Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklar İçin Dans Etmenin Faydaları

Dans İle Büyüyen Çocuklar! 

Bir çocuğun dünyası oyundan ve hareket etmekten ibarettir desek yanlış olmaz. Ebeveynler ise haklı olarak çocuklarının oyun oynarken yeni şeyler öğrenmesini ve fiziksel sağlığına katkı sağlayacak aktiviteler yapmasını ister. Dans etmek de tam bu noktada çocukların canlı dünyasına uygun olan bir öğrenme ve sağlığı koruma yöntemi olarak karşımıza çıkar. 

Dansın çocuğa faydaları düşünüldüğünde genel olarak bedensel sağlığa yararları ilk akla gelen madde olacaktır. Fakat dans etmenin çocuklara sağladığı faydaların zihinsel gelişimlerine katkıları öyle büyüktür ki, çocuklar dans ile tanıştıkları zamandan dans ile iç içe oldukları zamana kadar büyük bir değişim gösterirler. Bu değişim, hayata farklı pencerelerden bakmaları ve pozitif olma gibi davranışları öğrendikleri  güzel bir süreçtir.

Çocuklar için dans etmenin faydaları üzerinde duracağımız yazımızda çocuk gelişimi açısından dans etmenin öneminden bahsedeceğiz. Çocuklar için dans etmenin faydaları nelerdir diye merak ediyor ve çocuğunuzu dansa yönlendirmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Dans Etmek Fiziksel Gelişimi Destekler!

Dans etmenin çocuklara faydaları arasında en gözle görülür olanı çocukların fiziksel gelişimine olan katkısıdır. Dans etmek, çocukların enerjisini dışarı atmalarının yanında vücut organlarının büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan bir aktivitedir. Vücut esnekliği ve dayanıklılığın artması dansın çocuğa faydaları arasında bilinmesi gereken en önemli fiziksel unsurlardır. 

Dans Etmek Sosyalleşmenin En Renkli Yoludur! 

Dans ederken yaşıtlarıyla eğlenceli vakit geçiren çocukların birbirleri ile tanışması ve kaynaşması oldukça kolaydır. Sosyalleşme konusunda dansın çocuğa faydaları;  takım halinde çalışmayı öğrenmek, işbirliği yapmak ve başkalarına güvenmek şeklinde sıralanabilir. Böylece tüm çocuklar birbirleriyle çekinmeden rahatça iletişim kurabilir ve sosyal becerilerini geliştirebilirler. 

Dans Etmek Hayal Gücünü Geliştirir, Yaratıcılığı Artırır!

Çocuklar için dans etmenin faydaları arasında belki de en renkli konu yaratıcılıktır. Ev, okul rutinine takılı kalan çocuklar başarılı bir öğrenci ve uyumlu bir çocuk olma çabası ile hayal kurmaktan uzaklaşırlar. Dans ederek ilgi alanlarının ve yeteneklerinin farkına varan çocuklar kendi alanlarını oluşturur ve böylece hayal dünyalarını genişletirler.

Dans Etmek Özgüveni Yükseltir!

Çocuklar dans eğitimi alırken yeteneklerini keşfeder ve bedenlerini tanımaya başlar. Bu noktada dansın çocuğa yararları olarak söylenebilecek konu ise kendilerini ifade etme becerisi kazanarak çevrede fark yaratmaya başlamalarıdır. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun dans eğitimi almasını sağlayıp, hayatın her alanında daha başarılı ve atılgan olmalarına yardımcı olabilirsiniz. 

Dans Etmek Sorumluluk Bilinci Aşılar! 

Çocuğunuzun bir grup içinde dans ediyor olması ya da dans koreografilerini ezberliyor olması yaptığı faaliyetin eğlenceli yanlarının dışında disiplinli tarafları ile de tanışmasını sağlar. Performanslara hazırlanmak ve sınıf arkadaşları ile yeri geldiğinde senkronize hareket etmek sorumluluk duygusunu artırır. Kazandığı bu bilinç ile okul hayatında,  sosyal yaşamda görev almaktan çekinmez öğretmenlerinin ve sınıf arkadaşlarının gözdesi haline gelir.

Dans Etmek Ruhsal Gelişime Katkı Sağlar! 

Dans etmenin fiziksel gelişime olduğu kadar ruhsal gelişime de faydası vardır. Çocuklar belli bir yaşa gelene kadar olumlu ya da olumsuz etkilere karşı savunmasız olurlar. Çevredeki olumlu faktörleri artırmak ve çocukların zihinsel gelişimine destek olmak için dans eğitimi almalarını destekleyebilir ve hayata daha mutlu bakmalarını sağlayabilirsiniz. 

Yazımızda ebeveyn olarak sizlere çocuklar için dans etmenin faydaları hakkında bilgi vererek dansın hem fiziksel hem de ruhsal açıdan çocukların kişisel gelişimi üzerindeki etkilerini anlatmış olduk. Eğer çocuklar için dans etmenin yararları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız ve çocuğunuzu dans yönlendirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80