Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

5 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir? – 5 Yaş Çocuk Kursları

Çocuğunuzun Gelişimini Doğru Eğitimlerle Destekleyin!

Okul öncesi dönemin sonlarına yaklaştığımız 5 yaşta çocukların hem okula hazırlanması hem de gelişimlerini tamamlaması açısından anne babalar 5 yaş kursları seçerken çok daha temkinli davranıyor. Nitekim 5 yaş çocuk kursları, çocuğun anne babası yanında değilken de kendini ifade edebilmesi ve vaktini değerlendirebilmesi açısından son derece önemli.

Peki 5 yaş kursları arasında hangileri çocuk gelişimine en fazla katkı sağlıyor? 5 yaş çocuk için kurslar hakkında araştırma yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Anne babaların aklında dolaşan tüm bu sorulara aşağıda yanıt vermeye çalıştık. Eğer siz de 5 yaş çocuğu hangi kurslara gidebilir diye merak ediyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. İşte çocuk gelişimine katkısı bakımından 5 yaş kurs önerileri…

Enerjilerini Atacakları Bir Ortam Sağlayın! – 5 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

5 yaş çocuğun gidebileceği kurslar hakkında konuşurken dönemin fiziksel ve zihinsel gelişim özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekir. Özellikle fiziksel açıdan 5 yaş, çocukların en hareketli oldukları dönemlerden biridir. Bu yaşta çocuklar siz hiç teşvik etmeseniz bile müzik duyduğunda dans etmeyi deneyecek, zıplayacak ve beden hareketleriyle ritme eşlik edecektir.

Nitekim 5 yaş kursları söz konusu olduğunda da tüm bu saydıklarımız dans ve çocuk bale kursu gibi seçenekleri öne çıkarmaktadır. Mini bale kursu sayesinde çocuklarınız hem bedenlerine esneklik ve kuvvet kazandırabilir hem de ritim ve müzikle uyumlu bir şekilde hareket etmeyi öğrenerek müzik kulaklarını geliştirebilir. Elbette 5 yaş çocuk kursları için tek uygun seçenek dans ve çocuk bale kursu değildir. Bunun dışında aşağıda saydığımız seçenekler de çocuk gelişimi iyi bir seçenek olabilir.

 • Mini bale kursu,
 • Dans kursu,
 • Müzik kursu,
 • Yaratıcı drama kursu,
 • Ritim perküsyon kursu,
 • Zarafet kursu,
 • Müzik Orff kursu

Duygusal Gelişim İçin Sosyalleşme Önemli! – 5 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

Bu dönemde çocukları için 5 yaş kursları hakkında araştırma yapan anne babaların unutmaması gereken bir nokta da çocukların ruhsal ve duygusal gelişimi. Her ne kadar yetişkinlerin de bu noktada katkıları önemli olsa da çocukların kendi yaşıtlarıyla sosyalleşme imkanı bulabilmesinin çok daha önemli olduğunu vurgulayalım.

5 yaş için kurslar, her şeyden önce çocukların güvenli ve nitelikli bir ortamda birbirleriyle arkadaş olmalarına olanak vermesi bakımından faydalıdır. Mini bale kursu, dans kursu, müzik kursu ve buna benzer 5 yaş çocuk kursları genellikle çocukların bir arada çalışması ve iş birliği üzerine kuruludur. Böylelikle erken yaşlarda sağlıklı iletişimin temellerini öğrenen çocuklar hem şimdi hem de gelecekte çok daha başarılı birer iletişimci haline geliyor.

5 Yaş Çocuklar İçin Kurs Seçerken Dikkat Edin! - 5 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

Yazımızda bu noktaya 5 yaş kursları arasında tercih edebileceğiniz seçenekler hakkında bilgi verdik. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki 5 yaş çocuk kursları seçimi yaparken tercih edeceğiniz kurumun kalitesine de dikkat etmelisiniz. Bu nedenle 5 yaş kurs önerileri verirken ayrıca kurumda dikkat etmeniz gereken konulara dair de kısaca bilgi vermek istedik. İşte 5 yaş çocuk kursları veren eğitim kurumlarının kalitesini belli eden başlıca faktörler:

 • Eğitim kurumunun MEB onaylı olduğundan emin olun. MEB ruhsatı olmayan bir eğitim kurumu kaçaktır!
 • Kurumdaki eğitmenlerin çocuklara ders verebilmesi için uzmanlık alanlarının yanı sıra pedagoji ve çocuk gelişimi gibi alanlarda eğitim almış olmaları gerekir.
 • 5 yaş kursları için hazırlanan içeriklerin çocukların ilgisini çekecek şekilde eğlenceli olması ve oyun formunda sunulması gerekir.
 • Kurumdaki 5 yaş çocuk kursları eğitmenleri yaş grubuyla iletişim kurabilecek becerilere sahip olmalıdır.
 • Kurs binası ebeveynlerin ve çocuğun kolay ulaşılabileceği merkezi bir lokasyonda olmalıdır.

Çocuklarınıza En İyisini Sunduğunuzdan Emin Olun!

5 yaş çocuk kursları arasında seçim yaparken her çocuğun gelişim hızının, ilgi alanlarının ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu unutmayın. Buna bağlı olarak çocuklarınız için en uygun kursun verilebilmesi çocuklarınızın yeteneklerinin eğitim öncesinde analiz edilmesine bağlıdır. Bireysel farklılıkları görmezden gelen bir çocuk kursu, çocuğunuzun gelişimi açısından faydalı değil, zararlı bile olabilir.

Bale Akademi’de deneyimli eğitmenlerimiz ve eğitim danışmanlarımızla gerek kurs öncesi gerekse kurs sırasında çocuklarımızın gelişimini yakından takip ediyor, anne babaları sürekli bilgilendiriyor, almaları gereken eğitimleri son derece hassas bir şekilde aileyle birlikte belirliyoruz. Siz de Türkiye’nin en büyük sanat ailesi Bale Akademi’nin bir parçası olun, çocuğunuzun geleceğini güvenebileceğiniz ellere emanet edin…

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80