Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Tozluğu Ne İşe Yarar, Neden Bale Derslerinde Kullanılmalı?

Egzersizlerinizin Daha Kolay Geçmesi İçin Bale Tozluğu Kullanın! – Balede Tozluk Neden Kullanılmalı?

Her ne kadar gerçek bir bale performansı sırasında kullanılmasa da bale tozluğu, bale egzersizleri için en faydalı kıyafetlerden biridir. Bale egzersizleri sırasında bedeninizi çok daha kolay kullanabilmeniz ve esnek hareket edebilmeniz için kıyafet ve aksesuarlarınızın buna göre planlanması gerekir. Bale tozluğu da bu aksesuarlar arasında yer alır.

Peki bale tozluğu ne işe yarar, bale tozluğu neden kullanılmalı diyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. Aşağıda balede tozluk neden kullanılmalı sorusuna yanıt vermenin yanı sıra bale tozluğu nasıl olmalı konusunu da inceleyerek tozluk seçerken dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsettik.

Balede Tozluk Neden Kullanılmalı? Bale Tozluğu Ne İşe Yarar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bale tozluğu bale performanslarında kullanılmaz. Ancak egzersizler sırasında kendinizi daha rahat hissetmeniz açısından yararlanabileceğiniz aksesuarların başında bale tozluğu gelir.

Bale taytları çok ince olduğu için bedenin yerle temas ettiği anlarda yeterli korumayı sağlayamayabilir. Özellikle günlerce tekrar edilen ileri seviye bale egzersizleri sırasında bale tozluğu kullanmayarak yalnızca bale taytı ile yetindiyseniz bale derslerinden sonra diz bölgesinde ağrılar hissedebilirsiniz. Bale tozluğu ise bu tür durumlardan korunmanıza ekstra destek sağlar.

Ayrıca bale tozlukları vücudun ve kasların sıcak kalmasını sağlamak için de önem taşır. Bale tozluğu genel olarak bir çorabı andırır ama daha kalındır. Buna karşılık vücudu sıcak tutmak için üretilen çoğu kumaşa kıyasla çok daha az terlemeye neden olur ve aynı şekilde bale egzersizleri sırasında rahatsızlık vermez. Bu da bale tozluğu sayesinde terlemeden sıcak kalmanıza imkan verir ve egzersizler sırasında yaşanabilecek sakatlıkların önüne geçer.

Bale Tozluğu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? – Bale Tozluğu Nasıl Olmalı?

Sadece ayak topuklarını ve üstünü kapatan 10 cm’lik bale tozlukları dışında 80 cm’ye kadar uzanan farklı bale tozluğu türleri vardır. Bale tozluğu bakarken özellikle tendonları destekleyen özel sıkıştırma yapısına sahip modeller bale egzersizleri ve hareketleri sırasında bedeninizi daha iyi kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Bale tozlukları tıpkı diğer bale kıyafetleri gibi vücudunuza sıkı bir şekilde oturmalı, ancak fazla sıkmamalı ve hareket kabiliyetinizi kısıtlamamalıdır. Aynı şekilde terletmeyen kumaştan yapılması gereken bale tozlukları yaklaşık %50 yün veya pamuk içermelidir. Tam yünlü tozluklar hem daha kolay terleme yaptığı için hem de daha zor kuruduğu için pek tavsiye edilmez.

Eğer bale kurslarımızdan yararlanan öğrencilerimizden biriyseniz bale tozluğu ve diğer bale kıyafetleri için araştırma yaparken eğitmenlerimizin fikirlerine her zaman danışabileceğinizi unutmayın. Bu sayede size uygun bale tozluğu ve diğer kıyafetleri çok daha rahat seçebilir, yanlış bir ürünle bütçenizi boşa harcamadığınızdan emin olabilirsiniz.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80