Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Ekolleri - Dünya Çapında Bale Okulları Öğrencilerini Nasıl Eğitiyor?

Her Bale Ekolü Kendi Stilini Beraberinde Getiriyor!

Eğer balenin büyülü dünyasına adım atıyorsanız bale dendiğinde aklınıza tek bir türün geliyor olması doğal. Ancak dünya çapında ünlü dans okullarının farklı gelenekler ve dolayısıyla farklı bale ekolleri ile öğrencilerini yetiştirdiklerini vurgulamak gerekiyor. Birçok noktada klasik balenin genel öğretileri ortak bir dil haline gelmiş olsa her bale ekolü için buna ekleyecek birkaç söz daha var…

Aslında bale türlerini temel olarak üçe ayırmak mümkün. Bunlar; klasik bale, çağdaş (modern) bale ve neoklasik bale. Farklı bale ekolleri bu bale türlerinin çeşitli yönlerini temsil ediyor diyebiliriz. Ancak bunun dışında ana akımın biraz dışında kalan ekollerden de bahsetmek mümkün.

Vaganova’nın Atletik ve Zarif Bale Öğretisi – Rus Bale Okulu

Rus balesi denilince aslında akla birçok farklı seçenek geliyor, ancak bale ekolleri arasında kesinlikle yer vermemiz gereken Agrippina Vaganova’nın klasik bale öğretimi için geliştirdiği sistem. Temel olarak Vaganova ve Rus bale okulu için Fransız ve İtalyan stillerini bir araya getirdiği, ayrıca bunlara atletizm eklediği söylenebilir. Ancak şunu vurgulamak gerekiyor; Vaganova bale ekolü mezunu bir bale dansçısı atletik ve güçlü olmasına rağmen sert figürler sergilemez. Nitekim Rus balesi için zorluk da buradadır. Atletik bir vücutla yumuşak ve zarif hareketler yapmak gerekir.

Ayrıca Rus bale okulu ve Vaganova bale ekolü kolların bacak hareketleriyle uyumuna da son derece önem verir. Bacakların güçlü hareketlerine zıtlık oluşturması için kollar genelde esnek bir şekilde kullanılır ve bu sayede dansçının süzülüyor izlenimi uyandırması sağlanır.

Anatomi ve Kendine Güven: Cecchetti Bale Ekolü – İtalyan Bale Okulu

Bale ekolleri arasında bu seferki durağımız İtalyan balesi. Enrico Cecchetti’nin sistemleştirdiği yöntemin temel vurgusu anatomidir. Bu nedenle balet ve balerin adaylarının küçük yaşlardan itibaren belli egzersizleri sık bir şekilde yapması gerekir, çünkü bu egzersizler doğrudan doğruya kas ve iskelet gelişimi üzerinde etkilidir.

Cecchetti tekniğinin sıkı bir eğitim programı olduğunu vurgulayalım. Haftanın her günü aksatılmadan yapılması gereken bar egzersizlerinin yanı sıra vücudu şekillendirmek için belirli periyotlarla değişen çalışmalar söz konusudur. Ayrıca son derece mükemmeliyetçi bir bale ekolü olan Cecchetti metodu ve İtalyan balesi için nicelik değil, bir figürün kusursuz bir biçimde yapılması önemlidir.

Romantik ve Coşkulu: Fransız Bale Okulu

En ünlü bale ekolleri arasında üçüncü sırada anacağımız Fransız bale okulu romantizmi ve coşkusuyla öne çıkar. Müzikalite ve ritmin önemli olduğu Fransız balesi, dansçıları etkileyici ve hızlı adımlarla figürler sergilemesi için sabırla eğitir. Son derece akıcı bir bale olsa da henüz literatürdeki yeri yeterince güçlü olmadığı için Fransız balesi Paris Opera Bale Okulu dışında pek de uygulanmamaktadır.

Farklı Stilleri Bir Araya Getiren Ana Akımın Dışındaki Bale Ekolleri

Üç büyük bale ekolü hakkında konuştuğumuza göre artık bunların dışında kalan bale ekolleri hakkında bilgi verebiliriz.

  • Londra Kraliyet Bale Okulu – Bale Ekolleri

İngiliz bale okulu her ne kadar Moira Shearer, Beryl Grey, Darcy Bussell ve Leanne Benjamin gibi büyük dansçılar yetiştirmiş olsa da henüz dünya çapında bale okullarında örnek alınan bir müfredata sahip olduğu söylenemez. Ancak bu, standartlarının düşük olduğunu anlamına geliyor. İngiliz balesi için vurgulayabileceğimiz en önemli nokta temel tekniklerin öğrenimine büyük önem verdiği ciddi ölçüde zaman ayırdığıdır. Yeni başlayan biri için ilerleme hızı son derece yavaştır. Yeni bir adım atmadan önce mevcut adımınızı en zarif ve mükemmel şekilde atabilmelisiniz…

  • Danimarka Kraliyet Balesi – Bale Ekolleri

Bournonville metodu olarak da geçen Danimarka bale ekolü öğrencilerine yalnızca bir teknik eğitim değil, aynı zamanda koreografik bir eğitim de sunar. Romantik tarzın ağır bastığı bu bale ekolü, gösterilerinde de genellikle romantik aşk hikayelerini konu edinir. Bournonville’in meşhur “dans bir neşe ifadesi olmalıdır” sözünü ilke edinen bale ekolü müzikalite ve akıcılığa büyük önem verir. Diğer bale ekolleri ile farkı ise zorlayıcı egzersizlerin daha çok balerinler için değil, baletler için olmasıdır.

  • Balanchine Metodu – Bale Ekolleri

Daha çok ABD’de çalışılan Balanchine bale ekolü aşırı hız ve kolların abartılı kullanımıyla diğer bale ekolleri ile hemen ayırt edilebilir. Caz ve modern dansın figürlerinden de yararlanan Balanchine bale ekolü küçük bir müzikal pasaja olabildiğince fazla dans figürü sıkıştırmak istiyor gibidir. Ayrıca klasik balenin çoğu pozisyonuna aykırı formlara da sıklıkla rastlamak mümkündür. Bu anlamda modern bale deyince daha çok aklımıza ABD bale ekolü ve Balanchine metoduyla yetişen dansçılar gelmelidir.

Uluslararası Bir Eğitim İçin Bale Akademi

Kendiniz veya çocuklarınız için gerçekten kaliteli bir bale kursu mu arıyorsunuz? Bale Akademi’de dünya çapında ünlü bale okullarının eğitim metotlarını ve müfredatlarını göz önüne alarak öğrencilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine göre hazırladığımız bir bale kursu programıyla bale tutkunlarına hayallerindeki eğitimi alma fırsatı sunuyoruz.

İster hobi amaçlı bale eğitimi almak isteyin, isterseniz amacınız baleyi profesyonel kariyeriniz haline getirmek olsun… Bale Akademi’de sizlere beklentilerinizin çok üzerinde bir eğitim vadediyor, her yaştan insanın bale tutkusunu dans pistine taşımasını sağlıyoruz.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80