Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Mi Jimnastik Mi? Çocuğunuz İçin Hangisi Daha İyi Bir Başlangıç Olacak?

Bale İle Jimnastik Arasındaki Fark Nedir? Hangisi Çocuğumu Geliştirir?

Gelişimi açısından çocuğunuzu doğru yönlendirmek istiyorsanız fakat nereye ve hangi alana yönlendirmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, bale mi jimnastik mi diye sürekli sorguluyorsanız sizin için bale ve jimnastik hakkında kısaca bilgiler verelim ve en çok hangisini tercih etmeniz gerektiği konusunda seçimi size bırakalım…

Çocukların kas ve kemik gelişimleri açısından hareket edebilecekleri ve aynı zamanda da keyif alabilecekleri bir yönlendirmeye ihtiyaçları vardır. Siz de artık çocuğunuzun bir hayli büyüdüğünü düşünüyorsanız ve bale ile jimnastik arasında kalıyorsanız bu yazı tam size göre! Öyleyse bale mi jimnastik mi çocuğunuzun gelişimine daha fazla katkı sağlar, gelin birlikte inceleyelim. 

Bale İle Jimnastik Arasındaki Benzerlikler ve Farklar

Bale ile jimnastik arasındaki fark aslında gelişim açısından benzerlik gösterse de temelde jimnastik bir spor türüdür baleyse bir performans sanatıdır. Yani çocuğunuzun bir spor türünü öğrenmesi ile sanat dalında ilerlemesi arasında seçim yapmanız gerekecektir. Bedensel açıdan jimnastik de bale de çocukların gelişimine büyük katkılar sağlıyor. İkisi de çocukların üzerinde şu etkilere sahip:

 • Kas ve kemik yapısının gelişmesi ve kuvvetlenmesi

 • Esneklik kazanma

 • Duruş bozukluklarının düzeltilmesi

 • Beden bilinci kazanma

 • Denge ve konsantrasyon becerileri geliştirme

 • Yaşıtları arasında daha aktif ve girişken çocuklar

 • Sosyallik ve dışa dönüklük

 • İletişim kurma becerilerinin gelişim göstermesi

Çocuğunuz için jimnastik mi bale mi diye soruyorsanız her ikisinin de yukarıdaki kazanımları verebileceğini bilmelisiniz. Peki, spesifik olarak hangisinin daha fazla yararı olabilir? Bale mi jimnastik mi daha iyi? Gelin biraz detaylara inelim…

Balenin Çocuğa Faydaları 

Çocuğunuzun beden algısını ve kaslarını geliştirmek istiyorsanız, bu iki seçenek arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız ve belki de balenin çocuğa faydaları noktasında bilmeniz gerekenler olduğunu düşünüyorsanız; bu konu sizin için bale mi jimnastik mi ayrımı yapmada da fikir verecekse işte balenin bilinen en önemli faydaları:

 • Çocuğunuzun hem beden hem de zihin yapısının değişerek gelişmesini istiyorsanız bale iyi bir seçenek olacaktır. 

 • Balenin klasik müzik eşliğinde yapılması çocuğun müzik kulağının gelişmesi açısından önemlidir. Çocuk ritim öğrenir ve ritme göre bedenini kullanma becerisi geliştirir. 

 • Bale eğitimleriyle çocuğunuz büyük bir disiplin kazanacaktır. Çünkü bale eğitimi çocuğun disiplin becerilerini bir hayli geliştirir. 

 • Bale esneklik kazandırır. Bale mi jimnastik mi diye sorduğunuzda her ikisinin de esneklik kazandırdığından bahsetmiştik. Bale hareketlerine başlamadan önce muhakkak ısınma hareketlerinin yapılması ve kasları açmak gereklidir. 

 • Çocukların bedenlerini geliştiren bale hareketleriyle birçok omurda ve kemik hastalığının önüne geçilebilir. 

 • Çocuklar bale eğitimi ile el- kol ve bacak koordinasyonu kazanır, grup uyumu yakalamayı öğrenir.

Bale ile jimnastik geliştirici etkinliklerdir fakat bazı noktalarda ayrımlar yaşanabilir. Balenin müzik eşliğinde yapılması, çoğunlukla grup bilincini desteklemesi, hem zihni hem bedeni belirli bir noktaya taşıması bazı farklılıklar meydana getirebilir. 

3 - 4 Yaş Bale Mi Jimnastik Mi?

Belirli bir yaştan sonra çocukların kemik ve kas gelişimleri için hamlelere ihtiyaç olabiliyor. Aileler 3 yaş için bale mi jimnastik mi, 4 yaş bale mi jimnastik mi gibi soruları kendi çocuğu için sorabiliyor. Siz de çocuğunuz için doğru bir karar vermek istediğinizde ve bale mi jimnastik mi diye sorguladığınızda öncelikle çocuğunuzun isteklerini göz önünde bulundurabilir, ilgi alanlarını gözlemleyebilirsiniz. Yine de karar veremiyorsanız bale eğitiminin küçük yaş çocuklar için çok daha eğlenceli olabileceğini söyleyebiliriz. 

Çocuğunuzun hem müzik kulağı gelişsin, klasik müzik dinleyerek rahatlasın ve eğlensin hem de bedeni gelişsin ve kendini tanısın istiyorsanız bale eğitimi almasını sağlayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bale Akademi İle Sosyalleşmesini ve Gelişmesini Sağlayın!

Bedensel farkındalık kazanan, ritim ve dans öğrenen, müzik kulağı büyük ölçüde gelişen, gelecek hedefleri şekillenen çocuklar yetiştirmek için bale eğitimi önemlidir. Bale mi jimnastik mi diye sorduğunuzda ve küçük yaş grubu çocuğunuzun eğlenerek sosyalleşebileceği bir ortamın hayalini kurduğunuzda bale eğitimlerinden sapmamalısınız. 

Çocuğunuzun başarılı ve profesyonel bale eğitmenlerinden ders almasını, böylece kendisini sınırsızca geliştirmesini ve bedensel farkındalık kazanmasını istiyorsanız, aynı zamanda kaslarının gelişimini desteklemeyi arzuluyorsanız Bale Akademi ile tanışmalı, çocuğunuzun sosyal bir ortamda kendini ifade edebilmesini sağlamalısınız. 

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80