Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Eğitiminin Bilinmeyen 10 Faydası

Balenin Yararları 

Bale dünyanın en eski ve köklü dansı olarak farklı coğrafyalarda hayat bulmuş ve her kültürden etkilenerek yayılmıştır. Zarafeti, etkileyici koreografileri, farklı kıyafetleri, bale eğitiminin faydaları ile özellikle çocukların ilgisini çeken bale, ülkemizde kurslarda ve konservatuarlarda öğretilerek devam ettirilmektedir.

Balenin temelinde öğrenilmesi uzun yıllar süren, emek ve sabır isteyen kurallar bütünü yatmaktadır. Yüzyıllar içinde geliştirilen ve mükemmeliyete ulaştırılan bu kurallar tüm dansların atası olmuştur.

Bu kadar katı ve mükemmel kurallara sahip olan balenin de konservatuar kökenli, alanında uzman eğitmenler tarafından verilmesi gerekmektedir. Bale eğitiminin yeterli olmayan eğitmenler tarafından verilmesi çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine zarar verebilmektedir. Bale, iyi bir kurs ve eğitmenle öğrencinin hayata ve dünyaya bakışını, kişiliğini, soyut düşünme yetisini, çevresiyle iletişimini, gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Bale eğitiminin faydası kaliteli eğitim planı olan güvenilir bir kurs ve profesyonel eğitmenler sayesinde ortaya çıkmaktadır. 

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunan balenin bilinmeyen 10 faydası ise: 

  1. Bale eğitiminin faydaları arasında en önemli sayılabilecek madde bedensel gelişime olan katkısıdır.  Bale eğitimi alan bireyler vücudunu olabildiğince esneterek kaslarının güçlü olmasına yardımcı olur. Böylece gelişen kaslar daha dayanıklı olur ve çocukların daha hızlı uzamasını sağlar. Bale yapan kişiler esnek ve sağlam vücutlara sahip olarak hayatları boyunca yaptıkları ya da yapacakları tüm spor ve dans alanlarında başarılı olurlar.

  2. Bale eğitimi alan kişiler duruş bozukluklarını düzeltir ve eklem kabiliyetlerini artırır. Bale eğitimi sırasında yapılan egzersizler taban düşüklüğü(düztabanlık), içe basma, bacak deformasyonu (x bacak ve parantez bacak deformasyonu) ve belirli orandaki omurga eğriliklerinin iyileşmesine yardımcı olur. Balenin faydaları genellikle çocukların gelişimine katkı sağlar. 

  3. Bale eğitimi klasik müzik ile yapıldığı için öğrencinin müzik ve ritim duygusunu geliştirmeye yardımcı olur. Sesler ve ritimler ile uyumlu hareket eden bale öğrencileri senkronizasyon konusunda da kendini ileri seviyeye taşır. 

  4. Balenin faydası çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkan sağlıksız beslenme sorunlarının da önüne geçer. Bale eğitimi alan bir öğrenci eğitmeninin önerileri ile doğru beslenmeyi alışkanlık haline getirir. Doğru beslenme alışkanlığı kazandıran bale, kişilerin daha formda ve sıkı bir vücuda sahip olmalarını sağlar. 

  5. Bale eğitiminin yararları arasında bireyin sosyalleşmesini sağlamak da yer alır. Bale,  okul ve ev arasında sıkışıp kalmış çocukların içine kapanık bir hale gelmesini engelleyerek bir grup içinde uyumlu olmayı öğretir. Bu takım çalışması, çocukların birbirine yakınlaşmasına ve arkadaşlık kurmasına olanak sağlar. Çocuklar hem baleyi öğrenir hem de eğlenceli sınıf ortamında samimi dostluklar edinir. 

  6. Bale eğitiminin faydaları arasında çocuğun sorumluluk duygusunun gelişmesi de yer alır. Çocuk ders öncesinde ailesinden destek almadan giyinir, hazırlanır, ders sonunda çantasını toplar; bu da kendi kendine yetme becerisi kazanmasına yardımcı olur. İç disiplinini sağlayan çocuk ileride kimseye bağımlı olmadan yaşayabilir.

  7. Bale soyut düşünme becerisini de geliştirir. Kişinin yön bulma, müziğe göre hareket etme, düşünme ve konsantrasyon becerilerini artırır. Özellikle çocuklar bir sonraki hareketi zihinlerinde canlandırarak zihinsel gelişimlerini hızlandırırlar.  Bu becerilerin artması hayal gücünün genişlemesine ve yaratıcılığın artmasına yardımcı olur. Balenin faydaları kişinin düşünme süreçlerine yansıyarak ve zihin dünyasını renklendirerek hayata daha pozitif bakmasını sağlar. 

  8. Yılsonu resitalleri de öğrencinin takım çalışmasını öğrenmesine, sahnede nasıl dans ettiğini görmesinde, gelişimini takip etmesinde etkilidir. Balenin yararları arasında olan sahne ile erken yaşlarda tanışma, çocuğa tecrübe katar, prova sürecini, kulis adabını, sahne sırasını beklemeyi ve seyirci karşısına çıkmayı öğretir.

  9. Balenin faydaları arasında dünyayı yorumlamayı ve sorgulamayı, muhakeme yapmayı sağlamak da yer alır. Öğrenciler sanat ile iç içe oldukları için çevrede olan bitenin daha iyi farkına varır ve hayata daha farklı pencerelerden bakmayı öğrenirler. 

  10. Bale eğitiminin faydası kişinin daha sabırlı ve özverili olmasını da kapsar. Bale uzun bir yolculuk olduğu için öğrenci yıllarını eğitim sürecine harcar, bale ile yoğrulur ve kendini geliştirir. Doğaçlama, yaratıcılık, öngörü gibi özellikleri gelişir. Farklı dansları da yapabilecek kabiliyete kavuşur.

Bale eğitiminin yararları grup halinde yapılan eğitimler dışında bireysel yapılan eğitimlerde de aynıdır. Uzun ama bir o kadar da keyifli bale yolculuğuna başlayan öğrenciler gelecekte yapmaktan mutlu oldukları bir meslek edinir ve profesyonel bale dansçısı olarak hayatlarını sanat ile birlikte güzelleştirirler. Farklı bakış açıları kazanarak, empati kurma yeteneklerini geliştirir, anlayışlı, sabırlı ve yaratıcılıkları yüksek bireyler olarak çevrelerinde saygın insanlar olarak anılırlar.

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80