Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuk Bale Hareketleri - Çocuklarınız Hangi Hareketlerle Bale Öğrenmeye Başlayabilir?

Basit Bale Hareketleri İle Tanışmasını Sağlayın!

Çocuğunuz balerin olma hayalleri mi kuruyor? Bale yaparak gelişim sağlamasını ve esnek olmasını mı istiyorsunuz? Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal gelişimi için önemli bir adım mı atmak istiyorsunuz? O halde çocuk bale hareketleri nasıl olur bilmeli, çocuğunuzun bale eğitimi alması için onu teşvik etmelisiniz. 

Çocuğunuzun baleye başlamasını istiyorsanız fakat hangi hareketlerle baleye başlamasının daha doğru olacağını tahmin edemiyorsanız sizin için bilgilendirici bir yazı hazırlamak istedik. Bu sayede hem çocuklar için bale hareketleri nasıl olmalı bileceksiniz hem de hangi hareketlerin çocuklar tarafından yapılmaması gerektiğinin detaylarını öğreneceksiniz.

Çocuk Bale Hareketleri Zor Mu? – Çocuklar İçin Bale Hareketleri

Küçük çocuğunuz için kaliteli bir mini bale veya çocuk bale eğitiminden mi yanasınız? Hem detaylı hem de kolay yollarla baleyi öğrenerek kendini geliştirmesini mi istiyorsunuz? Çocuğunuzun henüz çok küçük olduğunu ve baleye kolay bale hareketleri ile başlaması gerektiğini yoksa zorlanacağını mı düşünüyorsunuz? Tüm bu düşünceler sizi endişelendirmesin! 

Çocuk bale hareketleri oldukça kolay ve başlangıç seviyesindedir. Çocuğunuz seviye atladığında, temel bale hareketleri yapmanın dışında çok daha profesyonel bir eğitim alarak ilerlemeye devam edebilir.

Çocuk bale kursu ile çocuklar baleye başlamadan önce bedenlerini doğru yöntemlerle esnetmeyi ve ısınma çalışmaları yapmayı öğrenerek giriş yaparlar. Bunun için profesyonel eğitmenleri her an yanlarında olur ve birebir yönlendirmeler yaparak çocuğunuzun doğru öğrenmesini destekler. Çocuk bale hareketleri her ne kadar basitten başlasa da özenle yapılmalı, gelişim çağındaki çocuğunuzun kemik sağlığını tehlikeye atmamalıdır.

Aslında 3, 4 ve 5 yaş bale hareketleri daha büyük yaş grubu çocukların bale hareketlerine göre çok daha kolaydır. Özellikle 3-4 yaş mini bale kursu ile çocuğunuz bale yapmaktan ziyade sosyalleşmeyi, bedenini kullanma becerileri geliştirmeyi, el ve ayak koordinasyonu sağlamayı, odaklanmayı öğrenirler.

Çocuklar İçin Bale Hareketleri Arıyorsanız Bu Hareketler Var! – Kolay Bale Hareketleri

Çocukların baleye ilk başladıkları anda ve ısınma hareketleri sonrasında öğrendikleri ilk çocuk bale hareketleri temel bale hareketleri olmaktadır. Yani balenin olmazsa olmazı temel bale hareketlerinin birçoğu çocuklar için bale hareketleri de oluyor. Ancak bazı detaylar var! Mesela çocuğunuz henüz 10 yaşından küçükse parmak ucunda yapılan point hareketi fazlasıyla tehlikelidir. Kemik gelişimini olumsuz etkileyecek bu durum sebebiyle çocuk bale hareketleri uzman denetiminde yapılmalı, sakıncalı ve sadece büyükler tarafından yapılması gereken hareketler çocuk bale kursu programına alınmamalıdır. Öyleyse çocuk bale hareketleri neler, basit bale hareketleri olarak kabul edilen bu hareketler nasıl yapılıyor?

  • Plie Hareketi: Bacaklar iki yana dizden bükülerek açılır. Topuklar yerden kalkmadan bükülme devam etmelidir. Hareketin daha büyüğünü yapmak için topuklar yerden kalkacak şekilde yere kadar bükülme sağlanır. Yani yarım ve tam olmak üzere iki çeşidi vardır.

  • Retire Hareketi: Bir bacak sabit dururken diğer bacak dizden bükülerek sabit duran bacağın diz kapağına kaldırılır.

  • Battement Tendu Hareketi: Temel bale hareketleri içerisinde yer alan ve en bilinen hareketlerden biri olan battement tendu hareketinde aktif olan bacak gergin bir şekilde yana açılır, ayak başparmak ucu yerden kaldırılmadan başlangıç pozisyonuna geri dönülür. Hareketin ileri evresinde ve tendu jete denen pozisyonunda ise aynı hareket, parmak ucu yerden kaldırılarak daha geniş bir açıyla yapılır.

  • Rond de Jambe Hareketi: Gergin bacağın parmak ucu yere değmeye devam ederken ön, arka ve yan tarafa doğru dairesel bir hareketle yer süpürerek çevrilir. Yani yerde ayak parmağıyla bir daire çizme hareketi uygulanır. 

  • Grand Battement Hareketi: Dizler bükülmez, bir bacak havaya kaldırıp geri kapatılır.

Çocuk bale hareketleri temelde yukarıdaki hareketlerle başlar. Çocukların bedensel sağlığını göz önünde bulunduran bir programla çocuğunuz detaylı bir eğitimden geçer ve baleyi sevmeye başlar. 

Çocuklar İçin Bale Hareketleri Bale Akademi’den Öğrenilir!

Kolay bale hareketleri ile çocuğunuzun bale yapabildiğini gördüğünüzde dilediğiniz gibi duygulanabilirsiniz çünkü bunu gerçekten başaracak! İleride bir balerin veya balet olur mu, bilemeseniz de gelişimi için çocuk bale kursu eğitim programları gerçekten önem arz ediyor. Sosyalleştiren, bedenini kontrol etmesini öğreten, kaslarını geliştiren iyi bir eğitimden yararlanmasını istemez misiniz?

Bale Akademi olarak çocukların hem bedensel hem de zihinsel sağlıklarını düşünerek kaliteli bir çocuk bale kursu programı hazırladık. Eğitimlerimizi detaylarıyla incelemek, çocuk bale hareketleri ve yararları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80