtmayı Başarmış Ünlü Balerin ve Baletler

Bale sanatını daha yakından tanımak isteyen herkes, ilk olarak ünlü balerin ve ünlü baletleri yakın kadraja alır. Ünlü bale sanatçılarının yaşam tarzları, beslenmeleri, sanata bakış açıları, yaratıcılıkları, performansları ve çalışma düzenlerinden ilham alır. Çünkü bale; ilham, hayal gücü ve tutkudan beslenir. Bu yüzden en ünlü baletler ve en ünlü balerinleri takip etmek, onları rol model olarak almak önemlidir. İşte en ünlü balerinler ve baletler:

1- Ünlü Balerin Gülcan Tunççekiç

En ünlü Türk balerinlerden biri olan Gülcan Tunççekiç, Devlet Opera ve Balesi’nde 1963 yılında sahnelediği Uyuyan Güzel balesiyle başbalerin unvanını aldı ve 1970’li yıllarda da bu unvanı korumaya devam etti. En ünlü balerinlerden biri olma yolculuğunu, ilkokul çağında yazıldığı bale okulu ile başlattı. Travis Kemp, Angela Bayley gibi dünyaca ünlü balerinlerden bale dersleri aldı. İngiliz Kraliyet Akademisi Bale Bölümü gibi pek çok bale okulunu başarıyla tamamladı ve bale konusunda kendisini geliştirmeye devam etti.  Kiss Me Kate, The Still Point, Çeşmebaşı, Giselle, Kuğu Gölü ve Fındıkkıran gibi en unutulmaz müzikallerde ve gösterilerde yer aldı. 

2- Ünlü Balerin Rezzan Ürey

Unutulmaz Türk bale sanatçılarından biri olan Rezzan Ürey, Türk bale sanatçılarını yetiştirmek üzere açılan ilk bale okulu Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu’nda okudu. Ankara Devlet Konservatuarında aldığı eğitimden sonra Londra Kraliyet Bale Akademi’sinde aldığı bale derslerini de başarıyla tamamladı. İlk Türk balesi olan Çeşmebaşı’nın yaratılmasında önemli bir rol üstlendi. Bale okulunda aldığı eğitimleri sürdürmeyi isteyen Ürey, Köln Dans Akademisi’ne devam etti ve ardından da Devlet Balesi’nde solist oldu. İkizi olan Ümran Ürey ile birlikte pek çok gösteride ve müzikalde yer aldı.

3- Ünlü Balerin Meriç Sümen

En ünlü Türk balerinlerden bir diğeri olan Meriç Sümen, Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü’nde dokuz yıl bale dersleri aldı. Londra Kraliyet Bale Okulu’nun öğretmenleri ile birlikte çalıştı ve Cecchetti sınavında başarısıyla herkesi geride bırakıp birinci oldu. Bale yaptığı dönemde pek çok ödüle layık görüldü. 1981 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 1986’dan 1989’a, ardından da 2001 yılından 2002 yılına kadar İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nde başkoreograf, dansçı ve bale sanat yönetmeni olarak çalıştı. Ünlü balerin, 2005 yılında Devlet Opera ve Balesi’ne müdür olarak atanan ilk kadın bale sanatçısı oldu. Romeo ve Juliet, Kamelyalı Kadın, Şımarık Kız ve Uyuyan Güzel gibi kült olmuş pek çok eserde yer aldı. 

4- İlk Türk Balerin Kaya İlhan

Türk bale sanatçılarının piri Kaya İlhan, Mari Anna Uns’tan bale dersleri alarak baledeki unutulmaz yolculuğunu başlattı. En ünlü Türk balerinlerin yetişmesinde katkısı olan İlhan, Cumhuriyet tarihinin ilk balerini olarak adını duyurdu. Deli Dumrul, Yosun ve Yaşamak gibi ünlü eserlerde yer aldı.

4- Ünlü Balerin Anna Pavlova 

Dünyaca ünlü balerinlerden biri olan Pavlova, ismini klasik bale ile duyurdu. Dünyayı turlayan ilk balerin olarak tanındı ve 1905’te Pavlova başbalerini oldu. The Dying Swan’ın yarattı ve adını ünlü bale sanatçıları arasına yazdırmayı başardı.

5- Ünlü Balet Rudolf Nureyev 

Dünyanın en ünlü baletlerinden biri olan Nureyev, Gisell’in Albrecht’i; Marguerite ve Armand’in Armand’i ile yeteneklerini ispat etti. Ünlü baletlerden biri olma yolundaki ilk adımı henüz 17 yaşındayken Leningrad Koreografi Okulunda aldığı bale dersleri ile attı. 1980'de Berlin Balesi için Fındıkkıran’ı sahneledi. 1983’ten 1989’a kadar Paris Opera Balesi'nin dans yönetmenliğini yaptı.

6- Ünlü Balerin Margot Fonteyn

Dünyaca ünlü balerinlerden biri olan Fonteyn, dört yaşındayken bale dersleri almaya başladı. 1935 yılında Royal Ballet’in başbalerini oldu. 1939’da Uyuyan Güzel’de Aurora rolünü canlandırdı. Kraliçe II. Elizabeth tarafından Prima Balerin Assoluta unvanı ile ödüllendirildi. Duygu yoğunluklu dansıyla dünyaca ünlü balerinler listesine adını yazdırmayı başardı.

Ünlü Balerin ve Baletlerden İlham Alın…

Her biri tarihe damgasını vurmuş ünlü balerin ve baletler, küçük yaşlardan itibaren bale dersleri almaya başladı. Bale ile tanıştıkları ve başlangıç yaptıkları bale derslerinden sonra konservatuarlarda ve çeşitli bale okullarında gelişimlerini sürdürmeye devam ettiler.

Ayırt edici özelliklerine olağanüstü performansları, teknik mükemmellikleri ve yaratıcılıklarını da ekleyen dünyaca ünlü balerinler ve baletler, hem dünyada hem de bale sanatının tarihinde kendilerine yer buldular. Ünlü bale sanatçılarının çoğu, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde baleye gönül vermiş gençleri yetiştirmek üzere akademisyenlik ve eğitmenlik yaptı.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80