Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Okulu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Kriter

En İyi Bale Kursunda Eğitim Alın! 

Çocuklarını geleceğin başarılı bale dansçıları olarak hayal eden ebeveynleri, bale eğitimi almak isteyen yetişkinleri ya da konservatuvara hazırlanan öğrencileri yakından ilgilendiren yazımızda, bale okulu seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunu  detaylıca açıklayacağız.

Dünyadaki en zor ve aynı zamanda zarafeti ile insanları büyüleyen danslardan biri olan balenin öğrenileceği ve geleceğini bale üzerine kuracak olan genç yeteneklerin yıllarca ders alacağı bale kursları seçilirken göz önünde bulundurması gereken önemli kriterler olmalıdır. 

Bale eğitiminin önemli parçaları olan ve bale okulu seçerken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek ve seçeceğiniz bale okulunu bu maddelere göre belirlemek için yazımızı incelemeye devam edin.

1.Eğitmenlerin Diploma Geçerliliği 

Bale kursları eğitmenlerinin diploma ve yeterlilik belgelerine sahip olmaları en önemli unsurdur. Günümüzde yapılan diploma sahteciliği yüzünden kişilerin mağdur olduğu düşünülürse eğitmenlerin diplomalarını görmeden çocuklarınızı bale okullarına kayıt ettirmemenizi öneririz.

Çocuğunuzu geçerli bir diplomaya sahip olmayan kişilere emanet etmek büyük bir risktir. Konservatuarların bale bölümlerinden mezun olduğunu söyleyen ancak mezun olamayan kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle; dans sertifikalarının, herhangi bir okuldan veya üniversiteden üç aylık bir atölye veya kurs programı sonunda alınmış katılım belgelerinin, MEB onaylı olmayan ve yurt dışından alınmış ancak MEB tarafından denkliği verilmemiş sertifikaların geçerli olmadığını bilmelisiniz.

Ayrıca bale okulu eğitmenlerinin ve kurucularının diplomaları tüm velilerin görebileceği bir yerde teşhir edilmiyor ise durumun normal olmadığını düşünerek diplomaların asıllarını ya da noter onaylı kopyalarını görmek isteyebilirsiniz.  Gerçek diplomalı eğitmenlere sahip olan kurslar, tüm belgelerine ve ödüllerine özel yer ayıracaklardır zaten. Dolayısıyla bale okulu seçerken diploma unsurunu gözden kaçırmamalısınız.

2. MEB Onaylı Olması 

Bale kursu seçerken okulun MEB’e bağlı olup olmadığını net bir şekilde öğrenmelisiniz. Bale kursları için MEB’e bağlı olup olmama kontrolleri yapabilirsiniz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden okulun ismini söyleyerek belge taraması yaptırabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atmamak için MEB onaylı olmayan kurslara kayıt yaptırmayın.

MEB onaylı bale kursları çocuklarınıza doğru bale eğitimini verirler. Tüm dünyada geçerli olan bir eğitim programına sahip olurlar. Bale okulu değiştirildiğinde ise sene kaybı yaşanmaz.

MEB’e bağlı bir bale kursu çocuklarınıza mezuniyet belgesi olarak tüm dünyada geçerliliğe sahip bir diploma verir. Mezunlar bu diploma ile yurt dışında ve yurt içinde bale eğitmeni olarak çalışabilirler.

3. Bale Eğitmenlerinin Uzman Olması 

Bale kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenler diye maddelerin sıralandığı bir yazıda bale eğitmenlerinin derslerinde uzman olup olmadığından bahsetmemek olmaz. 

Bale eğitimi sadece tek bir eğitmen ile yapılmaz. Dans eğitmen kadrosunun sanat yönetmeni, müzik öğretmeni, jimnastik öğretmeni ve modern dans öğretmeni ile takviye edilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Öğretmen bir kursta zincirin en önemli halkası olduğu için bale öğretmenlerinin kalitesinden emin olunduktan sonra kurslara kayıt yaptırmalısınız.  Çocuklarınızı konusunda uzman ve kendini geliştirmiş, yurt dışında ve yurt içinde bale performansları sergilemiş, pedagojik formasyona sahip, öğrenci davranışlarından ve isteklerinden anlayan eğitmenlere emanet etmelisiniz.

4. Bale Eğitimi Metotları 

Bale kurallı ve disiplinli bir dans türü olarak diğer danslardan ayrılır. Dolayısıyla kendine özgü metotları ve sistemleri vardır. Bale okulu seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında bale eğitimi sırasında hangi metotların kullanıldığı da yer almaktadır.

Bale kursları genellikle tüm dünyada uygulanan ve çok zor olan Vaganova metodunu kullanırlar. Konservatuar programlarında da kullanılan Vagona metodu dünyaca ünlü balerin ve baletlerin yetişmesini sağlayan zorlu bir eğitim programıdır. Bunun yanında Cecchetti ve RAD metotları da karşınıza çıkacaktır. Dolayısıyla bu 3 metot dışında eğitim veren ya da hiçbir sisteme sahip olmayan kursları tercih etmeyin.

5. Kurumun Bale Kursu İçin Sağladığı Özel İmkanlar

Dans kursları genellikle tüm dans eğitimlerini bir arada veriyor. Bu da balenin kurs içinde önemini düşüren unsurlardan biri oluyor. Kurslar her eğitimin verildiği bir ticarethaneye dönüştüğü için bale okulu seçerken kursta baleye ne kadar önem verildiğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Baleye yatırım yapan, en iyi eğitmenleri ve teknik imkanları bünyesinde barındıran kursları seçerek kaliteli bir eğitim alacağınızı unutmamalısınız. Bale eğitimine yatırım yapmayan okullarda çocuklarınızın diğer eğitim kurumlarındaki öğrencilere göre geriye düşeceğini aklınızda bulundurmalısınız. Dolayısıyla işini ticaret olarak gören kurslardan sakınmalısınız.

6. Bale Resitalleri Düzenliyor Olması 

Bale kursu seçerken okulunuzun yıl onunda resital verip vermemesi de önemli olmalıdır. Çocuğunuzun gelişimini, aldığı eğitimin yararlı olup olmadığını anlamanız için resitallerin ve gösterilerin düzenleniyor olması gerekir.

Resital hazırlamak ciddi ve masraflı bir iş olsa da öğrencinin motive olmasını sağlar. Özel kostümler ve müzikler, koreografiler ve sahne heyecanı öğrenciyi geliştiren unsurlar olarak karşımıza çıkar. Gelecekte başarılı balerin ve baletler olacak çocuklarınızın hayalleri gerçek olur. Bale okulu seçimi çocuklarınız için önemlidir, unutmayın.

7. Ders Telafisi 

Bale kursu, ulaşım seçeneklerine yakın olmalı ve evinizden çok uzak olmamalıdır. Eğer evinizden uzak bir bale okuluna kayıt yaptırdıysanız derslerin telafisinin olduğundan emin olmalısınız. İyi bir bale kursu sizlere eğitim ve öğrenme garantisi vermektedir, bale kursu seçerken dikkat edilecekler listenize bu maddeyi de ekleyiniz.

8. Mezunların Başarısı 

Gitmeyi düşündüğünüz bale kursu mezunlarının şu an neler yaptığını araştırmalısınız. Profesyonel olarak bale kariyerlerine devam edenlerin isimlerini istemeli ve ne kadar başarılı olduklarını gözlemlemelisiniz. İyi bir bale kursu başarılı öğrenciler yetiştirecektir.

Bu 8 soruyu görüştüğünüz tüm kurslara sorarak hepsine aradığınız cevabı veren bale kursunu bulabilirsiniz. Çocuklarınızı emanet edeceğiniz bir bale okulunun tüm kriterleri fazlasıyla karşılaması gerekir, unutmayınız. Bale kursu seçerken ince eleyip sık dokumalısınız.

En İyi Bale Kursu’na Gelin Hayallerinizi Çöpe Atmayın! 

Bale Akademi ailesi olarak bale kursları ile sizlere son derece eğlenceli ve dans odaklı programlar sunmaktayız. Bale kursları programlarımızdan yararlanarak yalnızca ilgilendiğiniz sanatta becerilerinizi geliştirmekle kalmayacak, sizin gibi bale tutkunu insanlarla birlikte sohbetler gerçekleştirecek, etkinliklere gidecek ve hayatınıza renk katacaksınız.

Yazımızda bale okulu seçerken dikkat etmeniz gereken 8 kriter hakkında bilgi vererek hangi kursa gitsem endişenizi ortadan kaldırmaya çalıştık. Eğer sosyalleşmek için kurslar ve bale eğitimlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, Bale Akademi'nin keyifli atmosferinde misafirimiz olabilirsiniz.

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80